Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

14 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 14. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

14 Haftalık Gebelik
0 510

14 haftalık gebelik dönemine ulaştığınızda bebeğiniz bir mandalina boyutları civarına ulaşmış haldedir diyebiliriz. Şimdilerde bebeğinizin ortalama boyutu başı ve poposu arasında 8 – 10 cm. civarındadır. Vücut ağırlığı ise 45 – 60 gram arasında seyreder durumdadır. Henüz vücuduna göre doğru orantıyı bulamamış olsalar bile bu haftalarda bebeğinizin el ve ayak hareketlerini görebilirsiniz. Bununla birlikte artık parmak emme alışkanlığı kazandığına da şahit olabilirsiniz. Bebeğinizin henüz orantısız olan vücudundan bahsetmişken; şu anda başı vücuduna oranla daha büyük ve boynu oluşmaya başlamış durumda. Bu haftayı sonlandırdığınızda biraz daha orantılanmış vücudu ve uzamış kol – bacakları oluşacağını söyleyebiliriz.

Artık hamileliğin 2. trimster dönemine girdiğiniz için bir öncekinden daha farklı gelişmeler ve belirtiler göreceksiniz. Gittikçe büyüyen bebeğiniz gelişip değişirken sizde de ona ayak uyduran değişimler gözlenecek. Eğer bu değişimlerin neler olacağını merak ediyorsanız; işte 14 haftalık gebelik döneminde bebekte ve annede görülen değişimler…

14 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklerde Neler Olur?

Bebeğinizin vücut ısısını ayarlayarak onu koruyacak olan, yakında tüm vücudunu saracak olan lanugolar; yani tüycükler bu haftalarda oluşmaya başlamış durumda.

Gebeliğin 14. haftasında bebekler gözlerini kısıp kaşlarını çatabilme gibi mimik kazanımlar edinmiş durumdadır çünkü kasları ve beyinleri gelişerek buna imkân tanıyor.

Bebeğiniz artık idrar üretebiliyor ve zaman zaman içinde bulunduğu sıvıya idrarını bırakabilecek.

Bebeğinizin karaciğerinde safra üretimi de bu hafta itibariyle başlamış haldedir.

Henüz onu hissedemeyeceğiniz kadar küçük olsa da, bu hafta bebeğinizin el ve ayaklarını sık sık hareket ettirdiğini bilin.

14 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
14 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
14 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

14 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe sizden alıyor. Bu nedenle bu haftalarda enerji düşüşü, yorgunluk, güçsüz hissetme gibi durumlarla baş başa kalabilirsiniz.

İlk trimster döneminin en yoğun belirtilerinden olan mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti yavaş yavaş geçiyor olabilir. Bazı gebeliklerde bu süreç uzun olsa da ortalama olarak bu haftalarda geçtiği biliniyor.

Karnınız bu hafta itibariyle belirginleşmiş durumda olabilir. Böylece kendinizi hamilelik psikolojisine iyiden iyiye sokabilir, zaman zaman kaygı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi mutlu ve heyecanlı da hissedeceksiniz.

14 haftalık gebelik döneminde süt bezleriniz gelişiyor; bu nedenle göğüslerinizde damar belirginleşmesi ya da kahverengi alanın koyu renge dönüşmeye başlaması gibi belirtiler hissedebilirsiniz.

14 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Gebelik döneminde karşınıza çıkan bütün sorunların azalmasına yardımcı olabilecek basit bir önerimiz var: Doğru beslenme ve kendinizi yormadan yapacağınız ufak egzersizler. Bu alışkanlıkları şimdiden edinmeniz, hamileliğin son günlerine kadar hem doğuma daha hazır hissetmenizi, hem bebeğinizin doğru beslenip sağlıklı büyümesini, hem de sizin dengeli beslenirken kilo alımınızı orantıda tutmanızı sağlayacaktır.
  • 14 haftalık gebelik döneminde kabızlık ya da mide sorunları yaşıyorsanız, doğal çözümler bulabilir, beslenmenizi lifli ve sıvı ağırlıklı bir beslenme stiline dönüştürebilir, doktorlarınızdan yardım alabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.