Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 aylık olan bebeğinizin gelişim süreci

8 Aylık Bebek Gelişimi
0 1.123

Bir de bakmışsınız büyümüş kocaman olmuş ve artık hem ailesine hem de toplumuna yaraşır bir evlat olmuştur. Tabi, bunun için uzun ve yorucu bir süreç var. Şuan daha 8. ayında ve günden güne yeni şeyler öğrenerek büyümeye devam ediyor. Bebek gelişimi, insani gelişim ve karakter açısından çok önemlidir. Bu dönemlerdeki her türlü tepki ve davranış, bebeklerin ileriki yıllarda oluşacak karakterini belirleyecektir. 8 aylık bebek gelişiminde sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?

8 Aylık Bebek Gelişimi

Büyüyor, fark ediyor musunuz? Daha gözlerini açamayışı, ellerinin yumuk yumuk oluşu dün gibi değil mi? Artık birçok yeteneği kazanmış ve günden güne de kazanmaya devam ediyor. 8 aylık bebek gelişimi birden bire olacak bir gelişme değildir. Geçmiş 8 ayın ve hatta hamilelik dönemlerinin nasıl geçtiği bu güne kadar etkili olacak ve her bireyin geleceğini de belirleyecektir.

8 Aylık Bebek Neler Yapar?

Artık ellerinin tutabileceği ve kavrayabileceği her türlü nesneyi tutarlar ve evin içinde bir yerden bir yere taşıyabilirler.

Duydukları sesleri daha hızlı ve doğru bir şekilde ayırt ederler. Anne ve babanın sesine uzun zamandır aşina olan bebekler; artık nine, dede ve hemen hemen her gün gördüğü kişilerin seslerini, görüntülerini ayırt edebilir. Tabi, bu çok kısıtlı sayıda gerçekleşir. Kalabalık ailelerde bebeklerin herkesi tanıması ve ayırt etmesi beklenemez.

Ayaklarının üstüne tam olarak basmaya başlamıştır. Bakın bire bir bastığı dönem değil, basmaya başladığı dönemdir. Uzun süredir tutunarak ayağa kalkmalar ve mobilyalara tutunup sürüklenme çalışmaları adımlarını geliştirmeye başlayacaktır.

Dikkat çekmeye bayılırlar. Çeşitli nidalar, sesler ve ağlamalarla dikkatinizi çekmeye çalışırlar. Bunu özellikle sevilmediği ve ilgi görülmedi zamanlarda yapar.

Sevinçleri ve mutluluk ifadeleri artık gelişmiştir. Söylediğiniz birçok şeyi yerine getirir. Anneyi babayı gösterir, sarılır, kendini öptürmek için yanağını uzatır ve tam olmasa da yanağınızı öpmeye çalışabilir.

8 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Anne sütünün kesilip kesilmemesi, ne kadar devam edileceği ve ne miktarda verileceği tamamen uzman kontrolünde gerçekleştirilmeli ve asla kendi başınıza bu tür kararlar vermemelisiniz. Gerekli tüm beslenme programları doktor kontrolünde hazırlanmalı ve birebir şekilde uygulanmalıdır. 8 aylık bebeğin beslenmesi için bu dönemde birçok besin tavsiye ediliyor. Bu besinlerin ona göre ayarlanması ve küçük parçalar haline getirilmeli, yutkunmasını kolaylaştırmasına yardımcı olmalı ve kesinlikle sizin kontrolünüzde olmalıdır. Yutkunma refleksleri hala tam anlamıyla gelişmemiştir ve boğazlarına herhangi bir yemek parçası takılma riski çok fazladır.

Bu dönemde fazla çiğnemeden hemen yutabileceği ve boğazına takılma riski az olan gıdalar seçilebilir. Örneğin meyve olarak mut ve şeftali iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca havuç, brokoli, karnabahar ve kabak gibi besleyici sebzeler pişirildikten sonra direkt olarak bebeklerin eline tutuşturularak yemeleri sağlanabilir.

8 Aylık Bebeğin Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Bebeklerin beslenmelerinde özel masa sandalye kullanabilir veya bebek yemek önlüğüyle üstünün kirlenmesini önleyebilirsiniz. Ancak bu dönemlerde uzmanlar her şeyi bebeklerinizin kendisinin yemesini öneriyor. Bu dönemlerde tutma ve kavrama yetenekleri gelişmiştir. Onlar için özel olarak tasarlanmış ve zarar vermeyecek çatalı, kaşığı onların eline vererek kendi başlarına yemek yemelerini öğretebilirsiniz. Ancak dikkati ve kontrolü hiçbir şekilde elden bırakmamak kaydıyla…

Bırakın üstüne döksün, yerlere döksün ancak tüm yemeği kendi başına yesin. Bu onun kendine olan güvenini sağlayacak ve her yeni şeyi öğrenmede sizin desteğinizi ve arkanızda olduğunuzu hissedecektir. Unutmayın; yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkan tüm özelliklerimiz, karakterimiz ve düşünce yapımız aslında bu dönemlerde şekillenmeye başlar. Bunu şekillendirecek olan da anne ve babanın davranışları, yaklaşımlarıdır. Bebeklerin beslenmesi kadar önemli olan bir başka ihtiyaçları da öğrenme ve bilme istekleridir. Bırakın özgürce öğrensin. Temizlik mi? Nasıl olsa yapılır, bebeğinizden önemli mi?

8 Aylık Bebek İçin Hangi Aşılar Yapılır?

8. ayda bebeğinizin aşı takvim boş. Bebeğinizin aşı takvimi hakkında bilgi edinmek için, Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinizin Olması Gereken Aşılar yazımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdaki aşı takvimi hesaplama aracını kullanarak da aşı günlerini hesap edebilirsiniz.

Aşı Takvimi Hesaplama

Bebeğinizin doğum tarihini girin

[GENCSaglik form=”AsiTakvimiHesaplama” renk=”Pembe”]

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X