Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

31 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 31. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

31 Haftalık Gebelik
1 154

Hamileliğinizin 31. haftasına ulaştınız. Hamilelikte esas olan hafta hesabı olsa da, bebeğiniz 7. ayının içinde diyebiliriz. Bu süre boyunca bebeğinizin gittikçe büyüyüp geliştiğine şahit oldunuz. Şimdi bebeğiniz birçok dış etkene tepki verebilecek beyin bağlantılarına ve neredeyse doğuma hazır bir boyuta sahip. 31 haftalık gebelik süresince bebeğiniz an be an gelişmeye, büyümeye, doğuma doğru yol almaya devam etti fakat bu hafta birçok değişiklik ve özellik bebeğinizde mevcut.   ’31 haftalık gebelik zamanında neler olur?’ diye düşünüyorsanız; bebeğinizde ve sizde olan değişimlere dair ipuçlarından fikir alabilirsiniz…

31 Haftalık Gebelik Süresinde Bebekte Neler Olur?

Hamileliğin 31. haftası, bebeğin artık daha da büyüdüğü, henüz doğum zamanına kadar alacak kiloları olsa da kendini belli eden bir boyuta ulaştığı haftadır. Ortalama 1500 gram civarı bir kiloya sahip olan bebeğin uzunluğu ise yine ortalama 40 cm. civarına ulaşmıştır. Her bebeğin gelişim seviyesi birbirinden farklı olsa da, ortalama olarak bebeğinizin bu özelliklerde olduğunu söyleyebiliriz.

31 haftalık gebelik döneminde bebeğin cinsiyetine göre üreme organlarının gelişimi devam eder. Bununla birlikte akciğerler de gelişmeye devam etse de olgunluğa ulaşmaya yakın bir hale gelir. Yine de şu anda kendi kendine yetebilecek seviyede olmadığını unutmayın.

Bebeğin beyni artık duyularla iş birliği yaparak ona ulaşan birçok bilgiyi işleyip iletebilecek seviyeye ulaşır. Ayrıca REM uykuları görülmeye ve bebek eskisinden daha uzun süre uyumaya da başlar. Aynı zamanda eskisine göre daha hareketli olduğu zamanları da gözlemleyebilirsiniz. Unutmayın ki bebeğiniz artık daha büyük, daha ağır.

31 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
31 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
31 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

31 Haftalık Gebelik Süresinde Anneye Neler Olur?

Hamilelik süresince bebeklerin gelişip değişmesinin yanı sıra anne adaylarında da büyük değişiklikler görülebilir ve bu değişimler bebeğin büyümesiyle doğru orantılı olmakla birlikte haftalara göre değişkenlik gösterebilir. Gebeliğin 31. haftasında anne adaylarında çeşitli bel ve sırt ağrıları görülebilir. Bunun nedeni; bebeğin artık eskisinden daha büyük olmasıdır. Bebek büyüdükçe yerinin ona küçük gelmesi, eskisine göre daha çok hareket etmesine neden olur. Böylece 31 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin hiç olmadığı kadar hareketlendiğine şahit olabilirsiniz.

Yine 31 haftalık gebelik döneminde anne adaylarında daha çok uyuma ve daha çok rüya görme özelliklerinin ortaya çıktığı da bilinir. Zaman zaman uyku sorunları yaşadığı da yaşayabilirsiniz.

Bebek artık daha büyük olduğundan idrar kesesine baskı yapacak, bunun sonucu olarak anne adaylarında eskisine göre daha sık idrara çıkma gözlemlenebilir. Bu gibi durumların canınızı sıkmasına izin vermeyin.

Ağrılar, şişlikler gibi birçok semptom hamileliğin ilerlemiş haftalarının doğal bir sonucu. Ne olursa olsun unutmayın ki bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az kaldı. Bu olumsuz etkilerin hepsi onun sağlıklı bir şekilde büyüyüp geliştiğinin ve doğuma yaklaştığının belirtileri. Bu nedenle canınızı sıkmayın ve bu hafta bebeğinizde oluşan yeniliklerin keyfini çıkarın!

31 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Hamileliğin son dönemlerine girildiğinden artan şikayetleriniz sizi yıldırmasın. Bu dönemde şikayetler nedeniyle kendinizi sürekli dinlendirmeniz tam tersi bir etki yaratacaktır; bu nedenle yormayan yürüyüşlere, ufak hareketlere ve günlük işlerinize azami ölçüde devam etmeye çalışın.
  • Beslenme düzeninize dikkat etmeniz, hem sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu hafta içinde dikkatli ve düzenli beslenmeniz, bebeğinizin sağlığını destekleyici vitamin ve mineralleri tüketmeniz doğru olacaktır.
  • Hamilelik stresi bir yanda, bebeğinizin gittikçe büyümesinin vücudunuza etkileri bir yanda; arada bir baş ağrısı çekmeniz söz konusu olabilir. Böyle anlarda ışıktan ve sesten uzaklaşarak bir süre kendinizi dinlendirmeniz size yardımcı olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
  1. Zehra E.

    bizde 31 olmak üzereyiz rabbim herkese kolay ve saglıklı bi şekilde bebegini kucaklamayı nasip etsin benim bu ara bebişim sanki karnımın altını oyuyo kendine yer yapıyo sanırım daha erken ama zorlu yol demekki …

    0

    0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.