Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebeliğe hazırlık

Gebeliğe hazırlık süreci ve kolay hamile kalma yöntemleri

Gebeliğe hazırlık
2 1.148

Hayat her zaman sürprizlere gebe değildir; bazen, başımıza gelen güzel şeyler planlı bir şekilde de ilerleyebilir. Tıpkı planlı bir gebelik gibi… Gebeliğe hazırlık dönemi, planlı gebelikler söz konusu olduğunda oldukça önemli bir süreçtir. Doğru ilerleyen, hem anne adayı hem de bebek için sağlıklı ve güzel bir şekilde devam eden bir gebelik dönemi yaşamak; hem o süreç boyunca, hem de doğum sonrasındaki zamanı aynı şekilde etkileyecektir. Bu nedenle eğer gebe kalmayı düşünüyorsanız; yapmanız gereken, gerçekleştirmenizde fayda olan bazı davranış ve alışkanlıklar var.

Gebeliğe Nasıl Hazırlanılır?

Gebe kalmaya karar verme süreci, çoğu çift için kolay bir süreç değildir. Hem anne hem de baba adayının psikolojik olarak bu duruma hazır olması başta olmak üzere; maddi ve manevi yönde birçok hazırlık yapılması gerekir. Anne ve baba olmak, hayatının sonuna kadar vazgeçemeyeceğin bir bebeğe kendini adamak; ne kadar harika bir duygu olsa da ömür boyu sürecek bir adanmışlık da gerektirdiğinden hazır hissetmek çok önemlidir. İki taraf da kendinden emin ve hazırsa; ilk olarak yapılması gereken şey bir uzmanla görüşmek olacaktır. Uzmanlar yardımıyla yapılacak olan testler ve çalışmalar sonucu, fizyolojik olarak da gebelik sürecine girmek adına bir sorun olmadığı belirlenecektir. Birçok kişi kendini hazır hissetse de genetik faktörler ya da fizyolojik bazı değerler ne yazık ki gebelik süreci için anne adayının uygun olmadığını gösterebilir. Gebelik ve sonrası dönemde sağlık açısından bir sorun olmayacağı belirlendikten sonra artık gebeliğe hazırlık dönemine rahatlıkla girebilirsiniz.

Gebeliğe Hazırlık Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Gebeliğe hazırlık demek sadece bir bebek meydana getirmek için uğraşmak demek değildir. Köklü bir yaşam değişikliği, daha iyi ve sağlıklı bir hayat tarzı benimsemeniz bu sürecin sağlıklı geçmesi ve bebeğinizin sorunsuz bir bebek olması için oldukça etkili olacaktır. Eğer alkol ya da sigara gibi kötü alışkanlıklarınız varsa kesinlikle bebek denemelerinden önce bırakmış olmanız gerektiğini unutmayın. Hatta mümkünse bu tarz ortamlarda fazla bulunmamanızda da fayda var.
 • İlaç kullanımı gebelik sürecinde nasıl tehlikeliyse gebeliğe hazırlık döneminde de gereksiz yere ilaç kullanımından kaçınmanız daha sağlıklı bir süreç için etkili olacaktır. Birçok ağrı kesici ya da zararsız olduğu düşünülen ilaçta gebeliğe karşı hassasiyet yaratacak içerikler olabilir.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenme, her insan için olduğu gibi gebeliğe hazırlık dönemindeki bir anne adayı için de olumlu etkiler meydana getirecektir. Bu süreçte sebze, meyve, protein, kalsiyum ağırlıklı beslenmeye başlamanız, düzenli saatlerde ve düzenli öğünler halinde besin tüketmeniz, zararlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız bebeğiniz için sağlıklı bir zemin oluşturacaktır. Ayrıca bu alışkanlığı gebelik süreci boyunca da sürdürerek daha sağlıklı bir gebelik yaşayabilirsiniz.
 • Her sağlıklı hayatın olmazsa olmazı düzenli egzersizler, vücudunuzu ve salgılanan hormonlar sayesinde psikolojinizi olumlu yönde etkileyerek gebeliğe hazırlanırken size yardımcı olacaktır.
 • Gebelik öncesi dönemde ve gebelik sürecinde önemli bir yeri olan folik asit alımı da yine önemli bir etkendir. Folik asit alabileceğiniz doğal besinler olduğu gibi dışarıdan almanız da mümkündür. Tabi öncesinde doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.
Bunları da beğenebilirsin
 1. cansu kır

  Ben de hamile kalmak istiyorum 6 aylık evliyim ama tüm uğraşlarıma rağmen hamile kalamıyorum. Daha kolay hamile kalmak için neler yapılmalı bilen cevap yazarsa çok sevinirim.

 2. türkan

  gebeliğe hazırlık sürecindeyim ama henüz 2 aylık evliyim sizce şimdiden bebeğim neden olmuyor diye stres yapmam saçmalık mı?

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X