Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

23 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 23. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

23 Haftalık Gebelik
0 498

23 haftalık gebelik dönemine ulaşmış bulunuyorsunuz. Büyük ihtimalle hamileliğin başlangıcında bu ayların nasıl geçeceğini merak ediyordunuz fakat şimdi biliyorsunuz ki zaman çok çabuk geçiyor. Ayrıca bir haftada bile bebeğinizde muazzam değişimler olurken sizin ruh haliniz de günden güne değişiklik gösterebiliyor. Gebeliğin 23. haftası, size ortalama 27 – 28 cm. Boyutlarına ulaşmış ve kilo alarak 500 – 550 gram ağırlığını bulmuş bir bebek getiriyor. Rahminizde bulunan amiyon sıvısı ise 300 – 350 ml. ye ulaşmış halde. Bebeğinizin gelişmeye devam eden akciğerleri bu hafta itibariyle sürfaktan salgılanımına da başladı. 23 haftalık gebelik sürecinde bebeğinize ve size neler olacağını merak ediyorsanız; gebeliğin 23. haftası için hazırladığımız bu yazımız size yardımcı olacaktır…

23 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklere Neler Olur?

Bebeğinizin organları gelişimine devam ediyor. Bunlardan biri de bebeğinizin kulakları. Kulak içinde bulunan kemikler bu hafta itibariyle gelişmiş versiyonlarına ulaşmak üzereler. Yani bebeğiniz artık yavaş yavaş dışardan gelen seslere tepki verebilecek düzeye yaklaşıyor.

Bebeğiniz gelişmeye devam ederken vücudu da yağ depoluyor. Bu yağlar onun cildini mükemmel bir hale getirecek fakat biraz daha zamanı var. Bu hafta itibariyle buruşuk ve oldukça ince olan cildi, henüz yeterince yağ depolamış değil.

Bebeklerin vücut ısısını ayarlayan tüyleri biliyorsunuz; tüyleri koyulaşıp çoğalırken bebeğinizin suratı şekillenmeye ve doğacağı günkü haline yaklaşmaya başlıyor.

23 haftalık gebelik döneminde bebeklerin ciğerleri hızla gelişir. Büyümeye devam eden ciğerleri sayesinde bebeğiniz çok yakında nefes denemelerine başlayacak fakat şimdilik plasenta sayesinde oksijenini yeterince alabiliyor.

23 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
23 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
23 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

23 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarına Neler Olur?

Bebeklerin büyümeye devam edişi harika bir şey olsa da, anne adaylarına yaşattığı birçok sıkıntı zaman zaman can sıkıcı hale gelebilir. Bunlardan biri de bu haftadan sonra daha da artacak olan baskılar. Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe mesanenizde ve bağırsaklarınızda baskı hissedebilir, sık idrara çıkma ya da kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Hormonların değişmeye devam etmesi nedeniyle anne adaylarında vajinal akıntılar gözlemlenebilir. Bu tarz akıntıları sık sık kontrol ederek beklenmeyen durumlarda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

23 haftalık gebelik dönemine ulaşıldığında, normal şartlarda kilo almış bir anne adayının 5 ila 7 kilo arasında almış olması beklenir. Sizin kilo alım oranınız ne durumda?

Bazı anne adaylarında gebeliğin bu haftalarında burun kanamaları gözlemlenebilir. Bu tarz beklenmeyen durumlar için hazırlı olmanız ve acil durumlarda yardım almanız doğru olacaktır.

23 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Bu hafta şeker yüklemesi yaparak tarama sonuçlarını almak için en uygun dönemlerden biri. Doktorunuz sizden bu tarz testleri isteyebilir.
  • Bebeğinizin artık daha fazla hareket edeceğini unutmayın ve onun hareketlerini izlemeyi öğrenmeye şimdiden başlayın. İlerde, beklenmeyen durumlar için bebeğinizi takip edebiliyor olmanız çok işe yarayacaktır.
  • Beslenmenize dikkat etmeye özen gösterin. Beslenme, sizi hamilelik sürecinde gerçekleşecek birçok sorundan korurken bebeğinizin de daha sağlıklı olmasına neden olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.