Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Çocuk ve Oyun

Çocukların oyun dünyası

Çocuk ve Oyun
0 751

Çocuk ve oyun, ayrılmaz bir ikilidir. Oyun oynamak sadece çocukların zaman geçirmesini sağlayan bir aktivite değildir; aynı zamanda çocukların gelişimini hızlandıran, onların dünya ve diğer insanlarla iletişimini kuvvetlendiren, kendilerini ifade etme yollarıdır. Her yaşa uygun farklı oyuncaklar sayesinde çocuklar eğlenirken öğrenebilir, öğrenirken anlamlandırabilir ve dünyayı daha iyi anlayabilir. Tüm bunların yanında çocuklarınızın iyi zaman geçirmesi, eğlenmesi ve oyalanması da ekstra kazanımınızdır: Hem onun, hem de sizin için. Çocuğunuz oyun oynarken onu gözlemleyerek hem onun karakteri ve kişiliği, hem de kendi doğru ve yanlışlarınız hakkında doğru gözlem yapabilirsiniz.

Küçük yaştaki çocuklar oyuncaklarıyla bir hikaye kurarken genellikle gün içinde şahit oldukları anları, ebeveynlerinin ve arkadaşlarının konuşmalarını ve yaşadıkları olayları konu edinir. Örneğin; gün içinde onunla eğleneceği aktivitelerde bulunduysanız, çocuğunuz oyuncaklarına aynı eğlenceli anları yaşatabilir ya da kavganıza şahit olduysa oyuncaklarının da kavga ettiğini görebilirsiniz. Bu nedenle günlük hayatta çocuğunuzun yanında hareketlerinize dikkat etmeniz çok önemli bir detaydır. Çocuklar hangi yaşta hangi oyunları oynar ya da hangi yaşa hangi oyuncaklar uygundur diye merak ediyorsanız, çocuk ve oyun bağlamında doğru ve yanlışlarınızı görmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarından yardım alabilirsiniz.

Hangi Yaşa Hangi Oyuncak Uygundur?

  • Yeni doğan bebekler söz konusu olduğunda, onların henüz motor becerileri gelişmediğinden oyuncakları görebildikleri vev duyabildikleri her şeydir diyebiliriz. Duyuları geliştikçe etrafına karşı daha dikkatli olmaya başlayan bebekler, sizin hareketleriniz ya da hareket eden bir ışıkla eğlenebilir ve zaman geçirebilir.
  • 3-6 aylık döneme gelindiğinde yavaş yavaş motor becerileri gelişen bebekler için çeşitli sesler çıkarabilecekleri, hareketli, renkli ve desenli oyuncaklar tercih edilmelidir. Bebeğinizin dikkatini çekebilecek ve tepki vereceği, deyim yerindeyse keşfedeceği oyuncaklar onun için uygun olacaktır. Bu oyuncakların materyalleri bebeklere zarar vermeyecek yumuşaklıkta ve hijyen açısından kolaylık sağlayan modeller olmalıdır.
  • 6-12 ay arasındaki dönem bebeklerin artık hareket kabiliyetini iyiden iyiye kazandığı, sürekli hareket halinde olacakları dönemdir. Bu dönem için oyuncak seçerken kendisi gibi hareket ettirebileceği oyuncaklar, öğrenebilecekleri ve becerilerini geliştirebilecekleri lego, küp, eğitici oyuncak modelleri gibi birçok oyuncak tercih edilebilir.
  • Bebekler 1 yaşına geldiklerinde artık her hareketi yapabilen, özgürlük isteyen çağlarına ulaşmışlardır. Bu nedenle oyuncaklarının da biraz daha eğlenceli modeller olması, aynı zamanda onu mutlu ederken hareketli yaşamına da ayak uydurması doğru olacaktır. Oyuncak bebekler, arabalar, hayvanlar ya da keşfetmesini sağlayacak puzzle tarzı üretim oyuncakları bu çağlara uygundur.
  • 2 yaş için oyuncak seçerken, artık karakteri oluşmuş olan çocuklarınız için ona özel modeller tercih edebilirsiniz. Hem üretici yönünü arttıracak boya kalemleri, yapbozlar, legolar; hem de sevdiği kahramanların oyuncakları ya da onun tarzına uygun modeller alabilirsiniz. Biraz daha ilerleyen dönemlerde hareket edebileceği bisiklet ya da akülü araba gibi taşıtlar da çok hoşuna gidecektir.
  • Çocuğunuz 3 yaşını geçtiğinde artık karakterini belli etmiş, kendini keşfetme ve değişme evresine girmiştir. Bu dönemde hem sizden rol model almaya devam edecek, hem de kendi karakterini ortaya koyacaktır. Ona kostümler, yaratıcı oyuncaklar, müzik aletleri, boya ve kitaplar, demonte oyuncak modelleri, sevdiği karakterlerin figürleri, giysili oyuncak bebekler, arabalar gibi birçok oyuncak seçebilirsiniz.

Oyuncak Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Çocuk ve oyun söz konusu olduğunda bir aracı olan oyuncakları seçerken, ilk olarak çocuğun güvenliği düşünülmelidir. Öncelikle çocuğun yaşına uygun oyuncak seçmek çok önemlidir; öyle ki günümüzde hemen hemen her oyuncağın ambalajında kaç yaş için uygun olduğu belirtildiğinden ambalajları kontrol etmekle işe başlayabilirsiniz. Küçük parçaların bulunduğu oyuncaklar kesinlikle küçük yaştaki çocuklara verilmemelidir. Bununla birlikte oyuncakların malzemesinin bebek ve çocuk yaşları için uygun olduğundan emin olunmalıdır. Günümüzde birçok plastik ve katkılı malzeme kullanılan oyuncaklar, görünürde bir sorunu belli olmasa da içerdiği malzeme ve boyalar nedeniyle birçok çocuğa zarar verebiliyor. Malzeme seçerken doğal materyallerden yapılmış oyuncakları ya da güvenilir markaları tercih edebilirsiniz. Son olarak çocuğunuzun hareket edebileceği büyük oyuncaklar ya da spor malzemesi tarzındaki oyun ürünlerini kullanırken mutlaka onu gözetim altında tutmaya özen göstermelisiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X