Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Ağlayan bebek nasıl susturulur?

Ağlayan bebek nasıl susar ve nasıl sakinleştirilir?

Ağlayan bebek nasıl susturulur?
1 24

Bebekler, henüz konuşamadıklarından, farklı seslerle ve duruma göre ağlama yöntemiyle kendilerini ifade ederler. Bir derdi, ağrısı, sorunu ya da sıkıntısı olan bebekler bunu söyleyemeyeceğinden ağlama yöntemini tercih ederek sizin onu anlamanızı isterler. Onlar dertlerini anlatadursun; çoğu zaman ağlama krizlerine dönüşen ve uzun zaman boyunca süren bu sorun annelerin canını sıkabilir. Hem ne olduğunu anlayamadığından, hem de sürekli devam eden ağlama süreci canını sıktığından, anneler ne yapacaklarını bilemez hale gelebilirler.

Bu süreç boyunca bebeği hiçbir şey yapmadan bırakmamak, susmasını beklememek gerektiği aşikar; bununla birlikte bebekleri sakinleştirmek için yapılabilecek bazı şeyler de bulunuyor. Ağlayan bebek nasıl susturulur? diye merak ediyorsanız ve bebeğinizi nasıl sakinleştirebileceğiniz konusunda fikir edinmek istiyorsanız, bu ipuçları size yardımcı olacaktır.

Ağlayan Bebek Susturma Yöntemleri

Bebeklerin doğum sonrası döneminde; yani ilk birkaç ay içinde sık sık ağladıkları bilinir. Bunun nedeni dertlerini anlatmak için bildikleri tek yöntemin ağlama olmasıdır. İlk zamanlar genellikle altı pislendiğinde ya da karınları acıktığında ağlarlar. Bu nedenle ilk aylarında ağlayan bir bebeğin öncelikle bezini kontrol etmeniz, ardından acıktığını anlarsanız karnını doyurmanız doğru olacaktır. Eğer karnının tok olduğundan eminseniz, ona biberon ya da emzik gibi emebileceği bir şeyler vermeniz de yardımcı olabilir. Bebeklerin emme işlemiyle aralarında bir bağ olduğu ve emdikleri zaman daha sakin davrandıkları bir gerçektir.

 • İlk önce bebeğinizin bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamanız gerektiğini unutmayın. Bebeğinizin ateşini kontrol ederek bir rahatsızlık sonucu huzursuz olup olmadığından emin olduktan sonra, diğer yöntemleri denemeye başlayabilirsiniz.
 • Sizin sakin olmanız ve sakin davranmanız, bebeğinizin de bu ruh halini hissederek benimsemenizi sağlayabilir. Ağlayan bebek annesinin sakin olduğunu görünce bu sakinliği sizden alabilir. Bu nedenle gergin davranmak ya da bağırmak gibi olumsuz davranışları bir kenara bırakın ve sakince konuşup hareket edin.
 • Uzmanlar, insanın yaşı ne olursa olsun sarılmanın olumlu etkilerini kanıtlamış durumda. Bebeğiniz ağladığında sakince konuşarak onu kucaklamanız, sarıp sarmalamanız ağlamasını durdurabilecek etkiye sahip. Ona sarılıp sakinleşmesi için yardımcı olmanız, sadece size ve biraz sevgiye ihtiyacı olduğu için ağladığının göstergesidir.
 • Bebeğiniz hala susmuyorsa, onu evin içinde biraz gezdirerek ve ufak hareketlerle sallayıp ‘pış pış’layarak biraz daha sakin olmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreç boyunca ufak ufak sırtını sıvazlamanız, gaz sorunu ihtimaline karşı iyi bir önlem olacak ve doğru etkiyi yaratacaktır. Hava serinse bebeğinizi yumuşak bir battaniye yardımıyla daha sıcak hissettirebilirsiniz.
 • Eğer bebeğinizin bir sorunu olmadığından eminseniz, ağlamasını durdurmak için onu oynatabilir ya da ilgisini çekecek renkli oyuncaklar, nesneler, sesli eşyalar vs. göstererek dikkat dağıtıcı bir rol oynayabilirsiniz.
 • Müziğin ve ritmik, dingin seslerin bebekler için iyi olduğu, onların bu tür seslerden etkilendikleri bilinir. Bebeğinizi sakinleştirmek için sakin bir klasik müzik ya da ninni açabilir, yoksa siz sakin bir sesle onunla konuşarak ya da ninni- şarkı söyleyerek aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Bu süreç boyunca ona temas ettiğinizden emin olun; hatta onu kucağınıza alıp dolaştırın ya da dans edin.
 • Ağlayan bebek her zaman bir sorun olduğu için değil, bazen de huzursuz hissettiği ve rahatlamaya ihtiyacı olduğu için ağlama krizine girebilir. Bu nedenle bebeğinize yaptıracağınız ılık bir banyo, ardından yapacağınız rahatlatıcı bir masaj da onu daha iyi hissettirebilir. Eğer her şeye rağmen ağlaması durmuyorsa, bir sorun olduğundan şüphelenebilir ve bir doktordan yardım alabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin
 1. hülya

  Allah tüm annelerin yardımcısı olsun. Neden ağlıyor, ne sorunu var, acaba neresi ağrıyor diye kendi kendimi yiyip bitiriyorum, elimden birşey de gelmiyor. Gerçekten sürekli ağlayan bebek çok zor.

  0

  0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.