Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

8 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 8. Haftasında Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

8 Haftalık Gebelik
0 131

8 haftalık gebelik dönemine ulaştığınızda artık bu serüvende neredeyse 2 ayı geride bırakmış bulunuyorsunuz. Minik bebeğiniz hızla gelişimine devam ederken siz de hamilelik belirtilerinizi yaşamaya devam ediyor, belki de zamanla azaldığını siz de fark ediyorsunuz. Şimdilerde bebeğinizin ortalama büyüklüğü 10 – 13 mm. Civarı boyutlara ulaştı ve tamı tamına 1 gram ağırlığında. Bu ağırlık çok ama çok küçük bir ağırlık gibi gelse de, o küçük boyutlarına rağmen iç organları gelişmeye devam ediyor ve beyni son sürat büyüyor. Birkaç hafta içinde bebeğinizin eskisine göre katlanarak büyüdüğüne şahit olacak ve cinsiyetini öğreneceksiniz. Bu süreçte sizin de kilo almanız kaçınılmaz fakat dikkatli olmanızda fayda var. Henüz gebeliğin başında olduğunuzu ve bu sürecin daha çok uzun olduğunu unutmadan, şimdiden planlı ve programlı ilerleyerek temkinli olmanız daha doğru olacaktır.

Eğer 8 haftalık hamile iseniz ve 8 haftalık gebelik nedir, bu süreçte neler olur diye merak ediyorsanız; işte gebeliğin 8. haftası ve gerçekleşen değişimler…

8 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklerde Neler Olur?

Bebeğinizin beyni ve sistemi hızla gelişmeye devam ediyor. Çok yakında minik el ve ayaklarını kıpırdatabilecek bağlantıları kurabilecek duruma ulaşacak.

Bu hafta bebeğinizin kıkırdağımsı yumuşak kemikleri gelişmeye devam ederken yüzünde ise kulak, ağız ve damak gibi yerler belirginleşmeye başlıyor.

İç organları gelişimini sürdürürken bebeğinizin karaciğeri ve dalağı olması gerektiği yere doğru devam ediyor.

8 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin beyni gelişirken hayati önemi olan hipofiz bezi de gelişmeye başladı. Hatta şimdi görülmesi ve öğrenilmesi imkansız olsa bile beyni onun cinsiyetini kesinlikle biliyor ve ona göre gelişime devam ediyor!

8 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
8 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
8 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

8 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Hormonlarınızın değişmesi ve seviyelerinin artması, sizde birçok belirtiye ve duygu durum değişikliklerine neden oluyor. Bu hafta da bu durum devam edeceğe benziyor.

Hormonların etkilediği şey sadece duygularınız değil; artık eskisine göre daha büyük göğüslere sahip olduğunuzu fark ettiniz mi? Bu hafta bu değişimi gözlemleyebilirsiniz.

Vücudunuzda artan melanin seviyesi cildinizin bazı yerlerinde (Örneğin göğüs uçları) daha koyu bir renge sahip olmanıza neden olacaktır.

8 haftalık gebelik döneminde rahim boyutunuz, henüz karnınızın belirginleşmesine zaman olmasına rağmen iki kat büyümüş durumda. Bu sebeple mesane baskısı ve sık sık idrara çıkma durumu hamileliğin uzun süresi boyunca devam edecek.

8 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Sindirim sistemi ve mide sorunları yaşıyorsanız ya da yaşamak istemiyorsanız; beslenme stilinizi daha sağlıklı, bol bol lifli ve yeşil gıdalar tükettiğiniz, bol sıvı içtiğiniz sağlıklı bir şekle sokabilirsiniz.
  • Şimdiden edineceğiniz yürüyüş ve hamile egzersizi alışkanlıkları için hamileliğinizin sonlarına doğru şükredeceksiniz! Hamilelik boyunca yapılan bu tarz egzersizler doğumun daha kolay geçmesine yardımcı olurken hamilelikte alınan fazla kilolar için de bir önlem niteliği taşır.
  • Gebeliğin 8. haftasında kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bu nedenle kendinizi fazla dinlenmeye alıştırmak yerine ufak süreli dinlenmeler ve arada aktif bir yaşam tarzıyla bu durumu yenebilirsiniz.
  • Bu hafta doktorunuz sizden bazı testler isteyebilir; bu test ve araştırmaları ihmal etmeyin.

 

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.