Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

28 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 28. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

28 Haftalık Gebelik
0 1.244

28 haftalık gebelik dönemi demek, bebeğin 7. ayında olduğunuz demektir. Bu hafta içinde bebeğiniz 1000 gram civarında, belki de biraz daha fazla bir kiloya ulaşmış durumda olacaktır. Bebeğin boyu ise 36- 37 cm. Civarına ulaşmış haldedir. Bebeğiniz gittikçe büyüse de, rahimde hareket edebileceği her alanı değerlendirmeye ve sık sık hareket ederek bunları hissetmenize neden olacaktır. Artık kirpikleri çıktığı ve göz kapaklarını rahatlıkla kullanabildiği için göz hareketleri artmış durumda olmakla birlikte ışık algısı da artacaktır.  Bebeğin büyümesi, anne adaylarının da birçok sorunla ve değişimle uğraşacağı anlamına geliyor. Bu sorunların neler olduğunu merak ediyor, 28 haftalık gebelik döneminde bebeğe ne olur diye düşünüyorsanız; hem bebek hem de anne adaylarında gerçekleşen değişimleri hamileliğin 28. haftasına göre anlattığımız yazımızdan yardım alabilirsiniz. İşte 28 haftalık hamilelik döneminde olanlar…

28 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Neler Olur?

Bu hafta gözlerini fazlasıyla kullanan bebeğin artık kirpikleri ve göz kapakları gelişmiş durumdadır. Aynı zamanda saçı olan bebekler için saçlarının da git gide uzadığı bir hafta içinde olduğunuzu unutmayın. Bu durum bazı anne adaylarında mide sorunlarına neden olabilir.

Bebeğiniz bu hafta içine parmaklarını emme, nefes denemeleri yapma, yutkunma gibi bazı refleksleri bol bol deneyecektir.

Vücudu sizden aldığı yağları depolayan bebeğinizin kilosu artarken cildi de daha sağlıklı hale gelmeye başlıyor.

28 haftalık gebelik döneminde bebeklerin diş etleri ve içinde bulunan diş yapıları oluşmaya başlar.

Bu haftadan sonra artık bebeğiniz daha derin uyuyacak ve uyku, uyanıklık gibi dönemlerini kendi düzeni içinde oluşturacaktır.

28 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
28 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
28 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

28 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarına Neler Olur?

Hamileliğin geçtiğiniz haftalarında artış gösteren fiziksel sorunlar ne yazık ki bu hafta da devam edeceğe benziyor. Kabızlık, bel ve sırt ağrıları, mesaneye ve ciğerlere baskı, mide yanması ya da hazımsızlık gibi durumlar artık doğum dönemine kadar sizinle olabilir.

Bebeğin artık yavaş yavaş doğum pozisyonu denemeleri yapması ve sürekli hareket etmesi nedeniyle bacak krampları baş gösterebilir; dikkatli olun.

28 haftalık gebelik, artık 7. ayın içinde; yani son trimster döneminde olduğunuz anlamına gelir. Yani hamilelik boyunca uğraştığınız sorunların en yoğun, bebeğin büyümesinin ise en hızlı olacağı döneme girmiş bulunuyorsunuz. Bu nedenle bebeğinizde ve sizde gerçekleşecek her türlü değişime açık olmaya dikkat edin.

28 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Dediğimiz gibi bu hafta, birçok duygunun ve sorunun en yoğun olacağı haftaların başlangıcı. Bu nedenle hem psikolojinizi, hem de fiziksel durumunuzu gözden geçirerek kendinizi önce son zorlu döneme, ardından ise doğuma hazırlamaya başlayabilirsiniz.
  • Çatlaklarınız artacak, hazımsızlık ve hemoroid gibi sorunlar baş gösterecek, kramplar girecek ya da ağrılarınız olacak. Bütün bu sorunlara göğüs germenizin ödülü ise dünyalar güzeli bebeğiniz olacak! Bu nedenle hiçbir sorunun ya da rahatsızlığın sizi yıldırmasına, yorup üzmesine izin vermeyin. Bu tarz sorunların üstesinden gelebileceğiniz doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.
  • Eğer bu haftalar kış mevsimine denk geldiyse, mikroplara ve hastalıklara karşı önlem almayı, sık sık C vitamini ve meyve – sebze tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X