Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

7 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 7. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

7 Haftalık Gebelik
0 1.195

Bebeğinizin boyutları geçen haftaya oranla bir kat daha büyümüş halde. 7 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz 9 – 10 mm. boyutlarına ulaştı. Bu demek oluyor ki ortalama bir nohut ve fasulye tanesi arasında bir boyuta sahip. Bebeğinizin yüzünde henüz kapalı olmayan göz çukurları belirirken kulak ve burun yapılarının temeli de atılmış bulunuyor. Beyni hızla gelişirken küçücük vücudundan daha büyük bir başa sahip fakat çok yakında daha orantılı hatlara sahip olacak. İncecik ve şeffaf derisinin altında çizgi halinde geçen damarları ve göz kapakları olmayan göz çukurlarını siz göremeseniz de o geliştirmeye devam ediyor. Zaman ilerledikçe derisi yağ depolayarak daha fazla kalınlaşacak, organları büyüyerek doğumdan sonraki haline doğru ilerleyecek ama şimdi daha zamanı var.

7 haftalık gebelik nedir, 7 haftalık gebelikte bebek ne kadardır diye merak ediyorsanız; işte hamileliğin 7. haftasına dair bazı bilgiler…

7 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklerde Neler Olur?

Geçen hafta belirmeye başlayan el ve ayakları, 7 haftalık gebelik dönemi içinde nihayet ortaya çıkıyor! Tabi ki bu el ve ayakların doğduğunda göreceğiniz normal el ve ayak şeklinde olduğunu düşünmeyin. Şu an oldukça küçük; el ve ayakları ise kendinden çok daha küçük, neredeyse görülmeyecek boyutlarda ve yüzgeç formunda.

Bebeğinizin bu hafta itibariyle minicik yüzü belirmeye başlıyor.

Bebeğinizin şu anki embriyo halinde omurgasının sonunda ufacık bir kuyruğu bulunuyor. Yakında bu kuyruğu yok olacak ve bebeğinizin omurgası normal hale dönüşecek.

Bebeğinizin beyni gelişmeye devam ederken ilikleri de beliriyor. Hatta küçücük pankreası insülin üretimine de başlıyor.

Bebeğinizin nefes borusu ve yemek borusu bu hafta şekilleniyor.

7 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
7 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
7 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

7 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Bebeğinizin iki katı boyutlara ulaşması demek, sizin de rahminizin aynı şekilde büyüdüğü anlamına gelir. Bu nedenle rahminiz, 7 haftalık gebelik döneminde daha fazla mesane baskısına neden olabilir ve eskisine göre daha fazla idrara çıkabilirsiniz.

Sabah bulantılarınız ve mide hassasiyetiniz ne yazık ki artarak devam edecek. Bu durumdan tamamen kurtulmanız için yaklaşık 7 – 8 haftanız olduğunu söyleyebiliriz. Temiz hava almaya çalışın ve kapalı mekânlarda bulunmaktan kaçının.

7 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Bu hafta itibariyle doktorunuza bir muayeneye gitmeniz gerekir. Bu muayenede sizden testler isteyebilir, size sorular sorarken bu sürece dair sizi daha net şekilde bilgilendirebilir. Aklınıza takılan her şeyi doktorunuza sormayı ihmal etmeyin.
  • Bu muayene sırasında bebeğinizin net olarak kaç haftalık olduğu, boy ölçüsü ve özellikleriyle belirlenebilir. Eğer bundan emin değilseniz, bu muayenede net olarak öğreneceksiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X