Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler

Doğum Yaklaşıyor!

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler
0 550

İlk defa anne olacak hamile kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de doğumun yaklaştığının nasıl anlaşılacağı konusudur. Bu makalemizde size, doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler ve yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Normal şartlarda doğum, hamileliğin 38. ve 40. haftaları arasında gerçekleşmektedir. Fakat kimi anne adaylarında doğum daha erken gerçekleşmektedir. Bahsedeceğimiz doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler sayesinde, anne adayları doğumlarının yaklaştığını kolaylıkla tespit edebilir.

Vajinal akıntıda artış

Doğum yaklaşırken bedende hormonal dengeler değişir. Vajina duvarının dokuları bebeğin doğumuna yardımcı olan için daha da esnekleşir. Bu sebeple hamileliğinizde olandan daha fazla vajinal akıntı yaşayabilirsiniz.

Şiddetli Ağrılar

Hamileliğin son aylarında ağrılar da şiddetlenir. Genellikle kasık bölgesinde ve karın bölgesinin altında meydana gelen düzensiz ağrılar yalancı sancı olarak bilinir. Fakat doğumun yaklaşması ile birlikte ağrılar da değişir. Çok daha şiddetli, sırtta ve karında hissedilen ağrılar başlar. Bu ağrılar ile birlikte karında sertleşme de ortaya çıkar. Bu ağrılar yalancı ağrılardan farklı olarak düzenlidir. Yalancı ağrılar dinlenerek geçmektedir ancak gerçek ağrılar dinlenme ile de geçmez. Ağrıların sıklığı beş dakikada bir şeklindeyse mutlaka doktora gidilmelidir.

İdrara Çıkmanın Azalması

Hamilelikte anne adayları sık sık idrara çıkmaya başlar. Bunun sebebi ise bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesidir. Bebeği başı doğum kanalına yerleştiğinden dolayı rahim idrar torbasına baskı yapmaya başlar. Fakat doğum yaklaşınca rahim aşağıya iner ve idrar torbasına baskı yapmaz. Böylece anne adayı da eskisi gibi sık sık tuvalete çıkmaz. Doğumdan 1 ya da 2 hafta önce rahim aşağı iner. Ancak ikinci doğumunu yapacak olan anne adaylarında bu durum doğumdan 1 gün önce gerçekleşir.

Nişan Kanaması

Hamilelik süresince kalın bir mukus tabakası rahim ağzını kapatır. Böylece rahim içine dışarıdan bakteri girişi engellenir. Doğum yaklaştıkça rahim ağzında incelmeler ve genişlemeler oluşur. Bundan dolayı da bu mukus tabakası kanlı bir şekilde atılır.

Enerji Seviyesinin Artması

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler arasında enerji seviyesinin yükselmesinden de bahsedebiliriz. Doğum zamanının yaklaşması ile anne adayı kendini daha enerjik hissedebilmektedir.

Rahim Ağzının Genişlemesi

Rahim ağzında meydana gelen gelişmeyi doktor muayenesinde anlamak mümkündür. Rahim ağzında 10 cm civarı meydana gelen genişleme doğum için gerekli olan genişleme miktarıdır.

Makat ve vajinal bölgede baskı hissi

Gebeliğin son haftalarında görülebilir. Artık iyice aşağıya inen bebeğin baskısı pubik kemiğinde, pelvis bölgesinde ve makatta artabilir. Ayakta uzun süre durulduğunda ve çömelme gibi hareketler esnasında bu basınç daha fazla hissedilebilir. 

Yalancı doğum sancıları

Genelde hamileliğin son üç ayında görülür. Daha önce bu kasılmaları hisseden anneler olduğu gibi, gebeliğinin hiçbir evresinde hissetmeyenler de vardır. Bu rahim kasılmaları; düzenli ve ritmik değildir, dinlenince geçer. Sıklığı ve şiddeti giderek artmaz. Rahim ağzında incelme ya da açılmaya neden olmaz. Vücut susuz kaldığı için de olabileceğinden gün içinde yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun.

Doğum Suyunun Gelmesi

Doğum yaklaştıkça kasılmalar da başlar. Bu kasılmalardan dolayı bebeğin etrafındaki su kesesi patlayabilir. Bu patlamadan dolayı su gelir. Bu su berraktır ve açık sarı renktedir. Su gelmişse ancak henüz sancılar başlamamışsa yine de en kısa süre içinde doktora gidilmelidir. Bebeğin enfeksiyon kapmaması için 24 saat içerisinde doğumun gerçekleşmesi gerekir.

Hamileliğin son ayında sabrınız tükeniyor ve bebeğinizin doğumu için günleri sayıyorsunuz. Her belirti sizde; “galiba bugün doğuracağım” hissini uyandırabilir ama işin sırrı, sabretmekte…

9.9
Çok İyi

Konu değerlendirme

"Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler" başlıklı yazımızı değerlendirecek olsanız, 10 üzerinden kaç puan verirsiniz?

  • Değerlendirme 9.9
Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.