Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

39 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 39. Haftası Anne ve Bebekteki Değişimler

39 Haftalık Gebelik
0 1.315

Her an bebeğinizi kucağınıza alabileceğiniz 39 haftalık gebelik döneminde, bebeğinizin vücudundaki yağ dokusu her geçen gün gelişmeye devam ediyor ve bebeğinizin cildinde yeni bir deri tabakası oluşmaya başlıyor ve pembe cildi giderek beyazlaşıyor. Doğuma hızla yaklaşırken, bebeğinizin kilosu yaklaşık 3 – 3,5 kg ve boyu 48 – 53 cm arasında olur.

Bu haftada da doktor kontrolü ihmal edilmemeli, bebeğinizin hareketlerinde artma veya azalma olduğu durumda mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Her ne kadar doğumun 40. haftadan sonra gerçekleşeceği düşünülse de 39. hafta içinde de doğum gerçekleşebilir. Bu hafta kendinizi doğuma hazırlamanızı öneririz.

39 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
39 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
39 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

39 haftalık gebelik döneminde annede görülen değişiklikler

Bu dönemde daha duygusal bir yapıda olan anne adayları, çevredeki tüm olup bitene karşı daha hassas davranabilmektedir.

Ortalama kiloya sahip anne adaylarının, 39. hafta içinde yaklaşık 11 ile 15 arasında kilo alması beklenir.

İlgili Yazılar

Bu dönemde doğum yaklaştığı için vücudunuzdaki değişimleri takip edin. Kasılmalarınız artabilir, suyunuz gelebilir, rahim boyunca bulunan kılcal damarlarda çatlamalardan dolayı kanamanız olabilir ve nişan akıntısı görebilirsiniz.

Bebeğiniz büyüdüğü için yaşam alanı ona dar gelecek ve hareket alanı kısıtlandığı için tekme ve yumruklarını daha az hissedeceksiniz. Fakat hareketlerde çok fazla azalma olduğunu düşünürseniz mutlaka doktorunuza başvurun.

Bu dönemde hazımsızlık ve mide yanması gibi şikâyetleriniz artabilir. Yemekten önce bol sıvı tüketerek bu şikâyetinizi azaltabilirsiniz.

39. hafta içinde nişan (sümüksü vajinal akıntı) gelebilir. Panik yapmanıza gerek yok. Çünkü bu durumda doğum birkaç saat içinde başlayacak korkusuna kapılmamalısınız. Muayene için doktora başvurabilirsiniz.

Fakat suyunuz gelirse, bu durum doğumun birkaç saat içinde başlayacağı anlamına gelir ve bir an önce doğum yapmayı planladığınız hastaneye gitmeniz gerekir.

39 haftalık gebelik döneminde neler yapılmalı?

  • Bağırsak kaslarınız gevşediği için bu hafta mide bulantısı ve ishal gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. İshal nedeniyle su kaybedeceğiniz için bol miktarda su içebilirsiniz,
  • Sırt ağrılarınızda artma olabilir. Sıcak kompleks uygulayabilir veya duş alarak sırt ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
  • Bebek, pelvis bölgesine  baskı yaptığı için karnınızın alt bölgesinde ağrı ve kasılmalar olabilir. Bu kasılmaları hafifletmek için kısa süreli yürüyüş yapabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X