Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte depresyon

Gebelikte ve gebelik sonrasında yaşanan depresyonlar

Gebelikte depresyon
1 788

Gebelikte depresyon; bir diğer tabiriyle doğum sonrası depresyonu anne adaylarının hayat kalitesini düşüren ve zor zamanlar yaşatan önemli bir psikolojik rahatsızlıktır. Doğum sonrasında büyük bir fiziksel değişimin yanı sıra önemli boyutlarda bir psikolojik süreçten geçen anne adayları; çoğu zaman hayatının tamamı ile değişiyor oluşuna, bir bebeğe sahip olmak ve anne olmak fikirlerine alışamayabiliyor. Böylece doğum sonrasında gebelik depresyonu baş gösterebiliyor.

Genellikle doğumun gerçekleşmesinin ardından birkaç hafta içinde ortaya çıkabilen bu depresyon türü, eğer şiddetli seviyelere çıkar ve zamanında fark edilmezse annelerin bebeklerine karşı uzaklaşmalarına kadar olumsuz etkilere neden olabiliyor.

Gebelikte Depresyon Nasıl Olur?

Gebelikte depresyon oluşumu, birçok psikolojik sorunda olduğu sanıldığı gibi belirgin ve büyük bir soruna ihtiyaç duymaz. Annelerin bebekleriyle olan ilişkileri ne kadar iyi olursa olsun, gerek psikolojik gerek fizyolojik değişimlerin fazla geldiği dönemlerde baş gösterebilir. Özellikle gebelik döneminde yükselen hormonların doğumun ardından ani bir düşüşe geçmesi, vücutta hormonal dengesizliğe neden olarak bu tür bir psikolojik rahatsızlığı tetikleyebilir. Annelerin vücutlarında gerçekleşen değişimler; fazla kilolar ya da çatlak ve sarkmalar gibi bedensel sorunlar, bunlarla birleşen anne olma hissi ve sorumluluk duygusunun fazla gelmesiyle bir anda gebelik depresyonunun meydana gelmesine yol açabilir.

Gebelikte Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte depresyon oluşumunun da bir çok rahatsızlık gibi belirtileri bulunur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Uyku düzeninde yaşanan sorunlar,
 • Aşırı halsiz ve yorgun hissetme,
 • Değişken ve tutarsız bir ruh hali,
 • Cinsel istekte ve romantizmde azalma hissetme,
 • Kendini önemsiz hissetme ve depresif tavırlar takınma,
 • Yeni hayat düzeninden aşırı korkma ve sorumluluk duygusundan kaçma,
 • Öfkeli ve tahammülsüz hissetme,
 • İleri seviyelerde bebekten soğuma.

Gebelikte Depresyon Tedavi Edilir mi?

Birçok sorun gibi gebelikte depresyon da tedavi edilebilir niteliktedir. Bünyeye, seviyeye ya da rahatsızlığın derinliğine göre tedavi seçenekleri farklı olsa da; antidepresan diye tabir edilen ilaçlar, psikologlardan yardım alarak gidilen seanslar ya da yeni anneler için oluşturulmuş grup terapileri gibi farklı yöntemlerle bu sorun yenilebilir. Gebelik depresyonu tedavi edilmezse, annenin bebekten uzaklaşması ya da annelik duygusuyla özdeşleşemeden farklı sorunlara neden olması gibi olumsuz durumlar görülebilir.

Gebelikte Depresyon Oluşmaması İçin Ne Yapmalıyım?

İleri seviyelerde daha başka psikolojik rahatsızlıklara dönüşebilen bu depresyon, doğum sonrasında alınan bazı önlemler sayesinde oluşmadan da önlenebilir.  Annelerin sosyal olması, ufak da olsa egzersiz yapması ve eve kapanmak yerine dış mekanlarda bulunması, zararlı alışkanlıklara geri dönmeden doğum sonrasında sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesi, stres atmasını sağlayacak aktiviteler yapması, eşleriyle iletişimi daha sıkı tutarak onlardan destek alması, sürekli bebekle birlikte olmak yerine bu sürece daha iyi hazırlanarak arada yalnız başına da zaman geçirebilmesi, aile ve arkadaşlarının desteğine ihtiyacı olduğundan eğlenebileceği ortamlarda bulunması fakat sık sık ziyaret edilmek yerine daha dingin ve düzenli bir hayata başlaması bu depresyonun yenilmesinde ve önlenmesinde oldukça etkilidir.

Bunları da beğenebilirsin
 1. Şeyda ÇALIMLI

  ben de gebelik depresyonu yaşadım ancak bitkisel çaylar yardımcı oldu aktarda satılan basit çaylar. doktorunuza danışarak kullanın ama

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.

film semi korea brunette teen babe gets fucked outdoors.
aunty sex
cici gangbang.tokyo motion mommy big booty.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. X