Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

20 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 20. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

20 Haftalık Gebelik
0 164

20 haftalık gebelik demek, gebelik sürecinin ortasına gelmiş bulunuyorsunuz demektir. Gebeliğin bu haftasına ulaşmış olduğunuzda bebeğinizin uzunluğu 20 cm. Civarını bulabilirken vücut ağırlığı ise 300 – 310 grama ulaşmış olabilir. Tabi her bebeğin gelişimi ve genetiği farklı olduğundan bu ölçüler bir miktar daha az civarda da olabilir. Artık bebeğiniz hareket ettiğinde bunu rahatlıkla hissedebilecek zamanlara gelmiş bulunuyorsunuz. Ayrıca bazı zamanlarda bebeğinizin kalp ritmini bile hissedebilirsiniz! Tabi bu haftalarda bebekler artık rahatça uyuyup uyanabildikleri bir yaşam biçimine geçmiş bulunduklarından her zaman onun hareketli olmasını beklemeyin. Bunun yanı sıra bebeğiniz artık seslere karşı duyarlı olmaya da başladı. Yavaş yavaş onunla konuşmaya, müzik dinletmeye, gergin ve yüksek sesli ortamlardan onu uzak tutmaya başlayabilirsiniz. İşte gebeliğin 20. haftasına dair merak ettiğiniz her şey…

20 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Neler Olur?

Bu haftaya ulaştığınızda, artık bebeğinizin cinsiyetini kesinlikle biliyor olmalısınız.

Bebeğinizin vücut ısısını dengeleyen ufak tüyler vücudunda hala bulunuyor, bununla birlikte saçları ve kaşları yavaş yavaş belirginleşmeye de başlıyor.

Bebeğiniz artık uyuyup uyanıyor; onun da kendine ait bir yaşam tarzı var.

Bebeğiniz kızsa; rahim ve vajina yapısı gelişimine bu hafta devam ediyor.

20 haftalık gebelik dönemine kadar cenin pozisyonunda duran bebeklerin uzunlukları hep baş- popo arası ölçülürken, bu haftadan itibaren bebeğinizin boy uzunluğu baştan ayağa kadar yapılabilecek.

Sindirim sistemi gelişmeye başlayan bebeğinizin bu hafta itibariyle yutkunduğunu söyleyebiliriz.

20 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
20 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
20 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

20 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Hamilelik sürecine alışmış olmanızla birlikte gittikçe büyüyen rahminiz ve dolayısıyla karnınız size zor zamanlar yaşatmaya başlamış da olabilir. Yavaş yavaş başlayan sırt ve bel ağrıları, mesane baskıları gibi durumlar baş gösterebilir.

Bu haftadan itibaren sizi zorlu dönemler de bekleyecek olsa da size iyi haberlerimiz de var: Hamileliğin ilk haftalarından beri sizi zorlayan duygu durumları ve hormonal dengesizlikler yerini alıştığınız bir sürece bırakacak.

Hamileliğin haftaları ilerledikçe vücudunuzdaki hormon seviyeleri saç ve tırnakların daha hızlı uzamasına neden olabilir ve bu durum en çok bu hafta civarında görülebilir.

Normal şartlardaki bir gebelikte, hamileliğin 20. haftasına ulaşıldığında anne adaylarının maksimum 10 kilo civarı almış olması gerekir.

20 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Kilo kontrolü konusunda doktorlarınızdan yardım alabilir, fazla kilo alımının getireceği olumsuz etkilerden uzak durabilirsiniz.
  • Sırt ve bel ağrılarınız için size yardımcı olması adına destekleyici yastıklar koyarak oturma, sürekli ayakta durmaktan kaçınma ve rahat ayakkabılar tercih etme gibi etkenlerden yardım alabilirsiniz.
  • Geceleri uykusuzluk sorunu çekiyorsanız ya da baskı ve ağrı gibi nedenlerle uykunuz bölünüyorsa, yastıklarla desteklediğiniz yan bir yatış stilini deneyin ve ödemden uzaklaşmak için zaman zaman ayaklarınızı yukarı kaldırarak uyuyun.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.