Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte giyim nasıl olmalıdır?

Gebelik döneminde kıyafet seçimi

Gebelikte giyim nasıl olmalıdır?
0 346

Gebelikte giyim ürünleri seçmek, özellikle tarz sahibi anne adayları için oldukça zordur. Hem değişen fizyolojinin getirilerine uygun, anne adayının büyüyen karnını rahatsız etmeyecek, rahat hareket etmesini sağlayacak parçalar seçmek; hem de anne adayının tarzına hitap eden parçalar bularak güzel bir kombin oluşturmak zaman zaman zor olabilir. Bunun üzerine bir de değişen psikoloji eklendiğinde, hem kendi vücudunu hem de kıyafetlerin o vücutta duruşunu beğenmeyen anne adayları mutsuzluğa sürüklenebilir. Tarzınız ya da beğenileriniz ne olursa olsun, gebelik şartlarına uygun olarak seçmeniz gereken bazı kıyafetler olduğu bir gerçek. Gebelikte giyim nasıl olmalı diye merak ediyorsanız; sizin için hazırladığımız birkaç ipucumuz var.

Gebelikte Ne Giyilir?

  • Gebeliğin ilk birkaç ayında anne adaylarının fazla kilo aldığı gözlemlenmez. Hatta sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek isteyen anneler beslenme düzenlerine dikkat ederlerse, sadece hamile karnı oluşmuş bir şekilde gebelik sürecini sonlandırmaları bile mümkündür. Bu şartlar altında kıyafet seçiminde fazla zorlanma yaşanmayabilir fakat hem fazla kilo alan anne adaylarında, hem de gebeliğin 4. ayı sonrasında artan kilo alım sürecinde çoğu kadın bu konuda zorluk yaşayabilir. Gebeliğin bu ayından itibaren eskisine göre daha rahat edebileceğiniz, bol ve dökümlü kıyafetler seçmeniz; hem bebeğinizin hem de sizin rahatsız hissetmenize engel olacaktır.
  • Gebelikte giyim zorlayıcı bir konu olsa da, günümüzde birçok alternatif bulunduğundan işiniz eskisine göre biraz daha kolay. Artık birçok marka hamile kreasyonu çıkararak günlük birçok parçanın gebe kadınlara özel versiyonlarını satışa çıkarıyor. Yani gebelere özel üretilmiş bir karın bölgesi bulunan, lastikli beli olan bir kot pantolon ya da şort giymeniz mümkün. Bu nedenle bu tarz parçalardan yardım alabilir, tarzınızdan ödün vermekten vazgeçebilirsiniz.
  • Gebelikte seçilen parçaların kumaşları da çok önemlidir. Pamuklu kumaştan ürünler tercih ederek değişen hormonal dengenizin cilt sorunlarına yol açmasına engel olabilirsiniz. Eğer gebeliğiniz kış aylarına denk geldiyse yün içeren parçalar kullanabilir, naylon ya da deri gibi cildinizin nefes almasına engel olabilecek ya da cildinize rahatsızlık verebilecek kumaş seçeneklerinden kaçınabilirsiniz.
  • Eğer iş hayatında aktif olan bir anne adayıysanız, kıyafet seçimi konusunda daha çok zorlanmanız olası. Bu gibi durumlarda dar parçalar giymekten kesinlile kaçınmanız, kısa yerine diz boyu elbiseler tercih etmeniz, bol ve dökümlü modellere yönelmeniz, hamile pantolonu modellerinden kumaş pantolon modelleri seçmeniz doğru olacaktır.
  • Günlük hayatta taytlar, şort ve etekler, bol tişört ve kazaklar tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte sıkı ve ince çoraplardan uzak durmanız, gebelik sorunlarından biri olan varisler konusunda da size yardımcı olacaktır.
  • Gebelikte giyim konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise iç çamaşırı seçimi. İç çamaşırı seçerken, yine rahatsız edici parçalardan uzak durmanız ve naylon parçalar, kalıplı ve sert sütyen modelleri yerine pamuklu ve rahat, günlük modelleri kullanabilirsiniz.
  • Gebelik dönemi için giysi alışverişi yapacaksanız, ileri görüşlü davranarak gebeliğin ilerleyen dönemlerini de düşünerek hareket etmenizde fayda var. Şimdiki halinizi değil, bir iki ay sonra olabileceğiniz halinizi düşünerek kıyafet alabilirsiniz. Unutmayın ki gebelik sürecinde ne kadar kilo alacağınız, vücudunuzun neresinin ne kadar genişleyeceği gibi detayları bilemeyeceğinizden aldıklarınızı birkaç hafta kullanıp bırakmak zorunda kalmanız iyi olmayacaktır.
Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.