Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Doğum sonrası görülen saç dökülmesi

Doğumdan sonra saç dökülmesi normal midir?

Doğum sonrası görülen saç dökülmesi
1 449

Zorlu ve bir o kadar da yorucu hamilelik süreciniz bitti ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Fakat mücadeleniz henüz bitmedi 🙂 Doğum sonrasında yeni sorunlar sizi bekliyor olabilir. Doğum sonrası görülen saç dökülmesi, bu sorunların en can sıkıcı olanlarındandır.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer?

Hamilelik döneminde sürekli yükselen östörojen hormonu saçların dökülmesini en az seviyede tutar. Bu dönemde saçlar uzar, sağlıklı kalır ve dökülme işlemi hamilelikten sonraki döneme ertelenmiş olur. Doğumdan sonrası 2 ile 6 ay sonrasında östörojen hormonları normal seviyelere düşmeye başlar. Böylelikle, hamilelik sürecinde dökülmesi gereken fakat östörojen hormonu sayesinde kafada kalan saçlar topu olarak dökülme sürecine girer. Bu sebeple doğum sonrası aşırı saç dökülmesi normal kabul edilir. Bazı annelerde emzirme sebebiyle saç dökülmesi 9-12 ay sonra başlayabilir.

Doğum sonrası görülen saç dökülmeleri kalıcı mı?

Hamilelik sonrası dönem, saçların toplu halde yenilenme dönemidir. Bu dönemde yaşanan saç dökülmeleri geçicidir ve kalıcı bir saç kaybı yaşamanız söz konusu değildir. Dökülen saçların tamamı zaman içinde yeniden çıkacaktır. Saçların yeniden çıkması yaşam faktörüne göre değişkenlik gösterebilir. Hamilelik sonrasında görülen uykusuzluk, düzensiz beslenme, stresli yaşam gibi etkenler saçın yenilenme sürecini uzatabilir. Bunların dışında saç derisinin sağlıklı olması da büyük bir faktördür. Saçlarınızı sık sık yıkayın ve yağlı kalmalarına izin vermeyin.

Önleminizi alın!

Normal şartlarda doğum sonrası dökülen saçlar yaklaşık 1 yıl içinde eski haline döner ve dökülme normale döner. Fakat doğum öncesinde de saç dökülmesi yaşayan kadınlar için hamilelik sonrası, saç dökülmesini daha da fazla tetikleyen etken olabilir. Bu kişilerin saç kaybını daha fazla artıracak bir sağlık sorununun olup olmadığını araştırması gerekir. Bu konuda en basit önlem kan testi ile sağlık sorunu tespiti yapmaktır.

Saç dökülmesine karşı bunları yapın

 • Saç derinizi temiz tutun,
 • İyi ve dengeli beslenin,
 • Protein bakımından zengin olan besinler; balık, kırmızı et, peynir, yumurta, yoğurt türü yiyecekler tüketin,
 • Saç diplerine ve kafa derisine sürülen bakım losyonlarından kullanabilirsiniz,
 • Stresten uzak durun ve Yoga, egzersiz, açık havada yürüyüş gibi aktivitelere hayatınızda yer açın,
 • Güneşli havalarda evde kalmayın ve güneşin size sunduğu D vitamininden yeterince faydalanın.
Bunları da beğenebilirsin
 1. Efsun YANAR

  İlk gebeliğim sonrası müthiş derecede saçlarım dökülmüştü. Psikolojik olarakta yıprandım. Badem yağı bana iyi gelmişti önerebilirim.

  0

  0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.