Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Bebeklerde emzik kullanımı

Bebeklerde emzik kullanmanın iyi ve kötü yönleri

Bebeklerde emzik kullanımı
0 26

Bebekler söz konusu olduğunda herkesin kendi deneyim ve ideallerine göre farklı düşünceleri olabilir. Buna bir de birbirinden farklı düşünen onlarca uzmanın ayrı ayrı fikirleri katıldığında, bazen yeni anneler için işin içinden çıkılması oldukça zor hale gelebilir. Bu konulardan biri de bebeklerde emzik kullanımıdır. Bazı uzmanlar emziğin çocuklar için sağlıklı olmadığını söylese de bazen annelerin bebekleri sakinleştirmek ve daha rahat hissettirmek için en büyük kurtarıcısı emzikler olabilir. Peki anneler ne yapacak? Biz de sizler için bebeklerde emzik kullanımı, emzik kullanımı zararlı mı, doğru emzik nasıl olmalı gibi kafa karıştırıcı sorular için bazı cevaplar hazırladık.

Emzik Kullanmak Zararlı mı?

Ne demiş eskiler: “Azı karar, çoğu zarar!” Her şeyde olduğu gibi emzik kullanımı söz konusu olduğunda da fazlası elbette ki zararlıdır. Birçok uzmanın söylediğine göre; bebeklerde emzik kullanımı onların sütü kesmesi konusunda çok az bir etkiye sahip olabilir. Aynı şekilde sürekli emzik emen bebeklerin damak ve diş yapıları da bozulmaya uğrayabilir. Yanlış seçilen ve kalitesiz emziklerin plastik bölümünde bulunan zararlı katkı maddeleri, bebeklerin ağız yolundan birçok mikrop kapmalarına da neden olabilir. Tüm bu düşüncelerin birleştiği nokta; emziğin çok fazla kullanılmasıdır. Bebeğiniz meme emmediği her an emzikle yaşıyorsa burada bir sorun vardır diyebiliriz fakat sağlıklı, doktorunuzun onayı aldığınız kalitede bir emziği belirli zamanlarda, seyrek bir şekilde kullanıyorsanız zararı olmayacaktır.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Yararlı mı?

Bebeklerde emzik kullanımı zararlı değilse yararlı olabilir mi? Aslında, evet. Söz konusu bazı sağlık problemleri bulunan ya da prematüre doğmuş olan bebekler olduğunda, bebeklerin hem kendilerini daha rahat hissetmelerini hem de zihinlerinin hızla gelişmesini sağlayıcı bir etki sağladığını söyleyebiliriz. Bazı bebeklerin diğerlerine göre meme emmeye karşı daha az istekli olduğu ya da emmeyi pek beceremediği görülebilir. Bu gibi sorunlar söz konusu olunca emzik, bebeklerin annelerinden emmelerini de kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Doğru Emzik Nasıl Olmalı?

  • Bebekler için üretilen her ürünün sağlıklı olduğu yanılgısına düşmeyin. Aynı şekilde her emzik de markası ne olursa olsun kalitelidir diyemeyiz. Bebekler için emzik seçerken, kauçuk malzemeden yapılmış olan modellerden seçmeniz doğru olacaktır.
  • Bebek ürünleri söz konusu olduğunda en önemli detay hijyendir. Bir ürün ne kadar kolay temizleniyorsa, bebeğiniz için o kadar sağlıklı olacağından yıkanabilen, temizlenebilen modelleri seçin. Emzik ne şekilde muhafaza ediliyor olursa olsun bebeğinize her verişinizden önce mutlaka ılık su yardımıyla temizleyip verin. Kullanılmadığı zamanlarda ise özel emzik kutularında saklayabilirsiniz.
  • Bebekler için yaşlara göre özel üretilmiş boyut ve özelliklerde emzikler bulmak mümkün. Bebeğiniz kaç aylıksa, ona uygun olan modeli tercih edin. Emziklerinizi de zaman zaman değiştirip yenisini almanız, aşınma ya da delik gibi sorunlar görüldüğünde hemen değiştirmeniz doğru bir davranış olacaktır; unutmayın.
  • Bebekler için özel emzik zincirleri bulunuyor; bu aparatlar yardımıyla emziklerin düşmesi ya da kaybolması gibi sorunların önüne geçebilir ve bebeğinizin kıyafetinin bir ucuna emziği takabilirsiniz. Bu noktada küçük bebeklerde boğulma ya da ipin rahatsız etmesi gibi kötü durumların önüne geçmek için kontrollü olmanız gerektiğini de hatırlatalım.
  • Bebeklerde emzik kullanımı söz konusu olduğunda yapılan en büyük hatalardan biri de emziğe bir şeyler sürerek bebeğe vermektir. Bu hareketi özellikle yaşı büyük akrabaların sık sık yaptığını gözlemleriz. Bu hareket oldukça yanlıştır çünkü bir bebek emzik kullanmak zorunda değildir; aksine kullanmayı istememesi daha iyi bir durumdur. Kullanmak istemiyor diye onu cezbedici şekle getirmek yerine emzik kullanmayın. Ayrıca emziklere sürülen birçok yiyeceğin küçük aylardaki bebekler için olumsuz etkileri olduğunu da göz ardı etmeyin.
Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.