Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik belirtileri nelerdir, gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik testi nasıl yapılır?
0 1.999

Gebelik testi, hamile olup olmadığınızı tespit etmek için evde kendiniz veya hastanede doktorunuz tarafından yapılabilen basit bir testtir. Bu testin temel amacı hCG hormonunun (Human chorionic gonadotropin) anne adayının vücudundaki oranına bakmaktır.

Bebek sahibi olmak isteyen bayanların düzenli bir şekilde durumlarını takip etmeleri gerekir. Ayrıca gebelik planlaması olmamasına rağmen, hamile kalınan ya da bundan şüphe edilen durumlar olabilir.

Her durumda gebelik testi olarak bilinen testlerden yararlanmak ve durumu tespit etmek gerekebilir. Gebelik testlerinin adet gecikmesi olduktan sonra ve bundan 5 ya da 7 gün sonra yapılması uygun olacaktır.

Ayrıca test yaptıktan sonra 7 ya da 10 gün içinde adet kanaması başlamazsa, testi tekrar etmek gerekebilir. İdrar testleri bu konuda tam güven vermeyebilir. Bu nedenle kan testlerinden yararlanmak ve daha doğru bir sonuca ulaşmak uygun bir yöntem olacaktır.

Şimdi size gebelik testi uygulamasında faydalanabileceğiniz 3 yöntemden bahsedeceğiz.

1- İdrarda Gebelik Testi

İdrar test çubukları, eczanelerden veya marketlerden çok kolay şekilde temin edebileceğiniz ve en yaygın olarak kullanılan testlerin başında gelir. Bu testlerin kullanma kılavuzunu okumanız doğru şekilde uygulama yapmanızı sağlayacaktır.

Kullandığınız markaya göre az da olsa testin uygulanma biçiminde farklılık olabilir. Fakat hepsinin kullanım mantığı aynıdır.

Öncelikle temiz ve kuru bir kap içerisine idrarınızı yapın. Daha sonra hamilelik testini düz bir yere koyun ve genellikle testin içinden çıkan damlalığı kullanarak testin işaretli bölümüne idrarınızı damlatın.

Bu işlemi yaptıktan sonra, 5 dakikayı aşmayacak bir süre bekleyerek testin okuma bölümünü kontrol edebilir ve test sonucunu öğrenebilirsiniz.

Okuma bölümünde çift çizgi görmeniz hamile olduğunuz, tek çizgi görmeniz ise hamile olmadığınız anlamına gelecektir. Çizgi görmüyorsanız test sonuç vermemiş ve başarısız olmuş demektir.

Bazı durumlarda test çubuğu üzerindeki çizgiler silik çıkar. Bu durum, “gebeliğin başlangıç dönemi” diğer bir deyişle “yeni gebelik” anlamına gelebilir. Testi netleştirmek için, birkaç gün sonra yeniden test yapabilirsiniz.

2- Kanda Gebelik Testi

Hamilelik testi için başvurabileceğiniz daha güvenilir bir yöntem ise kan testi olacaktır. Bu testin aç ya da tok karnına yapılması, günün herhangi bir saatinde yapılması önemli değildir. Tabi yine adet gecikmesi sonrası yapılması uygun olur.

Daha önce testi yaptırdığınızda doğru bir sonuç alamayabilirsiniz.

Az miktarda kan alınır ve genellikle birkaç saat içinde sonuçları çıkar. Bazı laboratuvarlar ise sonuçları sonraki gün verebilirler.

Test sonucunda çıkan rakam 20’den düşükse sonuç şüphelidir, birkaç gün sonra testi tekrar etmek gerekebilir. 20’den yüksek bir rakam görünüyorsa kesin olarak gebelik olduğundan söz edilecektir.

3- Ultrason İle Gebelik Belirleme

Hamilelik testlerinden biri de ultrason ile hamilelik testidir. Ultrasona girerek hamile olup olmadığınız hakkında kesin bir bilgi edinebilirsiniz. Kan testi sonuçları hamile olduğunuzu gösterse de, ultrason yönteminde bebeğinizin kalp atışlarını da tespit ederek gebeliğin varlığından emin olabilirsiniz.
Ultrasona, son adet tarihinden (SAT) 5 hafta sonra yani yaşadığınız cinsel ilişkiden 3 hafta sonra girdiğinizde, gebelik kesesinin görünmesi kuvvetle muhtemeldir. Son adet tarihinizden 6 hafta sonra ultrasona girdiğinizde ise, bebeğin kalp atışları tespit edilecek durumdadır.

Geç yumurta gelişimi olması normal kabul edilir ve söz konusu süreler biraz daha gecikebilir. Bu durumda  hemen panik yapmayın, bahsedilen süreler 7 gün ile 10 gün arasında gecikebilir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik testi yapılmasını gerektirecek olan hamilelik belirtilerinin en önemlisi adet gecikmesi olacaktır. Ancak adetin gecikmesi her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Başka nedenler yüzünden de adet kanaması gecikebilir. Bu nedenle hamilelik testlerinden faydalanarak sonucu öğrenmeniz gerekmektedir.

Adet göreceğiniz zaman ortaya çıkan belirtilerin oluşması, lekelenme tarzı kanamalar da hamileliğin belirtilerinden olabilir. Hamilelik testi ne zaman yapılır? Gebelik Belirtileri Nelerdir? sorularına karşılık vermek için takip edebileceğiniz belirtiler şu şekildedir:

 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Daha sık baş ağrısı,
 • Uyuma isteğinin artması,
 • Sinirlilik hâli,
 • Hassaslaşmak,
 • Aşırı duygusal olmak,
 • Bulantı ve kusma,
 • İlgi duyduğunuz yiyeceklerin değişmesi,
 • Göğüslerde dolgunlaşma,
 • Sık olarak idrara çıkma,
 • Açlık hissinin sık olarak duyulması

Bu belirtiler ortaya çıktığında ve özellikle birden çok belirti fark ettiğinizde hamilelik testlerinden yararlanma yoluna gidebilirsiniz. Tabi bahsedildiği gibi bu testlerden kesin sonuç elde etmek zaman alabilir ya da sonucu doğrulamak için ultrasona girmek gerekebilir.

9.7
Çok İyi

Konu değerlendirme

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı değerlendirecek olsanız, 10 üzerinden kaç puan verirsiniz?

 • Değerlendirme 9.7

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Bunları da beğenebilirsin
Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X