Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Emzirme dönemi yapılan hatalar

Emzirme döneminde annelerin yaptığı hatalar

Emzirme dönemi yapılan hatalar
0 100

Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor; bu yüzden her bebeğin belli bir yaşa gelene kadar anne sütüyle beslenmesi gerektiği uzmanlar tarafından destekleniyor. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan anne sütü, ne yazık ki bazı annelerin emzirme dönemi hataları nedeniyle gerekli şekilde destek sağlayamayabiliyor. Bununla birlikte annelerin psikolojik olarak doğum sonrası dönemin sorunlarıyla boğuştuğu zorlu bir dönem olan emzirme dönemindeki bu hatalar, bilinmeden yapılmakla birlikte hem annelerin hem de bebeklerin sağlıklarını riske atabiliyor. İşte gerek psikolojik gerekse fiziksel olarak, hem kendinizi hem de bebeğinizi düşünerek yapmamanız gereken o hatalara dair birkaç soru ve cevabı…

Bebekler Sürekli Emzirilir mi?

Evet, yeni doğan bebekler sürekli emzirilir. Bunun için doktorunuzdan detaylı bilgi alabilir ve onun önerilerini dinleyerek hareket edebilirsiniz fakat uzmanların söylediğine göre; yeni doğan bebeklerin en az 3 saatte bir emzirilmesi gerektiği. Bununla birlikte bebeğinizin doymadığını ya da emmek istediğini düşünüyorsanız, bu süreyi biraz daha az aralıklara bölebilirsiniz. Hatta bebeğinizi uyku saatlerinde bile emzirmeniz gerekebilir.

Süt İçen Bebek Su İster mi?

Bazı annelerin kafasında bebeklerin su içmesi gerektiği düşüncesi belirmiş olabiliyor. Bebeklerin ilk 6 aylık dönemde kesinlikle su içmemesi gerekiyor; hele ki annelerinden meme emen bebeklerin, bu süt sayesinde su ihtiyacının karşılandığı düşünülürse.

Bebeklere Süte Ek Mama Takviyesi Yapılır mı?

Eğer anne sütünü düzenli emen bir bebekten söz ediyorsak, kesinlikle ek mamaya ihtiyacı olmadığını söyleyebiliriz. Bazı yeni annelerin kafasında bebeğinin yeterince doymadığı, sütünün ona yeterli gelmediği, bebek her ağladığında acıktığı gibi düşünler oluşabilir. Eğer bebeğiniz ideal kilosundaysa, sütünüz kesinlikle ona yeterli geliyor ve onu besliyordur.

Emzirmek Anneye Kilo Aldırır mı?

Bebeği emzirmek onun kilo almasını sağlar; annenin değil. Tam tersi, düzenli emziren anne adayları diğerlerine göre daha çok kilo verirler ve sıkılaşırlar. Emzirmek, hem süt bezlerinin düzenli çalışmasına ve süt birikimi, yağlanma gibi durumların oluşmamasına neden olurken bir yandan da doğum sonrası dönemde annelerin hızla düzelmesinde yardımcı olur.

Göğüsleri Acıyan Anne Emzirmemeli mi?

Doğum sonrası yapılabilecek en yanlış ve annelik duygusuna en ters hareketlerden biri de göğüsleri acıdığı için bebeğini emzirmekten vazgeçmektir. Bebeğinizin sizin sütünüze ihtiyacı varken ve annelik demek, bebeği uğruna her şeyi yapmaya hazır bir kadın demekken, sırf göğüsleri acıdığı için bebeğinin gelişimini tehlikeye atmak oldukça yanlıştır. Eğer göğüsleriniz acıyorsa, bebeğinizi doğru şekilde tutmuyor ve onun göğüs ucunuzu doğru şekilde emmesini sağlayamıyorsunuz demektir.

Emzirme Döneminde Kilo Verilebilir mi?

Anne adayları, gebelik döneminde aldıkları kiloları doğumla birlikte hemen vermek isterler. Ne yazık ki doğumda bu kiloların sadece bir kısmı verilebilir. Doğum öncesi halinize hemen dönmek istiyor olabilirsiniz fakat önceliğiniz bebeğinizin sağlıkla büyümesi olmalı. O nedenle emzirme döneminde sıkı diyetler yapmak ya da ağır spor türlerini deneyerek zayıflamaya çalışmak yerine tam tersi sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerekir. Tabi ki yediğiniz her şeyin süt yapacağı, bebeğe iyi geleceği gibi düşüncelere kapılıp ekstra kilo almanız da doğru değildir. Süt yapacak olan sağlıklı sebze ve meyveler, protein ve vitaminler tüketmeniz zaten bebeğiniz için sağlıklı bir şekilde süt yapacak olan şeyin sizin de sağlıklı bir biçimde kilo vermenize yarayacaktır. Unutmayın ki abur cubur yiyecekler, şekerli ve işlenmiş gıdalar, hamur işleri gibi zararlı yiyeceklerin size ve bebeğinize hiçbir yararı yok!

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.