Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelik sorunları ile başa çıkma

Gebelik sırasında sıkça karşılaşılan sorunlar ve çözümleri

Gebelik sorunları ile başa çıkma
0 21

Gebelik sorunları, sağlıklı ve düzgün ilerleyen bir gebelik dönemini kabusa çevirebilir. Hemen hemen her gebe kadında görülen ortak belirti ve rahatsızlıklar, sorun haline gelerek gebelik dönemi boyunca zaman zaman artarak zaman zaman ise azalarak sürüp gidebilir. Bir çoğu gebelik döneminin doğal bir getirisi, bebeğin büyümesiyle vücutta gerçekleşen değişimlerin bir sonucu olsa da; gebelik sorunlarının bazılarının ise bu süreçte bilmeden yapılan yanlış davranışların bir getirisi olduğu bir gerçektir. İşte en bilinen gebelik sorunları, nedenleri ve çözümleri…

Gebelik sorunları ve çözümleri neler?

Gebelikte Sindirim Sistemi Sorunları

Gebelik sorunları arasında en çok karşılaşılan durum sindirim sistemi sorunlarıdır. Gebelik süreci ilerledikçe ve bebek büyüdükçe rahminizin de büyüesi, mesanenize ve bağırsaklarınıza baskı yaparak gerek sık idrara çıkma, gerekse kabızlık gibi sorunlara yol açabilir. Bu sorunun meydana gelmesinin bir nedeni de değişen hormonal durumunuzdur. Bağırsaklarınızın eskisine göre daha yavaş çalışması, tuvalete çıkma sorunlarının da meydana gelmesine neden olur. Bununla birlikte hemoroid gibi sorunlar da bu rahatsızlıkların bir getirisidir. Gebelikte kabızlık nasıl geçer diye düşünüyorsanız; bol bol sıvı tüketmeniz, düzenli su içmeniz, lifli gıdalara ağırlık vererek beslenmeniz, meyve ve sebze gibi doğal besinler yemeniz ve hafif ama düzenli egzersizler yapmanız size bu sorunu yenmede yardımcı olacaktır. Aynı doğal tedaviyi hemoroid sorunu için de izleyebilirsiniz.

Gebelikte Bulantı Sorunu

Artık herkes tarafından bilinen, filmlere bile konu olmuş bir gebelik belirtisi: Bulantı ve kusma. Gebelik sürecinin ilk aylarında gerçekleşen bulantı ve zaman zaman kusma, her gebelikte farklı sürelerle devam etse de vazgeçilmez sorunlardan biridir. Eğer gebelik döneminizde bulantı sorunları yaşıyorsanız; beslenme düzeninize dikkat etmeniz, size ağır gelmeyecek ve koku hassasiyeti oluşturmayacak besinler tüketmeniz, sabahları uyandığınızda midenizi bastıracak kraker tarzında hafif besinlerle güne başlamanız, Bol bol su tüketmeniz bu sorunda size yardımcı olacaktır.

Gebelikte Vajinal Akıntı Sorunu

Gebelikte vajinal akıntının nedeni, gebe kadınların vücudunda artan östrojen hormonunun bir sonucudur. Hemen hemen her gebelikte vajinal akıntı sorunu görülebilir fakat dikkat etmeniz gereken şudur ki: Eğer bu vajinal akıntı renkliyse, kokuyorsa, kaşıntı meydana getiriyorsa farklı bir sorun söz konusu olabilir. Bu nedenle beklenmeyen böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Gebelikte Mide Sorunları

Genellikle gebeliğin son aylarında gerçekleşen mide ağrısı, yanası ve rahatsızlığı gibi sorunlar, aslında bebeğinizin büyümesi ve rahmin mideye baskı yapması sonucu gerçekleşir. Gebelik döneminde mide sorunları yaşıyorsanız, ilk olarak yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz, asitli ya da baharatlı gibi zarar verici besinler tüketmemeniz, aşırı yemekten kaçınmanız yapabileceğiniz ilk rahatlatma işlemi olabilir. Bununla birlikte yemek yedikten sonra kendinizi rahatsız hissetseniz bile yatmak, dinlenmek, uzanmak gibi alışkanlıklardan vazgeçmeniz, oturuş ve yatış pozisyonlarınızı düzenlemeniz de size yardımcı olabilir.

Gebelikte Halsizlik, Yorgunluk ve Uykusuzluk Sorunu

Gebelik sorunları arasında en çok rastlanan ve her gebelikte görülen sorunlar halsiz hissetme, yorgun olma ve uyku sorunlarıdır. Gebelik boyunca salgılanan hormonların yanı sıra bebeğinizin gün geçtikçe büyümesi; yani dolayısı ile karnınızın da büyüyerek fizyolojinizi değiştirmesi sizin yorgun hissetmenize neden olur. Bununla birlikte bel ve sırt ağrıları, halsizlik gibi durumlar da baş gösterir. Hem bebeğinizin büyümesi ve sürekli hareket etmesi, hem de sizin hormonal dengesizliğiniz düşünüldüğünde geceleri uyku sorunları yaşamanız da oldukça normal. Tüm bunları tamamen geçirmeniz belki mümkün olmasa da hafifletmeniz söz konusu olabilir. Gün içinde belirli saatlerde istirahat etmeniz, yorgunsunuz diye hareketsiz kalmak yerine düzenli bir şekilde hafif yürüyüş ve egzersizler yapmayı adet haline getirmeniz, geceleri yastıklarla destekleyerek rahat bir uyku alanı oluşturmanız, doğal ve bitkisel yağlardan yardım almanız bu sorunları hafifletecektir.

Gebelikte Aşerme Sorunu

Aşerme, çoğu gebe anne adayının yemek istediği zararlı şeyler için kendini kandırması diyebiliriz. Evet, doğru duydunuz. Bilimde aşermenin pek yeri olmadığını, aslında bir Türk alışkanlığı olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Tabi ki içinde bir bebek büyüten ve iki kişilik besin ihtiyacı olabilen bir anne adayının canının zaman zaman bir şeyler istemesi normal; aşırıya kaçmamak kaydıyla. Bunların yanı sıra aşerme konusunu bir sorun haline getiren bir durum var: O da Pika Sendromu ve aşermeyi bir arada barındıran bir gebelik sorunu. Pika Sendromu, yenilmeyecek bazı maddeleri yemek isteyen ve buna engel olamayan kişilerin yaşadığı psikolojik bir sorundur. Örneğin; toprak, kalem ucu, kiremit yemek isteyen insanlar gibi. Bazı gebeliklerde bu tarz sorunlar meydana gelmekle birlikte yenilebilir fakat yenilmemesi daha iyi olan tuz, un, şeker gibi gıdalara aşerme durumu da gözlemlenebilir. Bu tarz bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen bir uzmanla görüşmenizde fayda olduğunu unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.