Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

13 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 13. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

13 Haftalık Gebelik
0 510

Gebeliğinizin 13 haftasını geride bıraktınız bile. 13 haftalık gebelik dönemine ulaştığınızda bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık 6 – 7 cm. Civarına ulaşmış haldedir. Maalesef tam boyutunu ölçmek imkânsız çünkü bu haftalarda bebeğinizin henüz orantılı olmayan bacaklarını karnına çekerek yattığını biliyor olmalısınız. Minik bebeğinizin kilosu ise 25 – 30 gram civarında seyrediyor. Henüz çok küçük ve hafif; küçük boy bir meyve boyutlarına yeni ulaşmış olsa da birkaç hafta içinde hızla büyüyüp kilo alacak. Ona hayat verecek olan iç organları gelişimlerine devam ederken plasentası ise daha yavaş büyümekle beraber 30 gram civarında bir ağırlıkla bebeğinizi beslemeye devam ediyor.

13 haftalık gebelik nedir, 13 haftalık gebelik döneminde neler olur, gebeliğin 13. haftası beni neler bekliyor’ diye merak ediyorsanız; işte bu hafta gerçekleşecek olan değişimler…

13 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Neler Olur?

Bebeğiniz henüz küçücük olsa da, elleri ve parmakları gelişirken parmak izleri de ilk oluşumlarına başlamış durumda.

Bebeğinizin cildi şu anda oldukça ince ve şeffaf durumda; bu nedenle içinde gelişen damarları ve büyüyen organları belli olacak seviyede.

13 haftalık gebelik dönemine kadar vücudundan daha büyük olan kafasına yaklaşmaya başlayan vücudu da yavaş yavaş orantı kazanıyor.

Bebeğinizin gözleri ve kulakları yakında daha düzgün ve orantılı görünecek. Şimdilerde gelişimlerine devam ediyorlar.

Eğer bir kız bebeğiniz olacaksa, bu hafta yumurtalık ve yumurta oluşumları belirginleşmiş durumda.

13 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
13 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
13 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

13 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Geçtiğimiz haftalarda size zor zamanlar yaşatması muhtemel olan mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar bu hafta civarında azalmaya başlar ve yakında tamamen yok olacak seviyeye ulaşır.

Hormonlarınız sürekli değişken seviyelerde ve içinizde bir can yetişiyor; bu nedenle ara sıra daha unutkan, fazla duygusal, aşırı hassas ve dalgın olmanız kaçınılmaz.

Gebeliğin 13. haftasında çoğu anne adayının cinsel açıdan daha istekli olduğu gözlemlenir. Eğer doktorunuzun belirttiği bir sorun yoksa bu durum da bir sorun yaratmayacaktır.

13 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Bebeğinizin gittikçe artacak olan demir ve kalsiyum ihtiyacı bulunuyor. Yakında kemikleri gelişirken sizden daha fazlasını isteyecek. Bu nedenle uzmanınızın önerileriyle vitamin takviyeleri almaya başlayabilirsiniz.
  • Dengeli beslenmenin çözemeyeceği sorun yok! İlk haftalarda artan iştahınız, aşerme adı altında yediğiniz belki de sağlıksız yiyecekler yerini hamileliğin son haftasına kadar sizi ve bebeğinizi koruyacak olan dengeli bir beslenme düzenine bırakmalı.
  • Hamileliğin bu haftasında ikili tarama testi istenebileceğini unutmayın. Bu testler doktorunuzun önerisiyle yapılır ve bebeğinizde oluşabilecek herhangi bir sorunun önceden tespitinde büyük yarar sağlar.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.