Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi
Bu Kategoridesiniz

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik takibi yapmak isteyen anne adayları; Bu kategori tam size göre!

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Haftalara göre hamilelik gelişimini, belirtileri, bebeğin boyunu ve kilosunu ultrason görüntüleri eşliğinde anlatan bu sayfalar sizin gebelik dönemi konusunda eğitim görmenizi ve bilinçlenmenizi en iyi şekilde sağlamak amacıyla titizlikle, defalarca kontrolden geçirilerek hazırlanmıştır.

Gebelik 40 hafta devam eden bir süreçtir ve her biri yaklaşık üçer aydan oluşan toplam üç ayrı bölüme ayrılır. Trimester (trimester=latince üç ay) adı verilen bu bölümlerin her biri hamilelik döneminde birer dönüm noktasıdır.

İlk trimester, bebeğinizin organ gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, sizin bedeninizin gebeliğe uyum sağladığı dönemdir. İkinci trimester bebeğin organ gelişiminin hızla devam ettiği, sizin de gebeliğe tümüyle adapte olduğunuz dönemdir. Üçüncü trimester ise doğuma yapılan hazırlıkların hızla devam ettiği bir dönemdir. Bebeğinizin akciğerlerinin olgunlaşması, sizin de fiziksel ve ruhsal olarak doğum eylemine hazırlanmanız bu dönemde gerçekleşir.

Unutmamanız gereken en önemli nokta bu bilgilerin normal seyreden, tekil gebelikler için hazırlanmış olduğudur. Her gebelik ve gelişmekte olan her fetus kendine özgüdür.

6 Haftalık Gebelik

Bebeğin kalbi bu dönemde yaklaşık 2 mm boyutlarında olup embriyonun tüm vücudunun büyük bir kısmını kapsar.

9 Haftalık Gebelik

Bebeğinizin üreme sistemi bu haftada şekillenmeye başlıyor ancak cinsel organları hâlâ gelişmedi, bu nedenle…

12 Haftalık Gebelik

Hamileliğinizin önemli bir kısmını tamamladınız: İlk üç aylık dönemi kapsayan birinci trimester sona erdi!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X