Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelik hakkında doğru bilinen yanlışlar

Gebelik hakkında efsane olmuş yanlış bilgiler!

Gebelik hakkında doğru bilinen yanlışlar
0 278

Gebelik döneminde kafa karışıklığı oluşturan en büyük nedenlerden biri de gebelik hakkında yanlış bilinenlerdir. Anne olan herkesin kendi deneyimlerine göre bazı fikirleri bulunduğundan size birçok ayrı düşünce sunulabilir. Bununla birlikte toplumumuzda efsane haline gelmiş ve zaman içinde ilerleyerek gebeler arasında kabul görmüş birçok inanış ve yanlış düşünce de bulunur. Tüm bunların içinde kafanızın karışması gayet normal; gelin hep birlikte gebelik hakkında yanlış bilinenler adına hazırladığımız ipuçlarıyla bu karışıklığı çözelim:

Gebe Kadınlar Çok Yemek Yemeli mi?

Gebelikle hakkında yanlış bilinenler arasında en yaygını; gebe kadınların daha çok yemek yiyerek bebeğini besleyebilmesi düşüncesidir. Evet, bebeğinizin beslenebilmesi ve sağlıklı olması için iyi beslenmeniz şart fakat iyi beslenmek asla çok yemek yemek anlamına gelmez! Tabi az yemek yemeniz de sağlıklı değil fakat çok yemeniz, hem sizin fazla kilo almanıza neden olur hem de bebeğinizin ilerde obeziteye yakalanma riskini arttırır. Bu nedenle gebelik döneminde dengeli ve düzenli beslenmeniz, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketmeniz, abur cubur ve zararlı yiyeceklerden uzak durmanız yeterli olacaktır.

Gebelikte Saç Boyatılır mı?

Saç boyaları kimyasal içeriklidir fakat bebeğe etki edebilecek bir alanda bulunmaz. Saç diplerinize fazla değmediği ve organik olan sağlıklı boyalar tercih edildiği sürece; dokturunuz aksini söylemezse saç boyaları fazla zararlı değildir. Özellikle ilk ve son aylarda tercih etmekten yine de kaçının.

Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Gebelikte cinsel ilişki, ekstrem bir durum söz konusu değilse ve çiftlerden birinde bir rahatsızlık bulunmuyorsa kesinlikle zararlı değildir. Bazı durumlarda özellikle son haftalarda cinsel ilişki kadın açısından zorlayıcı olabileceğinden zararlı olarak düşünülebilir fakat bunun dışında, doktorunuz aksini iddia etmiyorsa bir sorun olmayacağını bilmelisiniz.

Bebeğin Cinsiyeti Belirlenir ve Anlaşılır mı?

Toplumsal olarak şehir efsanesine dönüşmüş bazı düşünceler vardır: Tatlı yerseniz oğlunuz, ekşi yerseniz kızınız olur ya da karnınız sivriyse kesin erkek bebek bekliyorsunuz gibi… Bu düşüncelerin hepsi yanlıştır; zaten aklı başında hiçbir insanın bu düşüncelere inanmayacağı da aşikar. Bebeklerin cinsiyeti bu şekilde belirlenemez fakat bazı belirgin dönemlerde cinsel birleşme gerçekleşir ve yumurta döllenirse kız ya da erkek olma oranının daha yüksek olduğu durumlar gözlemlenebilir. Bununla birlikte tüp bebek yöntemiyle istenilen cinsiyet de denenebilir. Karın şekli ise tamamen genetiğe ve annenin vücut yapısına bağlıdır.

Gebelikte Aşerince Hemen Yenmesi mi Gerekir?

Muhtemelen bir zamanlar eşine istediğini alması için bir bahane arayan gebe bir kadının icadı: Aşermek. Aslında bilimsel olarak aşermek diye bir şey olmadığını biliyor muydunuz? Yani gecenin bir yarısı çilek almaya yollanan eşler, biraz çikolata için yapılan nazlar… Bunların hepsi biraz gebelik şımarıklığı diyebiliriz. Aşermek, aşerilen besin tüketilmezse bebekte iz çıkacağı gibi şehir efsaneleri bazı rastlantılardan ibaret; hepsi bu…

Emzirmek Göğüsleri Sarkıtır mı?

Göğüs sarkması tamamen genetik ve yaş faktörlerine bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Bebek emzirmenin göğüslere hiçbir olumsuz etkisi yoktur; aksine süt bezleriniz boşalacağından büyük ve fazla dolgun bir görünüm yerine daha normal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Gebelik Kiloları Gitmez mi?

Gebelik kiloları kesinlikle gider. Eğer düzgün ve dengeli beslendiğiniz bir gebelik yaşarsanız o kiloları hiç almazsınız fakat aldıysanız, yine düzgün ve dengeli bir beslenme sayesinde zaman içinde tüm kilolarınızı verebilirsiniz.

Gebelik Ayakları Büyütür mü?

Çoğu kişi gebelik sonrası annelerin ayak numaralarının büyüdüğünü iddia eder. Bu durum kesin olmamakla birlikte zaman zaman doğru olabilir fakat genel bir kesinliği asla bulunmaz. Bunun nedeni gebelikte ödem tutan ve değişen vücudun ayakları şişirmesi, bu şişliklerin bir süre inmemesidir.

Gebelikte X-Ray Cihazlarından Geçmek Zararlı mıdır?

Gebelikte X-Rayden geçmeye kadar aslında zararlı olan öyle çok şey yapıyorsunuz ki! Ellerimizden düşmeyen akıllı telefonlarımız, gebelik ve sonrasında çektiğiniz binlerce fotoğraf… Oradan aldığınız radrasyon size ve bebeğinize X-Rayden ve birçok şeyden daha zararlı…

Prematüre Bebekler Yaşamaz mı?

Dünya prematüre bebeklerin birçok mucizesine şahit olmuş ve onların hikayelerini anlatmıştır. Prematüre bebekler yaşar; tabi bunu her biri ne yazık ki başaramaz. Belli bir ay ve haftadan sonra doğan bebeklerin yaşama şansı daha yüksektir. Genellikle 7 ayın altındaki bebeklerde bu oran daha düşüktür fakat mucizeler her zaman bizimledir; unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.