Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Bebek cinsiyeti hangi ayda belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebek cinsiyeti hangi ayda belli olur?
0 399

Hamilelik oluştuktan sonra, evebeynlerin en çok merak ettiği konuların başında bebeğin cinsiyetinin ne olacağı gelir. Aslında bebeğin anne karnına düştüğü andan itibaren genetik olarak cinsiyeti bellidir. Fakat ailenin cinsiyeti öğrenebilmesi için bebeğin biraz daha büyüyüp, organlarının gelişmesi gerekmektedir. Hamilelikte bebeklerin cinsiyeti genellikle ultrasonla muayene sonucu öğrenilmektedir. Fakat ultrason dışında da bebek cinsiyeti belirleme yöntemleri vardır.

Amniyosentez gibi bebeğinizin cinsiyetini 11. haftaya kadar belirleyebilen bazı genetik testler vardır, ancak bu yöntemler invaziv, yani cerrahi işlem gerektiren yöntemlerdir. Kromozomal anormallikler açısından yüksek risk taşımayan kadınlar için genellikle önerilmeyen bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanmaktan ziyade, 2 hafta sonra yani gebeliğin 13. haftasında ultrason yöntemi ile cinsiyet belirlenebiliyor. Bebeğinizin kız veya erkek genital organları 13. haftanın yakınında gelişmeye başlayacaktır. Bununla birlikte, tüm bebekler aynı dönemde ve aynı şekilde gelişmeyebilir, bu sebeple de erken ultrason kontrollerinde cinsiyeti görmek zor olabilir.

Ultrasonla Bebek Cinsiyeti Öğrenme

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için, bebeğin büyüyüp hamileliğin yaklaşık 13. Hafta civarında olması gerekmektedir. Fakat, cinsiyetin daha net bir şekilde ultrasonda görülebilmesi için anne adaylarının 16. haftaya kadar beklemesi tavsiye edilir. Ultrasonla cinsiyet tespit edildiğinde bazen yanılmalar olabilir. Ultrason görüntüsünde doktor bebeğin erkek olduğunu tespit ederse bu durumda çok fazla yanılma olmaz. Çünkü bu durumda doktor bebeğin penisini görmüş demektir. Fakat bebeğin cinsiyetinin kız olarak tespit edilmesinde yanılmalar görülebilir. Çünkü doktor bebeğin penisini göremediğinde bebeği kız sanabilmektedir. Ultrason yönteminin dışında başka yöntemlerle de bebek cinsiyeti öğrenmek mümkündür. Bu testlerde eğer cinsiyet kromozomlarının yapısı XX ise bebek kız demektir XY ise bebek erkek demektir. Aslında bu testler ile cinsiyet daha net bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Ultrason dışında bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir?

Kromozom incelemele: Ultrason yöntemi dışında gebelik süresince amnosentez (anne karnından alınan  amniyon suyu) ya da kordosentez gibi teknikler ile uygulanan kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyeti tayin edilebilmektedir. Bu değerlendirmeler sırasında dişi (XX) ya da erkek (XY) kromozomal yapısı incelenmektedir.

Preimplantasyon genetik tarama yöntemleri: Tüp bebek ile birlikte kullanılan bu teknikle embriyo, belirli bir genetik durum ve cinsiyet için bir kadının rahmine yerleştirilmeden önce test edilir.

Sperm sıralama: Aşılama veya in vitro fertilizasyon gerektiren çeşitli sperm sıralama teknikleri, bir çocuğun cinsiyetini seçmenin yanı sıra, bir genetik koşuldan geçme olasılığını azaltmak için de kullanılabilir.

Evde yapılabilen bazı cinsiyet testleri ile de bebeğin cinsiyetini tespit etmek mümkündür. Bu testler %80 civarında doğru cinsiyeti belirleyebilse de, çeşitli sakıncalar sebebi ile tavsiye edilmemektedir ve bazı ülkelerde bu testlerin yapılması yasaklanmıştır.

Cinsiyet belirlemede daha iyi sonuç alabilmek için doktor kontrolünde yapılan testler en sağlıklısıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.