Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocukların tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi
0 20

Çocuklarda tuvalet eğitimi, önünde sonunda yapılması gerekecek olan fakat buna rağmen  zaman zaman oldukça zorlayıcı hale gelebilen bir dönemdir. Çocuklar çok küçük yaşlardayken; 1.5-2 yaşlarındayken bu eğitimin verildiği düşünülürse; onun uzun süredir bezine tuvaletini yapma alışkanlığının rahatlığına alışması anneleri zorlayabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı ufak noktalar var; bu noktalar, bu süreci en doğru şekilde ilerletmenizde size yardımcı olabilir. İşte tuvalet eğitimine dair birkaç ipucu…

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocukların tuvalete alıştırılması konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biri de henüz küçük olan çocukları bu konuda zorlamaktır. Uzmanlar, 1.5-2 yaş öncesindeki ‘bebek’lerin tuvalet eğitimi için uygun olmadıklarını ve bu yaştan sonra eğitime başlanılması gerektiğini vurguluyor. Unutmayın ki siz bıkmış, bez masrafından yılmış ya da çocuğunuzun bir an önce kendi başına hareket etmeyi öğrenmesini istiyor olabilir fakat bunun için çocuğunuzu düşünmeniz, onun uygun olacağı dönemi beklemeniz en doğrusu olacaktır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi sürecine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey; çocuk için doğru zamanın geldiğinden ve hazır olduğundan emin olmanızdır. Belli bir yaşa gelmiş, artık az da olsa konuşabilen ya da hislerini işaretlerle, ağlama ya da gülme gibi jest ve mimiklerle belli edebilen çocuklar, tuvalet eğitimi için de uygun döneme girmiş olabilir. Eğer çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde size bir şekilde belli ettiğini hissediyor ya da tuvaletini yaparken, yaptıktan sonra farklı davrandığını gözlemliyorsanız; tuvalet eğitimi sürecine başlamak için ilk adımı atmışsınız demektir.

Lazımlık kullanın!

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise lazımlıklardır. Çocukları direkt olarak tuvalete götürmek yerine öncesinde lazımlıklarla eğitim sürecine başlamak daha doğrudur. Günümüzde birçok farklı renk ve modelde lazımlıklar bulmak mümkün; bunlardan çocuğunuzun hoşuna gidecek olan bir modeli tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Bu lazımlığı çocuğunuzun merak edip incelemesine ve onu denerken sıkılmamasına dikkat etmeniz, doğru bir alana koymanız gerekiyor. Bununla birlikte artık tuvalet eğitimi konusunda eğlendirirken öğreten birçok kitap bulmak da mümkün. Bu kitaplar genellikle bebekler ve küçük çocuklar için yapılmış, üç boyutlu- dokulu ya da hareketli kitaplar oluyor. Bu tarz yardımcı araçlar da size bu konuda destek olabilir.

Çocuğunuzun korkularını yenin!

Çocuğunuzu tuvalete alıştırma sürecine geçtiğinizde, tuvaletin daha önce pek girmediği ve kullanmadığı bir yer olmasının onu korkutmasına izin vermeyin. Küçük çocukların hayal gücü için tuvalet farklı şeylere benzeyebilir ve onları korkutabilir. Tuvaletin olabildiğince eğlenceli görünmesine, çocuğunuzun oturabileceği küçük kılozet aparatlarından alarak ve onun tırmanmasında yardımcı olabilecek basamaklardan edinerek daha rahat hissetmesine yardım edebilirsiniz.

Sakın vazgeçmeyin!

Tuvalet eğitimi başladıktan sonra geri dönmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Çocuğunuzun gün içinde kaç kere tuvalete çıktığını bir süre takip ederek ardından o saatler yaklaştığında, yemek sonraları ya da onda tuvalet belirtileri hissettiğinizde onunla birlikte tuvalete gidin. Tuvalette bir süre durduğu zamanlarda onun sıkılmasını ya da gerilmesini önleyecek oyuncaklar ya da kitaplar gibi eğlendirici araçlardan yardım alın. Bu dönemde çocuğunuzu sıkmadan, kırmadan, korkutmadan ya da kendini zorunlu hissetmeden bu alışkanlığı edinmesi için yardım edin. Eğer bu süreci reddediyorsa, ona emrivaki yapmak ve onu korkutmak yerine kısa bir ara vermeniz ve onu yavaş yavaş alıştırmaya çalışmanız daha doğru olacaktır.

Temizliği öğretin!

Tuvalet eğitimi, sadece klozeti kullanmayı öğrenmekle bitmiyor. Çocuğunuza ellerini yıkaması, sifonu kullanması gibi hijyen kuralları konusunda alışkanlık edindirin. Onun için tuvalet kullanmanın ‘annesinin eşliğinde tuvaletini yapıp oradan çıkması’ anlamına gelmemesi, hayatı boyunca bu alışkanlığı sürekli tekrarlayacağı ve temiz olmanın önemini anlaması için uğraşın. Eğer bu konuda hızlı ilerliyorsa, büyük ya da abartılı ödüller yerine ufak tefek ödüller yardımıyla onu teşvik etmenizde sakınca yok; fakat unutmayın ki ödül ve ceza yöntemi çocuklarda çok ters tepen, uygulanmaması gereken yanlış alışkanlıklardan. Bu nedenle ölçüyü iyi belirlemenizde fayda var.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.