Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Anne sütünü arttırma yöntemleri

Anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir?

Anne sütünü arttırma yöntemleri
0 704

Anne sütünün bebek için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Ama bunu bilmek bebeğin karnını doyurması ve yeteri kadar besin almasına yetmiyor. Bazı annelerin sütleri az geldiği için, bebek tam olarak beslenemiyor. Bu durumlarda annelerin aklına gelen ilk soru, Anne sütünü arttırma yöntemleri nelerdir?” sorusu oluyor.

Sütünüzün bebeğiniz için yeterli olmadığını düşünüyor ve süt üretimini arttırmak istiyorsanız, tüm endişelerinizi bir kenara bırakıp bu yazıyı okumanızı öneriyoruz. Süt üretimi, sadece anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler ile artmaz. Sakin olmak, huzurlu olmak, dinlenmiş olmak ve belki mümkün olmayacak ama uykunuzu iyi almış olmak da çok mühimdir.

Anne sütünü arttırma yöntemleri nelerdir?

1- Doğru Emzirme Pozisyonu

Emzirme pozisyonunun doğru olması, bebeğin anne memesini doğru bir şekilde kavraması ile anne sütünü daha iyi çekebilmesini sağlar. Bu yüzden bebeğiniz memenizi ne kadar kuvvetli çekerse süt salınımı o kadar çok artar.

2- Memenin Emzirmeye Hazır Olması

Ağrısız ve sızısız emzirebilmeniz, bebeğinizin daha rahat emmesini sağlar. Memede ağrı, meme ucunda çatlaklar, meme ucunun emzirmeye engel olması gibi problemler emzirmenize engel olur. Bu engeller neticesinde, göğüsteki sütü boşaltamadığınız zaman sütünüz azalabilir. Bu durumda sorun ne ise ona yönelik tedbir almalısınız. Örneğin; meme ucunun çıkması için masaj yapılabilir ya da süt pompası kullanabilirsiniz.

Çatlak kremleri ile çatlak tedavisi de yapabilirsiniz. Problemin ne olduğuna bağlı olarak uzman yardımı almak gerekli olabilir.

3- Emzirme Sıklığı

Doğumdan sonra sütünüz hemen gelmeyebilir. Süt, 1-3 gün arasında yavaş yavaş gelecek ve bebeğiniz emdikçe artacaktır. Yenidoğan bebeğinizi, onun istediği sıklıkta emzirmeniz önemlidir. Emzirme sıklığının ilk zamanlarda günde 8-10 kez olması normaldir. Önerilen de bebeğin iki saatte bir emzirilmesidir.

Başlarda, emzirme sıklığı fazla ama emzirme süresi az olacaktır. Çünkü bebek çabuk yorulacaktır. Günler geçtikçe emzirme sıklığı azalır ve emzirme süresi artar. Üçüncü aydan başlayarak emzirme sayısı günde 4-5’e, altıncı ay itibariyle de 3-4’e iner.

4- Süt Pompası Kullanımı

Süt pompası doğru kullanıldığında, anne sütünü arttırma konusunda size destek olacaktır.

Bebeğin henüz çok kuvvetli bir şekilde memeyi ememiyor olabilir. Emiş gücü yüksek bir süt pompası, süt salınımının artmasını sağlayacaktır.

Emzirirken, ilaç kullanma durumunda kalırsanız ve doktorunuz bebeğinizi emzirmemeniz gerektiğini söylerse, göğüsteki süt salınımının devamını sağlamak için, süt pompası kullanabilir veya elinizle sağım yapabilirsiniz.

5- Memenin İyice Boşalması

Süt salınımının artması için en önemli faktörlerden birisi de memenin iyice boşalmasıdır. Bu sebeple;

 • Henüz bir meme tam olarak boşalmamışken diğer memeyi bebeğinize vermeyin,
 • Bebek, en son hangi memeyi emdiyse bir sonraki emzirmede önce diğer memeyi kullanın,
 • Bebek memeyi tam olarak boşaltamıyorsa, her beslenme sonrasında süt pompası ile sütü sağmanız önemlidir.

6- Huzurlu olmak

Yeni hayata uyum sağlamanız, şüphesiz ki hiç kolay olmayacak. Bebek görmeye gelenler, ikindi çayına gelen misafirleriniz veya konu komşunuzdan gelen tavsiyeler sizin keyfinizi kaçırabilir. “Fatma’nın gelini de doğum yapmıştı, sütü çok iyi geliyormuş, senin sütün az geliyorsa bol bol hoşaf iç, onun sütü hoşaf içmekten çok geliyor.” gibi cümleler kuran çok olacaktır. Boşverin, çevrenizden gelen bu gibi yorumları kafanıza takmayın..

Sürekli, sizi mutlu edecek şeylere odaklanmaya çalışın. Bu yorgunluk içinde, size kendinizi iyi hissettirebilecek güzel bir müzik dinlemek, biraz kitap okumak, arkadaşlarla sıcak bir kahve içmek gibi etkinlikler mutlaka vardır. Zamanınızın bir bölümünü, bu etkinliklere ayırabilirsiniz.

7- Emzirirken Beslenme

Bebeğinizi emzirmeye devam ederken, beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir.

Anne sütünü arttıran besinler nelerdir?
 • Sütün kalitesini arttırdığı için yemek olarak barbunya, fasulye, nohut gibi baklagilleri tercih edebilirsiniz. Ancak baklagillerin gaz yapma ihtimali olduğundan, bir gece öncesinde ıslatarak tüketmenizi öneririz.
 • Ispanak, kara lahana ve özellikle dereotu gibi yeşil yapraklı sebzelerin süt üretimini arttırdığı biliniyor. Gün içerisinde bol bol salata ve sebze yemeği tüketebilirsiniz. Süt kanallarını geliştirdiği için salatalarınıza birer adet havuç da ekleyebilirsiniz.
 • Zengin yağlar içeren kuruyemişler de anne sütünü ve kalitesini arttırmaya yardımcıdır. Peki, anne sütünü arttıran kuruyemişler nelerdir? Badem, fındık ve ceviz, süt arttırmaya yardımcı kuruyemişlerdir. Günde 2-3 adet ceviz ve 10 adet fındık ya da badem tüketebilirsiniz.
 • Araştırmalar sarımsağın bebeğin daha iyi emmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Ancak sarımsağın gaz yapma ihtimali yüksek! Bu yüzden çok az alarak bebeğini gözlemlemen ve kendinde hazımsızlık olup olmadığını kontrol etmen önemlidir.
 • Kimyonun da anne sütünü artırdığı belirtilmektedir. Et ve tavuk yemeklerine bol bol ekleyebilirsin.
 • Sütün kanallarda ilerlemesine yardımcı olduğundan yulafla zenginleştirilmiş kahvaltıları tercih edebilirsin.
Anne sütünü arttıran içecekler nelerdir?
 • Genel olarak sıvı alımının fazla olması, anne sütünü arttırır. Sıvı tüketimi içerisinde en önemlisi olan suyu, günde en az 2 litre içmenizi öneriyoruz.
 • Suya ek olarak günde yaklaşık 1 litre de ayva ya da kayısı kompostosu tüketebilirsiniz.
 • Bazı uzmanlar süt içmenin de anne sütünü artıracağını söyler. Süt, gaz yapmıyorsa deneyebilirsiniz. Gaz yapıyorsa süt içmenizi önermeyiz.
 • Ek olarak anne sütünü arttıran bitki çayları olduğunu duymuşsunuzdur. Rezene ya da emziren anneler için özel üretim çaylar vardır. Bu bitki çaylarını tüketebilirsiniz.
 • Balık yağının da anne sütünü arttırdığı söylenmektedir.
 • Arpanın süt salınımını artırmaya yardımcı olma özelliğinden faydalanarak üretilen ve anne sütünü arttırmaya yarayan malt içeceklerden de yararlanabilirsiniz. Yüksek kalorili olduğundan günde bir adet malt içeceği yeterlidir.

8- İyi uyku

Durun bekleyin, hemen bize kızmayın. Bu dönemlerde iyi bir uykuya hasret kaldığınızı biliyoruz.  Bu yüzden, elinize geçen her fırsatta uyumaya çalışın. Bebeğiniz uykuya daldığında, bebeğinize bakacak anneanne-babaanne yanınızda olduğunda, eşinizin işte olmadığı zamanlarda yani bebeğinizin yalnız kalmayacağından emin olduğunuz her fırsatta uyumaya çalışın. Hatta bunun için yakın çevrenizden, bebeğinize kısa süreli de olsa bakmaları için yardım isteyebilirsiniz.

Anne sütünün bebeğiniz için yeterli gelip gelmediğini merak ediyorsanız, Anne sütü ihtiyacı hesaplama başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne sütünü arttırma yöntemleri başlıklı yazımızda, siz değerli anneler için faydalı bilgiler sunmaya çalıştık. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yaparak, arkadaşlarınıza da önermenizi rica ederiz.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X