Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

32 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 32. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

32 Haftalık Gebelik
0 149

32 haftalık gebelik, hamileliğin 3. trimster denilen; 29. haftadan bebeğin doğumuna kadar olan süreyi kapsayan ve bebeğin gelişimini tamamladığı en önemli dönemin içinde yer alır. Anne adaylarının eskisinden daha dikkatli olması ve bebeğin gelişimini tamamladığı dönem olduğu için değişikliklerle baş etmeyi bilmesi bir dönemdir. Şimdi hamileliğin 32. haftası dönemindesiniz; bebeğinizin doğumuna gittikçe daha az zaman kaldığını ve büyüyerek gelişimini tamamlamaya çok yaklaştığını unutmayın. Peki ama ’32 haftalık gebelik nedir, 32 haftalık gebelik döneminde neler olur’ diye düşünüyorsanız; bebeğinizde ve sizde gerçekleşen değişimlerden biraz bahsedelim:

32 Haftalık Gebelik Süresinde Bebeğe Neler Olur?

Öncelikle bu hafta içinizi biraz daha rahat tutun; unutmayın ki beklenmeyen erken doğumlarda riskin en az olduğu, bebeğin doğarsa hayata tutunma şansının yüksek olduğu bir haftadasınız. Bu nedenle geçen haftadan biraz daha rahat ama bebeğiniz büyüdüğü için ise buna bağlı sorunları yaşayacağınıza dair temkinli olmayı ihmal etmeyin.

Bebeğiniz 32 haftalık gebelik döneminde 1700-1800 gram ağırlığına ve 42-43 cm. Uzunluğuna ulaşmış durumda olmalı. Bebeklerin genetik ve gelişim seviyeleri birbirinden farklı olduğundan, belirtilmiş bir sorun olmadığı sürece bu ortalamanın altında ya da üstünde olan bebekler için endişe etmenize gerek yok fakat ortalama özelliklerin böyle olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğin akciğerleri ve kalbi bu hafta içinde gelişmeye devam eder. Hatta öyle ki bebeğin içinde bulunduğu sıvıyla nefes denemeleri yaptığını da unutmayın.

Bu hafta içinde bebeğinizin el ve ayaklarındaki tırnaklar gelişip kemikleri her ne kadar esnek formda olsa da gelişimini tamamlamış duruma ulaşır.

Bebeğin cildindeki yağ tabakalarının gelişmesiyle birlikte artık doğumdan sonra göreceğiniz cildine en yakın, sağlıklı ve pürüzsüz bir ten oluştuğunu bilmenizde fayda var. 

32 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
38 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
32 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

32 Haftalık Gebelik Süresinde Anneye Neler Olur?

Hamilelik süresi boyunca bebeğinizin gelişimi oranında değişen vücudunuz, bebeğin rahatlıkla büyümesi için o haftalar içinde ne gerekiyorsa onu temin etmek adına mucizevi bir değişim sürecine girer. Hamileliğin 32. haftasında bebeğiniz büyüdüğü için daha rahat hareket etmesine olanak tanıyarak gelişen karnınız, süt bezleri gelişirken şişen göğüsleriniz, bebeğiniz büyüdükçe onu taşımakta zorlanan vücudunuzdaki ağrılarınız sırf onun içindir.

Hamilelik süresinin sonlarına yaklaşırken anne adaylarında duygu kontrolsüzlüğü, depresyona eğilim ve karmaşa görülebilir. Bu gibi durumlarda kendinizi rahatlatabilir ya da yardım almayı düşünebilirsiniz.

Varislerin ve şişkinliklerin en çok olduğu dönemdesiniz. Ayrıca rahmin genişlemesi nedeniyle diğer organlarınıza baskı yaparak ağrı ya da nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bol bol dinlenmeyi ve arada bir de olsa yürüyüşe çıkmayı unutmayın.

Artık doğuma git gide yaklaşıyorsunuz; bu nedenle ağrı ve kasılma şikayetlerinizde artış görülmesi normaldir. Beklenmeyen bir sağlık sorunu hissettiğinizde doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

32 haftalık gebelik döneminde neler yapılmalı?

  • Bu hafta içinde kabızlık şikâyetiniz olabilir. Bol su tüketerek bu soruna çözüm üretebilirsiniz.
  • Bitkinlik ve baş dönmeleriniz olabilir. Çantanızda proteinli yiyecekler bulundurun ve baş dönmesi durumunda bu yiyeceklerden tüketin. Fındık, fıstık ve mevsimsel meyveler iyi birer seçim olur ve sizi baş dönmesinden kurtarabilir.
  • Hemoroid sorunu olan hamile bayanlar, bu dönemde günlerinin büyük kısmını oturarak geçiriyorsa, hemoroid ağrıları da artmış olabilir. Bu durumda buz torbaları ve sıcak duş sizin için iyi gelecektir.
  • Bu dönemde göğüslerinizden sarımtrak renkte sıvı gelmeye başlayabilir. Bu sıvı sizi rahatsız ediyorsa, göğüs pedleri kullanabilirsiniz.


Benzer içerik

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.