Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Boşalma öncesi sıvı (zevk suyu) ile hamile kalınır mı?

İlişki sırasında gelen zevk suyu ile hamile kalınır mı?

Boşalma öncesi sıvı (zevk suyu) ile hamile kalınır mı?
0 1.953

İlişki sonrasında hamilelik yaşamak istemeyen bayanların kafasına takılan en önemli sorulardan biri, Zevk suyu ile hamile kalınır mı? sorusu oluyor. Özellikle bakire kızların bekaret korumak amacıyla tercih ettiği sürtünme yolu ile ilişki sonrası yaşanan zevk, yerini acaba hamile kalır mıyım şeklindeki paniğe bırakıyor. Peki bu soru hakkında bilimsel araştırmalar ne diyor?

Zevk Suyu Hamile Bırakır Mı?

Bilimsel ve tıbbi araştırmalar, boşalma öncesi sıvının sperm taşıyabileceği, dolayısıyla bu sıvının hamilelikten sorumlu olabileceğini söylüyor. Bu sıvının içinde sperm olmasa da, üretrada kısa süre önceki cinsel ilişkiden ya da boşalmadan arta kalan spermler olabilir. Bu nedenle her ilişkide hamilelik riski vardır.

Kısaca özetleyecek olursak; boşalma öncesi sıvı, Cowper sıvısı, prostat salgısı, zevk suyu gibi çeşitli isimler verilen ve ilişki sırasında spermden önce gelen bu sıvı, hamilelik riski oluşturabildiği gibi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların kişiye geçmesine de neden olabilir.

Doğum kontrolü sağlamak için boşalma öncesi geri çekilme yöntemleri, eski zamanlardan kalan yöntemlerdir ve bu yöntemin de hamileliği önlemek için etkin bir fayda sağlamadığı gözlemlenmiştir. Cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan korunmak için de güvenilir bir yöntem değildir.

İlişki sırasında hamilelikten ve cinsel yolla bulaşacak hastalıklardan kaçınmak için güvenli bir yöntem belirlemelisiniz. Bunun için condom (prezervatif) kullanımı önerilse bile, daha güvenli bir ilişki için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Prezervatif kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bahsettiğimiz, halk arasında zevk suyu denilen prostat sıvısı, ön sevişme esnasında gelebilen bir sıvı olduğundan, cinsel temasa başlamadan önce prezervatif takılması gerekmektedir. Eğer ön sevişme esnasında prezervatifsiz olarak penisin vajina ile teması söz konusu olursa, hamile kalma ve bulaşıcı hastalıkların bulaşma riski başlamış olur. Bu nedenle, ilişkiye başlamadan hemen önce prezervatif takılmalıdır.

Eğer bir cinsel birliktelik yaşayacaksanız ve hamile kalmaktan korkuyorsanız, ilişkiye girmeden önce veya ilişki sırasında; “Bir kereden birşey olmaz, bu seferlik yapalım, biraz böyle yapalım sonra prezervatif takarız.” gibi kendinizi kandıracak cümlelerden uzak durun.. Bu tür konular kesinlikle ciddiye alınmalı ve gerekli tedbirler elden bırakılmamalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.