Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 aylık olan bebeğinizin gelişim süreci

11 Aylık Bebek Gelişimi
0 1.092

Her ayı farklı maceralarla geçen ve her ay öğrendiklerinin üzerine bir şey koyarak büyümeye devam eden bebekler, annelerinin sevgisi babalarının şefkati ile mutlu aileler ve mutlu toplumlar oluşturmak için her gün biraz daha hızlı büyüyorlar. Evlerin neşesi ve huzuru bebeklerin aileye katılmasından bugüne kadar tam 11 ay geçti. Bu uzun gibi görünen ancak daha yolun başının olduğu ilk zamanlar doğru, sağlıklı ve bebek açısından gelişmiş bir şekilde devam etmelidir. İşte, 11 aylık bebek gelişimi nasıl olur? sorusunun cevabı…

11 Aylık Bebek Gelişimi

Artık söylenenleri anlıyor, küçük nesneleri kavrıyor ve fırlatıyor, bazı zamanlarda anlamlı kelimeler söylüyor, tüm aile üyelerini tanıyor ve daha birçok yeni beceriyle sizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Emekleme süreçlerini tamamlama aşamaları olan 11 aylık bebeklerin gelişimi artık yürümeye doğru gider. Sizin desteğinizle adım atmayı ve basmayı öğrenerek yürüme süreçlerini daha kolay şekilde geçirebilir.

Hayır, yapma, gitme, dur gibi kelimeleri anlıyor ve yapmasını istemediğiniz şeyleri biliyordur. Ancak bu tepkilere uyup uymayacağı tamamen o anki düşüncesine bağlıdır. Genellikle de yapılmamasını istemediğiniz şeyi yaparak kendi merakını kendi gidermeye çalışır.

Bu zamana kadar çıkardığı tüm sesler anlamsız gibi gelebilir. Fakat artık daha anlamlanmaya başlamıştır. Hatalı da olsa anne, baba diyebilecek ve sizlerden duyduğu birçok kelimeyi taklit ederek söylemeye çalışacaktır. Örneğin suya, ‘bupbu’ denmesi gibi ya da acıktığında mamma diye istemesi gibi…

Birçok sesi taklit ederek çıkarmaya çalışır. Özellikle gün içerisinde babasından ayrı kaldığı zamanlarda yaşanan tüm şeyleri akşam olunca babasına anlatmaya çalışabilir. Babasıyla vakit geçirmeyi daha çok sevebilir. Bu babalarını annelerine oranla daha az görmelerinden kaynaklıdır. Ancak her ihtiyaçta annenin yanında biterler ve isteklerini yerine getirttikten sonra tekrardan babaya veya oyun alanına geri dönerler.

Bebeklerin Gelişim Süreçleri Birbirinden Farklıdır

Her bebeğin kendine özgü bir gelişim süreci vardır. Bu aşamada ebeveynlerin dikkatli davranması ve bebeklerinin gelişim süreçlerinde onlara yardımcı olarak öğrenmeleri, büyümeleri ve sağlıklı hayat sürmelerini sağlamalıdır. Bazı bebeklerde yukarıda sayılan durumlar görülürken bazılarında görülmeyebiliyor. Ancak bu bir sorunun olduğunu göstermez. Genelleme yaparak bebek gelişimi evrelerini tespit etmek yanıltıcı olabiliyor. Bu yüzden de tüm bebek gelişimi süreçlerini uzmanlarla birlikte takip etmek ve bebeğinizin tek, biricik, kendine has özellikleri bulunabileceğini unutmamak gerekir. Başkalarının bebekleriyle kıyaslamak ve ona göre davranmak istenmeyen sorunlara yol açacaktır.

11 Aylık Bebeklerin Yürümeye Başlaması

On birinci aya girer girmez veya on birinci ay biter bitmez bebekler yürür diye bir zaman kesinliği yoktur. Ancak bu aylarda yürüme ön çalışmalarına başlanır. Tutunarak kalkma, basma, ve emekleme dönemleri tamamen bu anlara hazırlık içindi. Destek alarak yürümesi ve alıştırmalar yapması birkaç adım atmasını sağlayacaktır. Ancak ilk denemelerde başarısız olacak ve düşecektir. Bu yüzden de yürüme alanını bebeğin güvenliği için ayarlamalı ve düşmesi halinde hiçbir şey olmamasına dikkat etmelisiniz. 11 aylık bebeklerin yürümeye başlaması noktasında sizlere düşecek en önemli görev, doğru adım atmasını sağlamak olacaktır.

Bebeklerin ayaklarının ve taban yapılarının şekillenmesinde ayakkabılar büyük rol oynar. Bebeklerin ilk yürümeye başlayacağı ayakkabılar onlar için özel olmalıdır. Ortopedik tabanlı ve yere en iyi basışı sağlayan ayakkabıların tercih edilmesi yürüme süreçlerini hızlandıracaktır.

Tabii, bu dönemde sizler de sürekli olarak yürüme aşkıyla yanıp tutuşan bebeğinizin arkasında olacak ve ona ilk adımlarını atmada yardımcı olacaksınız. Bu yanında olma duygusunu ona sonuna kadar hissettirin ancak adım atmasında, yürümeye çabalamasında kolaya kaçmasına neden olmayın. Düşse bile bırakın kendi başına adımını atsın. Siz düşmemesi ile değil düştükten sonra bir şey olmamasıyla ilgilenmeli ve sürekli bu güvenliği sağlamalısınız.

11 Aylık Bebek İçin Hangi Aşılar Yapılır?

Bu ayda da yine bebeğinizin aşı takvimi boş olacak. Diğer aylarda yapılması gereken aşılar hakkında bilgi almak için, Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinizin Olması Gereken Aşılar yazımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdaki aşı takvimi hesaplama aracını kullanarak da aşı günlerini hesap edebilirsiniz.

Aşı Takvimi Hesaplama

Bebeğinizin doğum tarihini girin

[GENCSaglik form=”AsiTakvimiHesaplama” renk=”Pembe”]

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X