Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

24 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 24. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

24 Haftalık Gebelik
3 193

24 haftalık gebelik dönemine ulaşmış bulunuyorsunuz. Yani 6 ay civarı bir süredir içinizde bebeğinizi büyütmeye devam ediyorsunuz. Hamilelik dönemlerinden olan 2. trimsterın sonuna geldiniz. Bu aydan sonra 3. trimstera; yani hamileliğin en önemli olduğu ve bebeğin gelişiminin maksimum seviyeye ulaştığı son dönemece gireceksiniz. Artık bebeğinizin el, kol, ayak hareketleri oldukça artmış bulunuyor; böylece hem karnınızda bu hareketleri hissedebilecek, hem de dışardan gözlemleyebilecek duruma gelebileceksiniz. Bu haftadan sonra bebeğiniz hızla büyürken siz de aynı şekilde büyüyen bir karna, alınan kilolara, sırt ve bel ağrısına eşlik eden baskılara sahip olacaksınız. Tüm bunlar sizi korkutmasın; olmalarından kaçınamasanız bile bu zorlukları en iyi şekilde göğüsleyebilir ve bazıları için önlemler alabilirsiniz.

Bebeğiniz bu hafta itibari ile 550- 650 gram arası bir ortalama ağırlığa sahipken, boy uzunluğu ise 30 cm. Civarına ulaşmış olabilir. Eğer beklenmeyen bir durum olur da bebekler bu haftanın içinde erken doğarsa, bu haftadan itibaren doğan bebeklerin yaşayabilme şansı %50’den daha fazla. 24 haftalık gebelik döneminde ne olur diye merak ediyorsanız; yazımızı okumaya devam edin…

24 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklere Neler Olur?

24 haftalık gebelik dönemine girmişken, artık bebeğinizin saçları, kaşları ve kirpikleri oldukça belirgin.

Bebeğinizin iç ve orta kulak yapıları geçtiğimiz hafta belirginleşmişti. Bu nedenle artık kendi duruş pozisyonlarının farkında olabilecek çünkü dengesini sağlayabilecek hale gelmiş bulunuyor.

Bebeğin hayati organları gelişimine devam ediyor. Bu hafta itibariyle bu gelişim sürecinde hızlanma görülecek.

Siz yemeğinizi yedikten sonra bebeğinizin hareketlerinin arttığını hissedebileceksiniz çünkü artık fazlasıyla hareketli bir hale ulaştı!

Gebeliğin 24. haftası itibariyle bebeğinizin tat duyuları oluşumuna başlamış bulunuyor. Bununla birlikte cildi eski saydamlığına oranla biraz daha netlik ve sertlik kazanmış durumda.

24 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
24 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
24 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

24 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarına Neler Olur?

Artık bebeğiniz daha büyük ve daha hareketli; bu nedenle bu hafta itibariyle onun hareketlerini daha belirgin bir şekilde hissedebilir, hatta ağır darbelere maruz kalabilirsiniz. Tekme ve yumrukları hissedilmenin ötesinde can yakıcı seviyelerde de olmaya başlayabilir.

Anne adaylarının 24 haftalık gebelik döneminden sonra daha hızlı kilo aldığı gözlemlenmiştir. Bebeğiniz ve ihtiyaçlarının artması, sizin de ihtiyaçlarınızda ve kilolarınızda bir artışa neden olabilir. Normal şartlarda bu haftalarda maksimum 13 kilo almış olmanız gerektiğini unutmayın ve daha fazlasına sahipseniz doktorunuzdan yardım isteyin.

Bu durumun bir nedeni olan metabolizmanızın daha yavaş çalışması ve iştahınızın gittikçe artması da bu hafta itibariyle görülecek bir diğer değişiklik…

24 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

 • Sizi hem fazla kilo alımına karşı koruyacak, hem de doğuma hazırlarken bebeğinizin artan hormon seviyeleriniz sayesinde daha mutlu olmasını sağlayacak en büyük etkenlerden biri de spor yapmaktır. Tabi ağır sporlardan söz etmiyoruz fakat sizi yormayacak kısa yürüyüşlerin ne kadar yardımcı olduğunu unutmayın.
 • Bebeğiniz artık sizin ruhsal durumunuzun yeterince farkında; bununla birlikte bedeni geliştikçe kendinin de farkına varmaya devam ediyor. Bu nedenle hem kendi istekleri, hem de sizin hisleriniz doğrultusunda hareketleri değişiklik gösterebilir. Bebeğinizi korumak için stresten uzak durmanız, ruh halinize göre daha hareketli olduğu dönemlerde sakin müzikler, sizi ve onu rahatlatacak egzersizler, meditasyonlar ve dışardan göstereceğiniz sevgi çok önemli bir yere sahiptir.

Bunları da beğenebilirsin
 1. Rüya ERCAN

  24.haftadayım..midem yanıyor cayır cayıırrr ne yesem yiyim aynı en büyük sıkıntım bu..ne uyku kaldı ne yemek kilo alacağıma zayıflicam sanırım hiçbişi yiyemiyorum :((( yinede bebeğimin hareketleri ve tekmeleri bana dünyanın en güzel mutluluğunu yaşatıyor bu halimize şükür..

  0

  0
 2. Tuğçe TÜRKHAN

  Nurdan canını sıkma ben de 24.haftaya bugün girdim 59 ile hamile kalmıştım şuan 69’um. Doğumdan sonra hepsi geçecek. Sadece sağlıklı dengeli beslen ve bol bol yürüyüş,egzersiz yap.

  0

  0
 3. Nurdan Kaynar

  Ben de 23. Haftamı doldurdum 61 kiloyla hamile kalmıştım şimdi 75 oldum 🙁 biri bana dur dese keşke 🙁

  0

  0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.