Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Doğum esnasında nefes alma teknikleri

Doğum öncesinde ve doğum esnasında solunum teknikleri

Doğum esnasında nefes alma teknikleri
1 138

Nefesimiz, yaşam ile olan bağımızdır. Şimdi nefesimizi, bedenimizde büyüyen mucize varlıkla paylaşıyor, dünyaya gelmesi için doğru kullanmayı daha çok önemsiyoruz. Nefes alışverişlerimizi bilinçli yaptığınız durumda doğru ıkınma teknikleri ile doğumunuzu daha kolay hale getirebilirsiniz. Peki doğum esnasında nefes alma teknikleri nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamilelik boyunca zaman zaman sancı yaşamaktadır. Özellikle doğumun son aylarına yaklaşıldığında günde 5 -6 kez sancı hissetmek gayet normaldir. Ancak doğum sancıları devamlı ve sık aralıklarla olmaktadır. Sancılar 10 dakikada bire düştüğünde doğumun başladığı anlamına gelmektedir. Sancıların on dakikada bire düşmesiyle anne adayı hastaneye başvurmalıdır.

Doğru nefes anne adayları için normal zamanlardan çok daha büyük önem taşır. Çünkü doğru nefes alıp verme ile;

 • Anne adayı, doğuma daha iyi konsantre olur,
 • Doğum kasılmaları ile kolay baş eder,
 • Hem kendisine hem de bebeğine daha fazla oksijen sağlar,
 • Doğru ıkınma ile birlikte doğumun kolay ilerlemesini sağlar.

Nefes egzersizleri doğumdan önce çalışılmış, tekrar edilmiş ve öğrenilmiş olmalıdır. Nefes tekniklerini öğrenmeyi son haftaya bırakılmamalı, hamileliğin başından itibaren egzersiz programına dahil edilmelidir. Önceden doğru nefesi öğrenmek, sağlık ekibi ile senkronize olabilmek açısından da çok önemlidir.

Doğum esnasında annenin konsantresi çok önemlidir. Ancak bununla birlikte doğru nefes almak ve doğru ıkınmak (Doğru nefes alma teknikleri) da doğumun çok daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Nefes egzersizlerini ilk kez doğumda yapmak anne adayının başarısız olmasına sebep olacaktır. Bunun için de annenin doğumdan önce mutlaka nefes egzersizleri yapması gerekmektedir. Eğer ki bulunduğunuz kentte hamile egzersiz kursları bulunuyorsa bu kurslara gitmenizde fayda vardır. Çünkü bu kurslar doğum için önemli bir avantajdır.

Doğum esnasında hangi nefes alma teknikleri kullanılır?

Nefes alma organımız burundur. Burundan yemek yiyemeyeceğimiz gibi ağızdan nefes almak doğru değildir. Burnumuzdan aldığımız nefesi ağzımızdan vermeliyiz. Bu sırada nefes alıp verme çok hızlı değil, normal hızda olmalıdır.

Nefes alıp verme, üç şekilde olabilir:

 • Göğüs solunumu
 • Karın solunumu
 • Göğüs ve karın birlikte solunum

Göğüs solunumu: Burnunuzdan nefes alırken göğsünüzü şişirmeye ve yükseltmeye çalışın sonra yavaşça ağzınızdan nefesinizi verin sadece göğüs genişlemelidir. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan nefes tekniğidir.

Karın solunumu: Bu solunuma çalışmak gerekir çünkü normal hayatta çok sık kullanmadığımız bir solunum şekli. Göğüs solunumuna göre daha zordur ancak alıştırmalar yaparak kolayca öğrenilebilir. Bir yere dik şekilde oturun. Burnunuzdan yavaşça nefes alın ancak bu sırada göğsünüzü değil karnınızı şişirin.

Göğüs ve karın birlikte: Karışık solunum yöntemidir. Doğumun ilerleyen aşamalarında doktorunuzun ya da ebeveynin yönlendirmesine göre bu iki tekniği aynı anda kullanmanız gerekecek.

Oturduğunuz yerde dik durarak veya sırt üstü uzanarak bu nefes tekniklerini uygulayabilirsiniz…

Doğum esnasında annenin solunum yapacağı iki evre bulunmaktadır

Birinci evre rahmin kasılmaya başlaması ve rahmin açılmasını içine alan doğumun birinci evresidir. İkinci evre ise bebeğin çıkışını kapsayan doğumun ikinci evresidir. Doğumun ilk evresinde yalnızca nefes alma teknikleri uygulanmaktadır. İlk evrede ıkınma uygulanmaz. Ancak rahim ağzı tam açıldıktan sonra solunum tekniğiyle birlikte ıkınma tekniği de uygulanmaya başlamaktadır. Rahim ağzının tam olarak açıldığını anne kendisi anlayamaz. Burada rahim ağzının tam açıldığını doktor haber vermektedir. Bu aşamadan sonra anne nefes tekniğine bağlı olarak ıkınma tekniği de uygulamaktadır.

Doğumun ilk evresinde doktorunuzun dediği şekilde nefes alıp vermelisiniz. İlk evresinde ıkınma yoktur. Ancak doktorunuz rahim ağzının tam açıldığını söyledikten sonra ıkınmaya başlamalısınız. Bağırmanız ve ıkınırken ses çıkarmanız sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.

9.8
Çok İyi

Konu değerlendirme

"Doğum esnasında nefes alma teknikleri" başlıklı yazımızı değerlendirecek olsanız, 10 üzerinden kaç puan verirsiniz?

 • Değerlendirme 9.8
Bunları da beğenebilirsin
 1. Buse KEŞANLI

  Ben nefes alma teknikleri ile ilgili doula eğitimi aldım kesinlikle faydalı. Yazılanları da dikkate almanızı öneririm.

  1

  0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.