Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

22 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 22. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

22 Haftalık Gebelik
0 1.242

22 haftalık gebelik dönemine ulaşmış durumdasınız; artık bebeğiniz eskisi gibi küçük değil. Bu hafta tamı tamına 26 – 28 cm. Boyutlarına ulaşmış durumda! Ayrıca vücut ağırlığı da ortalama 450 – 500 gram civarında seyrediyor halde olmalı. Gebeliğin 22. haftası itibariyle bebeğinizin eskisine göre çok daha hızlı büyüyerek haftada 100 grama yakın bir kilo alabileceğini söyleyebiliriz. Bebeğiniz artık sizin yediklerinizin tadını alabilecek düzeyde; bu nedenle beslenmenize dikkat etmenizde yarar var.

22 haftalık gebelik dönemi bebekte ve anne adaylarında yeni değişimlere neden olabilir. Eğer hamileliğin bu döneminde sizi nelerin beklediğini, bebeğinizin gelişiminin hangi evrede olduğunu ve gelecekte karşınıza çıkacak durumları merak ediyorsanız; ’22 haftalık gebelik döneminde neler olur’ temalı başlıklarımızdan yardım alabilirsiniz…

22 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklere Neler Olur?

Bebeğiniz artık eskisine göre daha ağır ve uzun durumda. Ayrıca saçları, kaşları ve vücut ısısını ayarlayarak onu sıcak tutma görevi gören vücut tüyleri de eskisine oranla daha belirgin hale geldi.

Bebeğin kol, bacak gibi organlarının gelişimi artık olması gerektiği ölçülere ulaşmış durumda. Bunun yanı sıra kıkırdağımsı yapı kemik formuna dönüşmek için gelişmelere de başladı.

22 haftalık gebelik döneminde bebekler beyin gelişimi ve organlarının büyüme süreci hızla devam eder.

Eğer bir kız bebeğiniz olacaksa; bu hafta rahmi oluşmuş, hatta gelişmeye başlayacak haldedir. Eğer bir erkek bebeğiniz olacaksa; testisleri şu an karnının iç bölgesinden olması gereken yere doğru hareket halindedir…

Bu hafta itibariyle bebeğiniz biraz daha fazla hareket kazanmış durumda; hatta öyle ki el ve ayaklarında ekstra hareketlilik söz konusu olabilir. Tabi zaman zaman sizin de ufak da olsa bu hareketleri hissedebilmeniz mümkün.

22 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
22 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
22 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

22 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarına Neler Olur?

Bebeğin büyümeye devam edişi, anne adaylarının demir ya da kan eksikliği yaşamasına neden olabilir. Bunun bir sonucu olarak hamile kadınlarda yorgunluk, kalpte çarpıntı, tırnak kırılması gibi vitaminsizlik belirtileri görülebilir.

Artık karnınız eskisine göre daha büyük; bu da vücut postürünüzün değişmesine ve sizin duruş bozuklukları yaşayarak ağrılar çekmenize neden oluyor. Bunların bir diğer sonucu ise bacaklarda ödem ve varis olabilir; dikkatli olun.

22 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Bebeğiniz hızla büyümeye devam ederken sizden daha fazlasını almaya başlıyor. Siz onu beslerken kendi vücudunuzda birçok şeyin eksik kalmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden artık bebeğinizin daha fazlasına ihtiyacı olduğunu unutmayın ve düzenli bir beslenme ile vitamin- mineral takviyelerinden yardım alarak vücudunuzu daha dinç hale getirmeye çalışın.
  • Geçtiğimiz haftadan itibaren bebeğiniz eskisine göre daha fazla demir kullanmaya başladı. Bu nedenle sizde demir eksikliğine bağlı yorgun ve halsiz olma hisleri görülebilir. Eğer böyle sorunlar yaşıyorsanız doktorunuzdan yardım istemeyi ihmal etmeyin. Bu sorunu yenebilmek için bol bol sebze ve meyve tüketmeniz, deniz ürünleri ve et ürünleri yemeniz gibi alışkanlıklar size yardım edebilir.
  • Bu haftalarda bebeklerin gelişimi bir düzey yukarı taşınmış olduğundan organ ya da sistemlerinde bir sorun olup olmadığını anlamak adına ultrasona girebilir, doktorlarınızın istediği yeni testleri yaptırabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X