Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

29 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 29. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

29 Haftalık Gebelik
0 1.234

29 haftalık gebelik döneminde artık 7. ayı biraz geçmiş bulunuyorsunuz. Bu hafta içinde bebeğinizin ortalama boy uzunluğu 38- 39 cm. Civarına ulaşmış durumdadır. Bununla birlikte bebeğin ağırlığı ise 1200- 1250 gram civarını bulmuştur. Bu haftadan sonra erken doğum gerçekleşirse, bebeğin yaşama ihtimali oldukça yüksek olabilir. 29 haftalık gebelik döneminde artık bebeğiniz etrafında olanları daha iyi anlayabiliyor, ışığı hissedip seslere tepki verebiliyor. Göz hareketli olgunluğa ulaştı, uykuları ise derinleşti. Bebeğiniz artık REM uykusu uyuyor. Bu haftadan itibaren bebeğiniz son hızla kilo almaya başlayacak. Öyle ki birkaç hafta içinde doğabilecek bir kiloya ulaşmayı da başaracak. 29 haftalık gebelik döneminde bebeğinize ve size başka ne gibi değişiklikler olacağını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin…

29 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğe Neler Olur?

Bebekler bu haftada artık yeterince büyümüş haldedir; bu nedenle anne karnında yaptıkları her hareket ya da dönüş anne adayları tarafından kolaylıkla hissedilebilecek hale gelmiştir.

Gebeliğin 29. haftası içinde bebeğin ciğer gelişimi devam etmekle birlikte kasları da gelişmektedir. Bu nedenle anne adaylarının bebeğin kas ve iskelet yapısını destekleyecek şekilde bir beslenme düzeni oluşturması bu hafta için çok önemli bir detaydır.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi oluşmaya başlamış durumda. Artık çok yakın bir zamanda kendini koruyabilecek bir bağışıklığa sahip olacak.

Bebeğinizin organları gelişimine devam ederken cildi de şeffaf halinden pürüzsüz haline ulaşmak için çalışıyor durumda.

29 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
29 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
29 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

29 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarına Neler Olur?

Gebeliğin 29. haftasına ulaştığınızda, normal şartlarda 5-10 kilo civarı almış olmanız gerekir. Eğer daha fazlasını aldıysanız, sırt ve bel ağrısı gibi sorunlarınızdan bebeğiniz değil aldığınız kilolar sorumludur; unutmayın. Her anne adayının hamileliği aynı olmamakla birlikte ortalamanın bu şekilde olduğunu bilmenizde yarar var.

Bebeğiniz büyürken sizden daha fazla alacak; bu nedenle iştahınız bu haftadan itibaren eskisine göre daha fazla artabilir; dikkatli olun. Fazla değil yararlı yemek alışkanlığını edinmeyi unutmayın.

29 haftalık gebelik dönemi, hormonların yükselişe geçtiği ve geçen haftalarda görülen birçok sorunun tekrar görüleceği anlamına gelir.

Bu hafta göğüslerinizde ağrı ve aşırı hassasiyet hissetmeniz çok normal çünkü artık bebeğiniz için süt üretimine başlamış durumdasınız.

29 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Gebelik sorunları için önlem almayı ihmal etmeyin. Lifli gıdalar, bol su tüketimi, yürüyüş yapma ve düzgün bir beslenme sayesinde kabızlık, hemoroid, hazımsızlık gibi sorunlarınızı alt edebilirsiniz.
  • Yakında bebeğiniz daha fazla büyüyecek ve karnınız da daha fazla gerilecek. Şimdiden oluşan ve çoğalacak olan çatlaklarınız için bazı doğal bakım yöntemlerini deneyebilirsiniz.
  • Artık eskisine göre daha fazla yorulabilir ya da ağrılarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bunların çok daha fazlası gelecek olabilir; o nedenle kendinizi hazırlamanız ve ne kadar yorulsanız da kendinizi fazla yormayacağınız küçük egzersizlerle bu dönemi daha rahat atlatabileceğinizi unutmamanız gerekir.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X