Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Bebek cildi için bakım önerileri

Bebek cildi bakımı ve tavsiyeler

Bebek cildi için bakım önerileri
0 21

Bebek cildi, yetişkin insanların konuşurken kullandıkları bir tabire bile konu olmuştur: “Bebek cildi gibi.” Pürüzsüz, parlak, sağlıklı: Dünyaya henüz gelmiş, yeni oluşmuş temiz bir bebek cildi gibisi var mı? Bu yumuşak bebek cildi, ömrümüzün sonuna kadar yenilenmeye devam edecek cildimizin temelidir. Bu kadar yumuşak olan bir cilt tabi ki de hassas olacaktır. Güzelliğinin yanı sıra en hassas şeylerden biri bebek ciltleridir.

Gebelik süreci boyunca cilt altında biriken yağlar yardımıyla o güzel haline ulaşan, doğum sırasında biraz buruşuk ve farklı tonda olsa da zaman geçtikçe ve bebeğiniz büyüdükçe daha da kusursuz hale gelen bebek cildini korumak kolay değildir. Peki ama bebeğinizin cildini korumak için ne yapmalısınız, bebek cildi bakım önerileri nelerdir gibi aklınıza takılan noktalar var mı? Öyleyse yazımızdan ipucu alabilirsiniz.

Bebek Cildi Bakım Önerileri

  • Bebek cildi pürüzsüz ve yumuşak olabilir ama bu duruma aldanmadan, o formunu korumak adına düzenli bakım yapmanız şarttır. Hassas olan bebek cilt yapısı pişik, kızarıklık, yara- berelere karşı da oldukça aşinadir. Bebeklere özel olarak üretilmiş yağ ve kremler yardımıyla bebeğinize düzenli bakım yapabilirsiniz.
  • Her insanın güneşten korunması gerektiği bir gerçektir fakat söz konusu çocuk ve bebekler olduğunda, cilt korunmaya ekstra ihtiyaç duyar. Mevsimin yaz, havanın ise güneşli olmasını beklemeden, her mevsim ve her hava şartında bebeğiniz için koruyucu kremlerden yardım alabilirsiniz. Bebeklere özel üretilmiş olan 50 faktörlük güneş kremlerini kullanabilir, yaz mevsiminde koruyucu gölgeliklerle koruma tercih edebilirsiniz.
  • Bebeğinizin sadece kremlere ve yağlara ihtiyacı yok; tam koruma sağlamak istiyorsanız kullandığınız deterjan ve yumuşatıcılara da dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Birçok hassas bebek cildi, kimyasal etki yaratabilecek bu gibi ürünlere karşı da hassasiyet gösterebiliyor. Bu nedenle bebeğiniz için özel bir deterjan kullanmanız, onun için satın aldığınız her şeyi öncelikle yıkamanız, yıkadığınız ürünlerin iyice kurumasını sağlamanız ve mümkünse kendi eşyalarınız ile bebeğinizinkileri ayrı ayrı yıkamanız doğru olacaktır.
  • Bebeklerde en çok görülen cilt sorunlarının başında pişikler gelmektedir. Özellikle bebek bezinin yol açtığı pişikler, bebeğiniz için can yakıcı ve huzursuz edici olabilir. Bu bölgede kızarıklık ve tahriş oluşumu, bezin rahatsız etmesi ya da küçük gelmesi, sıcak havalarda sürtünme ya da yanlış temizleme gibi nedenlerle oluşabilir. Bu nedenle bebeğinizin altını değiştirirken ona özel olacak bir ıslak mendil kullanmanız, bez markasını seçerken ona en uygun olanı tercih etmeniz, bebeklere özel pişik kremi kullanarak bu bölgeyi rahatlatmanız gerekir.
  • Bebeklerde konak, yine sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Pul pul dökülme şeklinde görülen konak sorunu için bebeğiniz banyo yapmadan önce konak gördüğünüz bölgeyi yağ yardımıyla hafif hafif masaj yaparak yumuşatabilirsiniz. Ardından banyo yaptırıp bebeklere özel üretilmiş yumuşak taraklarla hafifçe saçlarını tarayarak bir süre sonra bu sorunun hafiflediğine şahit olabilirsiniz.
  • Bebeğiniz için tercih ettiğiniz her bakım ürününün ambalajını kontrol etmeye özen gösterin. Bebek kremi, bebek yağı, bebek ıslak mendili gibi ürünler satın alırken içinde alkol ya da paraben olmamasına çok dikkat edin. Unutmayın ki bir ürünün içindekiler kısmında ne kadar az katkı maddesinden bahsediliyorsa, o ürünün içeriği o derece az ve zararsız olacaktır.
Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.