Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Bebek beslenmesinde yapılan hatalar

Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Bebek beslenmesinde yapılan hatalar
0 791

Bebek beslenmesi basit görünse de, aslında oldukça zor ve birçok detaya dikkat edilmesi gereken bir eylemdir. Bir bebeğin küçükken anne sütü, biraz büyüyünce püre ve ek gıda, ardından da yeterince büyüyüp katı gıda tüketeceği basit bir düşüncedir. Birçok anne bilmeden bebeğini yanlış besleyebilir ve onun sağlığını riske atabilir.

Şekerli yiyecekler, sağlıklı meyvelerden yapılan püreler, çok pişirilmiş çorbalar ya da katkı maddeli mamalar gibi birçok detay bebeğinizin yanlış beslenmesine, vitamin ve minerallerden yoksun kalarak sadece karnının doymasına neden olabilir. Bu yüzden bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İşte bebek beslenmesi ve yapılan hatalar hakkında size yardımcı olabilecek birkaç ipucu…

Anne Sütünü Kesmek:

Bebek beslenmesinde yapılan en büyük hatalardan biri, bir süreden sonra anne sütünü çeşitli nedenlerle kesmektir. Bebeğiniz katı gıdalara ya da ek besinlere geçtikten sonra artık beslenebildiği, anne sütüne ihtiyacı olmadığı gibi düşüncelere kapılmanız yanlıştır. Anne sütü, dünya üzerinde bulunabilecek en besleyici şeydir. Bu nedenle bebeğiniz eğer hala içiyorsa 2 yaşına kadar onu rahatlıkla emzirmeye devam edebilirsiniz. Buna ek olarak bebekler için uygun olan beslenme dönemlerine de devam edebilirsiniz.

Yanlış Ek Gıda Seçimi:

Bebekler, genellikle 6. aydan itibaren ek gıdalara geçebilirler. Bebeğinizin ek gıdalara geçmesi demek, sizin tükettiğiniz her yiyecekten yiyebileceği anlamına gelmez. Bu dönemde bebeklere uygun mamalar, meyve ve sebze püreleri tüketebilecek olan bebeğinizin ne yediğine çok dikkat etmeniz gerekir. Hatta meyve ve sebze seçerken bile en organik, en sağlıklı olanlarını seçmeniz ve bebeğiniz için doğru bir beslenme düzeni oluşturmanız gereklidir. Pazarlardan ya da manavlardan aldığınız meyve ve sebzeler size doğal görünebilir ama onların üretim, büyüme, toplama sürecine şahit olmadığınızı unutmayın. Güvenmediğiniz, bilmediğiniz yerlerden meyve ve sebze almayın. Aldıktan sonra onları çok iyi temizlemeyi de ihmal etmeyin.

Bebeğin Doyması/Beslenmesi:

Bebeğin karnının doyması ayrı, gerçek anlamda beslenmesi ayrıdır fakat çoğu anne, ne yazık ki bu ayrımın farkında değildir. Örneğin; bebeğiniz için hazırladığınız bir sebze püresi ya da bebek çorbasının onun için uygun olduğunu düşünebilirsiniz fakat gereğinden fazla pişirilmiş bir yemek, yanlış seçilmiş sebzelerden yapılan bir püre ya da bebeğiniz için aslında zararlı olduğunu bilmediğiniz bir yiyecek onun karnını doyursa da ne yazık ki onu besleyemeyecektir. Bebek beslenme düzeninde önemli olanın bebeğin gerekli vitamin ve mineralleri alabilmesi olduğunu unutmayın.

İşlenmiş ve Paketli Gıdalar:

Çoğu anne bebeğinin eline bir parça ekmek verebilir ya da çikolata, kek, meyve suyu gibi hazır ve paketli gıdalardan çekinmeden bebeğine yedirebilir. Marketlerden aldığımız paketli, işlenmiş gıdaların yetişkinler için bile zararlı olduğu düşünülürse; çocuklar ve özellikle de bebekler söz konusu olduğunda bu tarz ürünlerin tüketilmesi çok yanlış olacaktır. Her çocuğun elinde biraz çikolata, her bebeğin elinde yetişkinlerin hazmedebileceği ama bebek midesine zorlayıcı gelen bir parça ekmek görebilir ama bu, yapılanın doğru olduğunu kesinlikle göstermez.

Lezzetli Yiyecekler:

Bebekler için yiyecek hazırlarken, onların lezzetli şeyler tüketmesini amaçlamanız gereksizdir çünkü bebeklerin tat alma duyuları henüz sizinki gibi değildir. Siz tuzu eksik ya da şekeri çok yiyecekleri anında anlayabilir ve onları yemekten zevk almayabilirsiniz fakat bebeğiniz, henüz bu ayrımı yapamayacak kadar küçük. Bu nedenle bebeklere asla şeker ve tuz yedirmeyin. Belli bir yaşa kadar tuzun ve şekerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu durumu oldukça yanlış buluyor.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X