Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 aylık olan bebeğinizin gelişim süreci

1 Aylık Bebek Gelişimi
0 401

Uzun ve yorucu bir hamilelik döneminden sonra nihayet bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki yorgunluk bitti mi sandınız? Maalesef asıl yorgunluk şimdi başlıyor diyebiliriz. Maalesef dediğimize bakmayın, hayatınızdaki en tatlı yorgunluğa adım attınız aslında. Bebeğinizi kucağınıza aldınız ve bebeğinizin minicik el ve ayakları artık sizin ellerinizde. Dilediğiniz kadar öpüp koklayabilirsiniz. Daha önce annelik duygusunu tatmayan ve ilk doğumunu gerçekleştiren anneler, 1 aylık bebek gelişimi konusunda ne kadar bilgili? İşte bu makalemizde, annelere altın değerinde bilgiler vereceğiz.

1 Aylık Bebek Gelişimi

Yeni doğan bebeğiniz ilk zamanlarda şiş ve kırmızı renkte olur. Derisinde krem kıvamında pul gibi yapılar bulunur. Şişlik sadece vücudunda değil, gözlerinde de oluşur. Zamanla bu şişlikler kaybolacak ve derisi temizlenecektir. Yeni doğan bebeğin gözleri ilk zamanlarda sürekli kapalı olabilir. Bu durum çok uzun sürmeyecek, birkaç gün sonra normal bir şekilde gözlerini açacaktır.

Yeni doğan bebek dünyaya gözlerini açtığı zaman, oldukça gürültülü ve renkli bir hayatta olduğunu düşünecektir. Bu dönemde onun için en önemli ses anne sesi olacaktır. Özellikle gebelik döneminde bebeğiyle sürekli konuşup iletişim kurmak isteyen annenin, doğumdan sonra bebeği ile daha kolay iletişim sağladığı gözlemlenmiştir. Yeni doğan bebek, anne kokusunu ve anne sesini tanıdığı için, gözlerini açtığı dünyada en rahat ettiği yerin anne kucağı olduğunun farkındadır.

Yeni doğan bebeğin ilk ayındaki gelişim sürecinin ilk haftası biraz zor geçer. İşitme konusunda herhangi bir sorunu olmazken, henüz çevresi ile etkileşime giremez. Boyun kasları henüz güçlenmediği için kucağa alındığında boynunu sabit tutamaz. Bu sebepten dolayı bebek kucağa alındığında baş kısmından desteklenmelidir.

Her canlıda olduğu gibi insanlarda da doğuştan kazanılan bir içgüdü vardır. Bebek dünyaya geldiğinde, nasıl emmesi gerektiğini, anne memesini arayıp bulmayı çok kısa bir sürede öğrenecektir.

1 Aylık Bebek Ne Yapabilir?

Henüz birinci ayında olan bebek, günün büyük kısmını uyuyarak geçirir. Günde yaklaşık 18 ile 20 saat civarında uyuyan bebek, günün geriye kalan kısmını annesini emerek karnını doyurmakla geçirir.

İlk ayında, 15-30 cm aralığında bir görme mesafesi olan bebeğiniz, uzak mesafeleri bulanık görür ve bu sebepten dolayı uzaktaki insanlarla göz teması kuramaz. Hareket halindeki cisimleri göz takibine alabilir fakat uzak mesafede olan bu cisimlerle uzun süre takipte kalamaz. Yakın mesafede olan cisim ve insanlarla ilgilenmesi daha kolay olacaktır.

1 Aylık Bebek Nasıl Beslenir?

Bebekler için ilk 6 ay sadece anne sütü önerilmektedir. Eğer anne sütü almıyorsa, doktor tavsiyesi ile besleyici gıdalarla bebek desteklenebilir. İçgüdüsel olarak acıktığını ve annesini emmesi gerektiğini bilen bebek, bu refleksle annesini emer. Bebek anne memesini hızlı bir şekilde bulur ve kuvvetli bir şekilde memeyi emerek sütü ağzına çeker. Annenin dikkat etmesi gereken en önemli husus, bebeği emzirirken uyumamak! Bazı bebekler annesini emdiği esnada, annenin uyuması sonucu memede boğulma durumu ile karşılaşmaktadır. Bu sebepten dolayı bebek emziren anneler birşeylerle meşgul olursa uyumaktan uzak kalmış olur.

1 Aylık Bebek İçin Hangi Aşılar Yapılır?

Bebek dünyaya gelir gelmez Hepatit B aşısı ile tanışır. İlk gün yapılan Hepatit B aşısı 2 doz şeklinde yapılır. İlk dozunu ilk gün alan bebeğiniz, ikinci dozunu 1 ayını doldurduktan sonra alır. Bebeğinizin aşı takvimi hakkında daha ayrıntılı bilgi için, Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinizin Olması Gereken Aşılar yazımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdaki aşı takvimi hesaplama aracını kullanarak da aşı günlerini hesap edebilirsiniz.

Aşı Takvimi Hesaplama

Bebeğinizin doğum tarihini girin

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.