Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

30 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 30. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

30 Haftalık Gebelik
1 422

30 haftalık gebelik dönemine ulaştınız. 30 hafta ne kadar uzun bir süre; bu süre içinde bebeğiniz büyümeye devam etti. Bu haftadan itibaren eskisine göre daha hızlı büyüyeceğini söyleyebiliriz. Bu hafta içinde ortalama hamilelik kiloları 10-15 arasındadır. Bebeğiniz ise yaklaşık1400-1500 grama ulaşmış olabilir. Bu haftada bebeğin boy uzunluğu ise 37- 40 cm. Arasında seyreder durumdadır. Bebeğinizin bu kadar hızlı büyümeye devam etmesi, iştahınızda bir artış da meydana getirecek çünkü o sizden yiyor. Fakat unutmayın ki siz ne yerseniz de onu yiyor. Fazla yağlı, şekerli, hamur işi ya da işlenmiş gıdalar tüketmeniz ya da fazla kilo almanız bebeğinizin sağlıklı değil, aksine sağlıksız olmasına neden olacaktır. Beslenme düzeninize dikkat etmeyi unutmayın. 30 haftalık gebelik döneminde neler olur diye düşünüyor ve merak ediyorsanız; bebeklere ve annelere neler olduğuna dair detayları anlattığımız yazımız sizlerle…

30 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklere Neler Olur?

Artık bebeğinizin yüz hatları, vücut şekli, teni daha belirgin ve doğumdaki haline çok yakın.

30 haftalık gebelik döneminde bebeğin beyni hızla gelişmeye devam ederken iyice büyümüş haldedir ve sinir sistemi de gelişmeye devam etmektedir.

Bu hafta bebeğin tırnakları oluşmuş ve uzamış durumdadır.

Bebeğiniz geçtiğiniz haftalardan itibaren seslere ve ışığa tepki vermeye başladı. Bu nedenle onunla sık sık konuşmanız, kaliteli ve dinlendirici müziklerle bebeğinizi ödüllendirmeniz gibi durumlar sizi tanımasına, daha rahat etmesine ve huzurla dolmasına yardımcı olacaktır.

Bu haftadan itibaren bebeğinizin vücudunu saran ince tüycükler dökülmeye başlıyor. Artık beyni ve kalınlaşan cildi bebeğinizin ısısını ayarlama görevini sahiplenebilecek durumda.

30 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
30 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
30 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

30 Haftalık Gebelik Döneminde Annelere Neler Olur?

Bebeğiniz büyümeye devam ederken dolayısı ile karnınızda ona eşlik ediyor. Bu nedenle ağrılar, baskılar, çatlaklar gibi sorunlar da sizinle sonuna kadar devam edecek. Bu tür rahatsızlıklarınızı bu hafta da görebilirsiniz.

Bebeğinizin ve sizin ağırlığınız arttıkça, vücudunuzda ödem oluştukça şişkinlik ve varis sorunları da bu haftadan itibaren artış gösterebilir.

Sadece fiziksel değil, psikolojik değişimler de gebeliğin 30. haftasından itibaren artış gösterecektir. Bu nedenle anne adaylarının psikolojisine, hormonal dengenin artışı nedeniyle gelen ani çıkışlarına, doğum stresi gibi sorunlarına destek olmak çok önemlidir.

Bebeğin hızla büyümesi nedeniyle genişleyen rahmin mesaneye baskı yapması, anne adaylarının sık sık tuvalete çıkması ya da idrar kaçırması gibi durumlara yol açabilir.

30 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • 30 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin artık ışık ve sese tepki verdiğini söylemiştik. Bu nedenle gergin ortamlar ve yüksek sesler bebeği rahatsız ederek huzursuz hissetmesine neden olacaktır. Bu tarz durumlara dikkat etmeye özen gösterin.
  • Yine aynı nedenle geceleri ışıksız bir ortamda uyumanız bebeğin doğduktan sonraki uyku düzeni alışkanlıklarına bile etki edebileceğinden sizin için daha iyi olacaktır.
  • Eğer varis sorunları yaşıyorsanız; ayaklarınızı dinlendirmeyi, yukarıda tutarak dengelemeyi, kilo alışınıza özen göstermeyi ve giydiklerinizin rahat parçalar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
  1. kerime altın

    yazıda bahsedildiği gibi varis sorunları ile başbaşayım. ayaklarımı uzun süre dinlendirince rahatlama hissediyorum ama bir müddet sonra yeniden sorun oluyor. hayırlısı ile şu süreci atlatıp bebeğimizi kucağımıza sağlıklı bir şekilde alalım da varis falan çok önemli değil 🙂

    0

    0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.