Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

36 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 36. Haftası Anne ve Bebekteki Değişimler

36 Haftalık Gebelik
0 1.308

Bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Yaklaşık 2,7 kg. ve 47 cm. uzunluğunda olan bebeğinizin tüm sistemleri, büyük gün için hazır. Hamileliğiniz boyunca bebeğinizin vücudundaki tüyler ve verniks tabakası bu hafta içinde dökülmeye başlıyor. 36 haftalık gebelik sonunda bebeğiniz prematürelikten çıkmış oluyor. 37 haftadan önce prematüre, 42 haftadan sonra da geç doğum olarak sınıflandırılır. Bu hafta içinde bebeğiniz muhtemelen, kafasının aşağıya doğru durduğu pozisyondadır. Eğer bu pozisyonda değil ise doktorunuzla görüşerek dıştan döndürme manevrası yapılıp yapılmayacağını sorabilirsiniz.

Bebeğinizin manevra yapacağı alan kısıtlandıkça, hareketlerinde de azalma meydana gelecektir. Hareketlerini halen daha hissedeceksiniz ama daha az tekmeleme ve itme ile karşılaşacaksınız.

36 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
36 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
36 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

36 haftalık gebelik döneminde annede görülen değişiklikler

Bebeğiniz karnınızda oldukça fazla yer işgal ettiği için mideniz daha fazla sıkışıyor ve yemek yemekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda sık sık ve daha az yemeye özen gösterin. Bebeğiniz aşağıya doğru indiği için midenizdeki yanma hissi azalmış ve daha kolay nefes almaya başlamış olmalısınız. Bebeğinizin alt karın kısmına inmesi ile bu bölgede bir baskı hissi ve sık idrara çıkma hissi oluşturur. Eğer bebeğiniz iyice alt kısma inmişse, vajinal baskı ve rahatsızlık hissedersiniz. Bu durum, bazı kadınlar tarafından bacakların arasında bowling topu taşıma örneği ile anlatılır.

Eğer ortalama bir kiloya sahip vücudunuz varsa, 36. gebelik haftası içinde sizden beklenen kilo alımı 11 ile 13 arasındadır. Tavsiye edilen kiloda kalmaya ve beslenmenize dikkat etmeye özen gösterin.

36 haftalık gebelik döneminde neler yapılmalı?

  • Pelvis bölgenizde ağırlık hissi duyuyorsunuz. Bazı pelvis hareketlerini deneyebilir veya sıcak su dolu küvette kendinize bir mola verebilirsiniz.
  • Vajinal akıntılarınız artabilir. Cinsel ilişki sonrası akıntının pembe, kırmızı veya kahverengi olması sizi endişelendirmesin. Bu durum rahim boyunca hassas bir dönemde olduğunuzdan kaynaklanmaktadır. Fakat akıntı beklenmedik yoğunlukta ve kokulu ise mutlaka doktorunuza başvurun.
  • Bebeğiniz daha fazla sıvı almaya başladığı için ödemlerde artış görülmektedir. Bu dönemde sadece ayaklarda değil ellerde ve yüzde de şişme görülür. Sıvı tüketimine devam edin. Tükettiğiniz sıvılar vücuttaki fazla sodyum ve atık yiyeceklerden kurtulmanız için size yardımcı olacaktır.,
  • Bu dönemde yorgunluk hissi anne adayları için çok doğal karşılanır. Fakat tam tersi olan enerji fazlalığı ile de karşılaşabilirsiniz. Kendinizi çok enerjik hissetseniz bile, dinlenme ve yemek için kendinize bolca zaman ayırın.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X