Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 aylık olan bebeğinizin gelişim süreci

3 Aylık Bebek Gelişimi
0 74

Aile olmayı tamamlayan ve mutlu ailelerin yuva olmasını sağlayan bebekler, Allah’ın insanoğlu için bir armağanıdır. Karşınızda bir insan yavrusu büyüyor ve bu yavru sizin yavrunuz… Tarif edilemez bir duygudur anne ve babalık… Bu tarifi imkânsız duygular içinde en dikkat edilmesi gereken nokta ise bebeğin doğru, sağlıklı ve iyi bir şekilde gelişiminin olmasıdır. Bebek gelişimi için doğumdan sonraki üç aylık süreç oldukça önemlidir. 3 aylık bebek gelişimi bu bakımdan çok önemlidir.

3 Aylık Bebek Gelişimi

Uzmanlar, doğumdan sonraki 3 aylık süreci de hamilelik süreçleriyle bir tutmakta ve bu süreç için hamileliğin 4. Evresi denmektedir. Bu yüzden bebeğin bu gelişim sürecinde dikkatli, titiz ve sürekli olarak uzman kontrolünde ilerlemeniz gerekiyor. Doğumdan sonraki üç ayda bebek; fiziksel ve zihinsel açıdan birçok gelişim ve ilerleme kaydeder. 3 aylık bebeğin gelişimi, ileride ortaya çıkacak birçok gelişim ve ilerlemenin de tetikleyici olacaktır. Bebekler birçok işitsel, duyusal ve sağlıklı vücut yapısını bu dönemde kazanır.

3 Aylık Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Kemik gelişiminin sağlıklı olması ve vücut yapısının iyi bir şekilde gelişmesi için anne sütü bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini tek başına karşılayacaktır. Doğumdan sonraki altı ay boyunca anne sütü ile bebeklerin beslenmesi çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda anne sütü beslenme için yetmeyebiliyor. Bu annenin beslenmesi veya genetik yapısıyla alakalı olabiliyor. Ancak anne sütünün yetmediği karanını siz değil bir uzmanın vermesi gerekir.

Düzenli kontrolleriniz sırasında yapılacak ölçümlerle anne sütünün yetip yetmediği anlaşılacaktır. Bu belirlemeler üzerine doktorunuz 3 aylık bebeklerde beslenme kriterlerine uygun şekilde en doğru beslenme programını uygulayacaktır.

Devam sütleri, takviye gıdalar ve mamalar tamamen bebeklerin fiziksel gelişimi ile doğru orantılı şekilde gerçekleşecek ve takviye gıdalara ihtiyacı olup olmadığı uzmanlar tarafından belirlenecektir.

3 Aylık Bebeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Uzmanlar ek mamaya geçmeniz gerektiğini söylemediği sürece anne sütünde devam etmelisiniz. Anne sütü bebekler için sadece bir beslenme yöntemi değil aynı zamanda meme emmek duygusu rahatlamasını ve arınmasını sağlayacak bir işlev sunar. Bebeklerin memeden kesilmesinin zorlayıcı olması bebeklerin bu rahat ve mutlu oldukları işlemi asla bırakmak istememesidir.

Bebeklerin emzirilmesinde her iki göğsü de kullanmaya özen gösterin. Özellikle de gelecek son sütler bebek için çok faydalıdır. Bir memedeki süt bitmeden diğerine geçiş yapılmamalıdır.

Bebeğiniz bir yaşına gelinceye kadar kesinlikle hayvansal sütleri vermeyin. İnek, koyun, keçi sütleri bebekler için sağlıklı beslenme kaynakları değildir. Onlar için gerekli ve yararlı olan tek süt anne sütüdür.

3 Aylık Bebek İçin Hangi Aşılar Yapılır?

İshal aşısı denen Rotavirus Aşısını geçen ay yaptırdıysanız, bu ay başka aşı yaptırmayacaksınız. Bebeğinizin hangi dönemlerde hangi aşıları olması gerektiğine dair, daha çok bilgi için, Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinizin Olması Gereken Aşılar yazımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdaki aşı takvimi hesaplama aracını kullanarak da aşı günlerini hesap edebilirsiniz.

Aşı Takvimi Hesaplama

Bebeğinizin doğum tarihini girin

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.