Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Epidural Anestezi ile Doğum

Epidural Anestezi ile doğum nasıl yapılır?

Epidural Anestezi ile doğum
0 38

Son yılların en çok tercih edilen doğum yöntemlerinden biri olan epidural anestezi ile doğum, doğum gerçekleşirken ağrı çekmek istemeyen anne adayları için iyi bir alternatif. Sezaryen gibi doğum yöntemlerinde genel anestezi uygulanan anne adaylarının bilinci de kapalı olur fakat epidural anestezi, bölgesel olarak uyuşturucu etkiye sahiptir. Bu nedenle anne adaylarının belden altını bir nevi uyuşturup dondurarak doğum anında ağrı hissetmemesini ama bilincini kaybetmeden kendinde olarak tüm ana şahit olmasını sağlar.

Epidural Anestezi Nasıl Yapılır?

Epidural anestezi ile doğum şekli de kendi içinde ayrılmaktadır. Her doğum yönteminde kullanılabilen saf epidural, sadece sezaryen doğumda gerçekleştirilen spinal anestezi ya da iki yöntemin karışımı gibi farklı seçenekleri vardır. Bu yöntemin uygulanması uzmanlık isteyen ve dikkatli yapılması gereken bir anestezi yöntemidir. Bel bölgemizde bulunan epidural alana şırınga ile enjekte edilen bu anestezi türü uygulanırken, uygulanan anne muayene edilerek uygun bölge belirlenir. Bu uygulama esnasında genellikle yan yatmış ya da eğilerek oturmuş pozisyonda olan anne adayları, anestezinin vücuda yayılması için bir süre bekleyebilir. Bununla birlikte yeterli görülmediği durumlarda operasyon esnasında ek olarak yine bölgeye anestezi uygulaması takviye edilebilir.

Epidural Anestezi ile Ne Olur?

Epidural anestezinin vücudu uyuşturan bir etkisi olduğu biliniyor; peki ama nasıl? Her insanın vücudunda bulunan ağrı algılayan reseptörler, vücutta gerçekleşen herhangi bir farklılık ya da sorunda beyne sinyal yollayarak uyarmakla görevlidir. Bu yöntem ile vücuda verilen ilaç, omurilik dibindeki sinirler yardımıyla beyne bir uyarı gönderir ve vücudun uyuşarak ağrı reseptörlerini kapatmasına neden olur. Böylece anne adayları doğum esnasında o anı yaşasa da ağrı hissetmez.

Neden Epidural Anestezi ile Doğum Yapmalıyım?

Normal doğum esnasında çekilen şiddetli ağrıdan korkan ya da bu acıyı çekmek istemeyen anne adayları için bu yöntem çok etkili olacaktır. Aynı şekilde sezaryen doğumun doğum esnasında ağrısı olmasa da sonrasında çekilecek ağrı ve üstüne eklenen doğum süresi boyunca bilincin kapalı olması yüzünden; o ana şahit olamama hissi, epidural anestezi ile yapılan doğumlarda olmayacağından bir alternatif olabilir.

Ayrıca epidural anestezi ile oluşabilecek riskler, sezaryen doğum yönteminde alınan genel bir anesteziye oranla daha düşüktür. Hem doğum anına ve bebeğinizi ilk kez kucağınıza alacağınız o muhteşem dakikaya şahit olmak, hem bilincinizin açık olması, hem de ağrı hissetmemeniz söz konusu olduğunda, epidural anestezi ile doğum yapmak en iyi yöntemler arasında yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.