Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte güzellik ve bakım

Gebelikte güzellik, bakım ve makyaj

Gebelikte güzellik ve bakım
0 29

Gebelik süreci, bebeğin gelişip büyümesini sağlasa da zaman zaman gerek hormonal gerekse fiziki değişimler göz önüne alındığında anne adaylarının bazı sorunlar yaşamasına neden olabilir. Gebelik döneminde normal hayatta yapılabilen birçok şeyin yapılamadığı, bebeğe zararlı olması açısından eski alışkanlıkların kolaylıkla yerine getirilemediği düşünüldüğünde; anne adaylarının en çok sıkıntı çektiği konulardan biri de gebelikte güzellik sorunsalı olarak karşımıza çıkıyor.

Gebelik döneminin getirdiği değişim ve zorluklar üst üste gelince, bazen cilt sorunları bazense saç bakımı konusunda yaşanılan sıkıntılar baş göstererek kadınların zor zamanlar yaşamasına neden olabiliyor. Her ne olursa olsun gebelik şartları altında, bebeğe zarar vermeden de bakım yapmak mümkün. Gebelikte güzellik önerileri hakkında bilgi almak için sizler için derlediğimiz bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz…

Gebelikte Güzellik İçin Doğal Öneri

Gebelik dönemindeki güzellikte en önemli noktalardan biri doğal çözümlerden yardım almaktır. Hamile kadınların zararlı ürünlerle bakım yapması yerine doğal ürünlere, bitkisel çözümlere yönelmesi daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Bu doğal çözümlerden biri de C vitaminidir. Gebe kadınlar bol bol C vitamini takviyesi alarak hem bebeğin hem de kendilerinin sağlığını korurken, bir yandan da gebelikte oluşabilecek varis, cilt sorunu, yorgunluk gibi rahatsızlıkların da önüne geçebilirler.

Gebelikte Cilt Sorunları

Gebelikte değişen hormonal seviyenin bir sonucu da sivilce dertleridir. Gebe kadınların sivilceler yüzünden bozulan ciltleri zaman zaman can sıkıcı olabilir. Bu sorun için de bitkisel çözümlerden yardım alabilirsiniz. İçinde bebeğe zararlı olabilecek katkı maddesi olan krem ve ilaçlar yerine hindistan cevizi yağı ya da salatalık maskesi gibi daha doğal ve bitkisel çözümlerden destek alabilirsiniz. Ayrıca gebelik döneminde eskisine göre daha fazla hassas hale gelen cildinize ağır gelebilecek makyaj ürünlerinden ve cilt bakım kremlerinden kaçınmalısınız. Daha doğal bir görünüm ve daha sağlıklı bir cilt için eğer organik ürünler kullanmıyorsanız bu dönemde ağır makyaj yapmamanız kesinlikle önerilir.

Gebelikte Zararlı Olan Bakım Ürünleri

Sizin çok güvendiğiniz pahalı bir marka ya da yıllardır kullandığınız bir bakım ürünü: Ne olursa olsun içinde gebelik döneminde size ve bebeğe zarar verebilecek bir madde bulunabileceğini biliyor muydunuz? Bunlardan biri olan paraben, günümüzde birçok kozmetik ürününün içinde bolca bulunuyor ve bu katkı maddesi hormonların dengesini bozabilme etkisine sahip. Yine bu maddelerden biri olan retinoid ise gebelik sorunlarına yol açabilen, genellikle cilt bakım ürünlerinde bulunan zararlı bir maddedir. Birçok güneş ürününde ve kremde bulunan oksibenzon ise hormonlarınızı olumsuz yönde etkileyerek bebeğe zarar verebilecek bir madde. Yine size zararı dokunabilecek olan formaldehit ise saç ürünlerinde bulunan, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek bir katkı maddesi olduğundan tüm bu maddeleri içeren bakım ürünlerinden uzak durmanızda fayda var.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.