Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Çocuklarda sorunsuz uyku için ipuçları

Çocuklarda uyku sorunu için ne yapılmalı?

Çocuklarda sorunsuz uyku için ipuçları
0 790

Uyku, her insan için hayati önem taşısa ve çok önemli olsa da, bebek ve çocuklar söz konusu olduklarında gelişimlerini tamamlamaları için ekstra önem taşımaktadır. Buna rağmen çoğu bebekte ve çocukta zaman zaman uyku sorunları görünürken, bazen de ekstra durumların neden olduğu uykusuzluk görülebiliyor. Sadece bazı ekstra durum ve sorunlar değil; beslenmeden uyku öncesine kadar bilmeden yaptığınız birçok alışkanlık da yine çocuğunuzun uyku düzenini bozabiliyor. Bebek ve çocuklarda uyku düzeni, küçük yaşlarda edinilen uyku alışkanlıklarıyla birlikte şekilleniyor ve çocuğunuz büyüyene kadar aynı şekilde devam ediyor. Bu nedenle bebeklik çağından itibaren düzgün bir şekilde verilmiş uyku alışkanlıkları, iyi bir uyku düzenine dönüşüyor. Bebek ve çocuklarınızın daha iyi uyuması için ne yapabileceğinizi düşünüyorsanız; işte sizin için hazırladığımız çocuklarda sorunsuz uyku için ipuçları…

Çocuklar Nasıl Daha Kolay Uyur?

  • Bebekler, genellikle karınları aç olduğunda, bezleri kirlendiğinde ya da gaz sorunları yaşadıklarında huzursuz olurlar. Bu nedenle uyku saatleri geldiğinde bu sorunlardan biri ya da birkaçı söz konusuysa uyumaları imkansızdır. Bu gibi durumlarda bebeğinizin bezini, açlık seviyesini ve gazı olup olmadığını kontrol ederek sorunu halledebilir ve onun daha rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Bebeklere küçük yaşta uyku eğitimi vererek sallama ya da başka yöntemlere başvurmadan, normal yollarla uyumaları gerektiği bilincini onlara aşılarsanız ilerki yaşlarında daha rahat edeceğinizi unutmayın. Aynı şekilde ilk zamanlarında ebeveynlerine temas ederek uyumalarının hem bağı güçlendirme, hem de daha rahat ve huzurlu hissetme açısından etkili olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.
  • Çocuklarınız uykuya dalmadan önce korkularıyla yüzleştikleri bir süreç yaşayabilirler. Genellikle çocukların karanlıktan, yalnızlıktan ya da tek başına uyumaktan korktukları bilinir. Bu gibi sorunlar yaşıyorsanız; çocuğunuzun korkularını yenmesinde yardımcı olabilirsiniz. Onu yalnız başına bırakmak yerine masal anlatarak, kitap okuyarak, müzik dinleterek ya da uykuya dalana kadar yanında kalarak bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Onun karanlıktan korkması yerine gece lambasıyla yatmasını, odasında korktuğu alanları uyumadan kontrol ederek korkmamasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocukların yatmadan önce süt içmeleri, beslenme ya da büyümelerini sağlamadan ziyade uykuya kolay dalmalarını da sağlayıcı bir etkendir. Uyku öncesi içilen ılık bir sütün, çocuklarda uykuya dalmayı kolaylaştırıcı bir etkisi olduğu uzmanlar tarafından da tasdiklenmiştir. Beslenmenin uykuyla arasında bir bağ olduğunu unutmayın.

Uyku ve Beslenme Arasındaki Bağ Nedir?

Doğru bir beslenme, birçok sorunun çözümü olduğu gibi uyku sorunlarının da çözümü olabilir. Öncelikle çocuğunuzun gün içinde fazla şeker ve kafein tüketmemesi, onun geceleri sorunsuz bir uyku uyumasını sağlayabilir. Küçük yaşlardayken düzenli bir beslenme sistemi oluşturmanız, çocuğunuzun şekerli ve işlenmiş ürünleri olabildiğince az kullanmasını sağlamanız zaman ilerledikçe onun yararına olacaktır. Kafein konusuna gelince; unutmayın ki yediğimiz ve içtiğimiz birçok gıdanın içinde de kafein bulunuyor. Bunun için çocuğunuzun illa ki kahve içmesine gerek yok. Örneğin kolanın, birçok ambalajlı çikolata ve şekerin; hatta bazı meyvelerin bile içinde kafein bulmak mümkün. Bununla birlikte çocukların gece yatmadan birkaç saat önce yeme- içme işlemine son verdiğinden emin olun. Belli bir saatten sonra yenilen her yiyeceği hazmetmek oldukça güç olacaktır. Bununla birlikte gece içilen içecekler, çocuğun uyumaya çalışırken tuvalete gitmesine neden olacak ve uyku düzenini bölecektir.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X