Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte folik asit kullanımı

Gebelikte folik asit ne zaman ve ne kadar kullanılır?

Gebelikte folik asit kullanımı
0 131

Genellikle hamileliğin ilk haftalarında, hatta bazen hamile kalmadan önce takviye olarak kullanılması gerektiğini bildiğimiz folik asit aslında nedir, ne işe yarar? Gebelik öncesi ve gebelikte folik asit kullanmanın önemine değineceğiz.

Folik asit nedir?

Folik asit B Grubu vitaminidir. Folik asidin sadece gebelikte değil, gebelikten önce de kullanılması gerekir. Gebelikten önce folik asit içilmeye başlanırsa bebeğin sağlığı da olumlu yönde etkilenir. Annenin daha sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmesine yardımcı olur.

Folik asit eksikliği nasıl anlaşılır?

Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler diğer bir B grubu vitamini olan B12 eksikliğinde de görülebileceğinden, bir uzmana danışmanız folik asit eksikliğinin tespit edilebilmesi için önemlidir. Bunun için doktora gittiğinizde kan tahlili yapılabilir ve kanınızda ne kadar folat ve B12 olduğuna bakılabilir.

Gebelikte Folik Asit Neden Önemlidir?

Folik asit eksikliğinde unutkanlık, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar yaşanabilir. Folik asit eksikliği, kimi zaman kansızlığa da neden olabilir. Gebelikte folik asit kullanılmadığı zaman, bebeklerde bazı problemler görülebilir. Nöral tüp defekti adı verilen rahatsızlık yeteri kadar folik asit alınmadığı zaman görülebilir.

Folik asit kullanımına ne zaman başlanmalı?

Folik asit kullanmak için hamileliği beklemeye gerek yoktur. Hamileliği düşünen bireyler doktorlarına danışarak folik asit kullanmaya başlayabilir. Genellikle hamilelikten 3 ay önce folik asit kullanımına başlamak uygundur. Böylelikle hamilelik sürecine çok iyi bir hazırlık yapılır. Hamileliği düşünen bireyler 3 ay boyunca folik asit kullandıktan sonra hamilelik oluşmazsa, içilen folik asitlerin bir zararı yoktur. Doktor kontrolünde folik asit kullanmaya devam edilebilir. Folik asit kullanmaya başlanıldığı zaman düzenli olarak devam etmek gerekir.

Gebelikte folik asit kullanımı

Hamilelikten 3 ay önce başlanan folik asit kullanımına, hamileliğin üçüncü ayına kadar devam edilmelidir. Böylelikle bu vitaminden olabildiğince fayda sağlanır. Kimi zaman bu vitamini içmek unutulabilir. Böyle bir durumda herhangi bir problem oluşmaz ancak yine de düzenli olarak kullanmakta fayda vardır.

Hangi Gıdaların İçinde Folik Asit Bulunur?

Genellikle yeşil sebzelerin içerisinde folik asit bulunmaktadır. Özellikle ıspanak, folik asit bakımından oldukça zengindir. Tıpkı ıspanak gibi brokoli de folik asit bakımından çok zengindir. Brokoli aynı zamanda C vitamini deposudur. Avokadonun içerisinde de folik asit ve Omega 3 bulunmaktadır. Omega 3, gelişen bebekler için oldukça önemlidir çünkü onların beyin ve sinir sistemini güçlendirir.

Turunçgiller de folik asit bakımından zengin meyvelerdir. Portakal, limon, greyfurt gibi meyvelerin günlük tüketilmesiyle, folik asit ihtiyacı karşılanabilir. Ancak yediği besinlerden ihtiyacının tamamını karşılayamayan anne adayları mutlaka folik asit takviyesi yapmalıdır.

Sebzelerde doğal yollarla bulunan folik asidin herhangi ciddi bir etkiyle ya da sağlık sorunu ile ilişkili olmadığı unutulmamalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.