Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

17 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 17. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

17 Haftalık Gebelik
0 1.285

17 haftalık gebelik dönemine ulaşan bir anne adayının bebeği; bu hafta itibariyle 13- 15 cm. Uzunluğuna ve 140 – 180 gram ağırlığına ulaşmış durumda olur. Artık bebeğin göbek bağını görebilmek mümkün. Çoğu anne adayının bebeğinin hareketlerini bu haftadan itibaren rahatlıkla hissetmeye başladığı bilinmekle beraber genel olarak 16. ve 17. haftalar içinde bu durum daha da netleşir. Ufak dönüşler, küçücük tekmeler, yavaş hareketler… Bebeğinizi artık tamamen hissedebilecek olmanız sizi heyecanlandırıyor olabilir fakat unutmayın ki bazı hamileliklerde bu durumun hissedilmesi 20. hafta civarını bile bulabilir. Bu nedenle bebeğinizi hissedemediğinizde gerilmeyin ya da üzülmeyin. 17 haftalık gebelik demek; 2. trimster döneminde yer aldığınız anlamına gelir. Daha önünüzde uzun bir süre olsa da bebeğiniz gelişmeye devam ediyor ve yakında daha da büyüyerek size hem tatlı, hem zorlu anlar yaşatmaya başlayacak. ’17 haftalık gebelikte neler olur?’ diye düşünüyorsanız; bebeğinizde ve sizde olabilecekler hakkındaki maddelere göz gezdirebilirsiniz.

17 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Neler Olur?

Bebeğiniz artık büyüyor. Şimdilerde bir portakal boyutlarına ulaşmış olmalı. Hala kıkırdağımsı bir kemik yapısı olsa da, 17 haftalık gebelik döneminden itibaren kemiklerinin kalınlaşıp belirginleşmeye başladığını söyleyebiliriz.

Artık bebeğinizin göbek bağı daha kalın ve sağlam; o büyüdükçe ona iyi bir yaşam sunmak ve isteklerini karşılamak için göbek bağının da büyüdüğünü düşünebilirsiniz.

Bebeğinizi yaşama bağlayacak organları daha çok küçük; onların gelişip evrilmesi için önünüzde haftalar olsa da birçok organın temeli bu haftalarda atılmış durumda…

Hamileliğin 17. haftası itibariyle bebeğinizin göz ve kulak gibi hatları yavaş yavaş gelişecekleri yerlere ulaşmış ve ana hatları çıkmış haldedir.

17 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
17 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
17 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

17  Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Artık karnınız iyice büyümüş olmalı. Az kilo alan bazı anne adaylarına hala büyük bir karından söz edilmiyor olsa da karnınızın her şekilde belirginleşmiş olması, hamilelik psikolojisini iyice benimsemenizde yardımcı olacaktır.

Hormonlarınız sizi duygusal, alıngan ya da değişken bir ruh haline sokmuş olabilir. Bununla birlikte ağız ya da göz kuruluğu gibi şikayetler de bu haftalarda anne adaylarını biraz rahatsız edebilir.

Karnınızın belirginleşip büyüyor oluşu, bu haftadan sonra vücudunuza alışmaya çalışırken dengesizlik ve sakarlık gibi sorunlarla boğuşmanıza neden olabilir; dikkatli olun.

Gebeliğin 17. haftasından itibaren anne adaylarının daha fazla rüya gördüğü bilinir. Bu durum sizde de görülebilir.

17 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Bu haftadan itibaren bebeklerde beyin ya da omurilik gibi hayati önem taşıyan organlarda sorun olup olmadığını gösteren tarama testlerini yaptırmanız mümkün. Doktorunuz bu testleri sizden isteyecektir.
  • 16 haftalık gebelik dönemiyle birlikte artan denge sorunları için dikkatli hareket etmekle birlikte sırt ve bel ağrılarınız başlarsa, destekleyici yastıklar kullanmayı ve postürünüzü bozmamayı ihmal etmeyin.
  • Eğer göz kuruluğu gibi sorunlar sizde de baş gösterdiyse doktorunuza danışarak alacağınız damlalar size yardımcı olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X