Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir?

Gebelikte kabızlık neden olur ve nasıl giderilir?

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir?
0 101

Gebelik döneminde kadınlarda mide bulantısı, baş dönmesi, gibi belirtiler bariz olarak görülmektedir. Ancak gebelik döneminde görülen bazı sorunlar vardır ki bunlar çok dillendirilmese de gebenin yaşam standardını önemli ölçüde etkileyecek etkiye sahiptir. Mesela gebelikte kabızlık sorunu, anne adayının zor bir gebelik yaşamasına sebep olmaktadır. Gebelik döneminde yaşanan kabızlık, aslında gebelerin yarısından fazlasında görülen bir durumdur. Peki gebelikte kabızlığa neden olan etkenler nelerdir ve nasıl başa çıkılır? İşte bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını vereceğiz.

Gebelikte Kabızlık Sebepleri Nelerdir?

  • Gebelik döneminde hormonlarda ciddi değişiklikler olmaktadır. Hormonların yükselmesi bağırsak dokularının da kasılmasına sebep olabilir. Bu durum ise kabızlığa sebebiyet vermektedir.
  • Gebelik ilerledikçe cenin büyüyecektir. Cenin büyüdükçe rahim de genişleyecektir. Genişleyen rahim ise zamanla bağırsağa baskı yapacak ve kabızlığa neden olacaktır.
  • Gebelik döneminde birçok doktor gebelere demir takviyesi önermektedir. Demir takviyesi alan gebelerde ise kabızlığa sıklıkla rastlanmaktadır. Demir takviyesi alan gebeler kabızlıktan kendilerini korumak için bol su ve sıvı tüketmelidir. Bu sayede kabızlık riskinden bir nebze korunabilirler.
  • Gebelik döneminde anne adayları genel olarak hareketsiz bir yaşam sürmektedir. Dinlenmek için başvurdukları hareketsiz yaşam, onların sağlığını ciddi anlamda olumsuz şekilde etkilemektedir. Hareketsiz yaşamın sonunda, bağırsak hareketlerinin kısıtlanması ve kabızlık sorunu ortaya çıkar. Bunun için de anne adayları gebelik döneminde hareketsiz bir yaşam yerine, gün içinde yarım saat de olsa düzenli yürüyüş yapmaları hem sağlıklı bir gebelik geçirmeleri açısından hem de bebeklerinin sağlığı açısından önem taşımaktadır.
  • Lifli gıdalar bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak dışkılamayı kolaylaştırmaktadır. Ancak lifli gıdaların az tüketilmesi kabızlığa sebep olabilir.
  • Psikolojik faktörler de kabızlığa sebep olabilir. Tabi ki gebelerde de aynı durum söz konusudur. Anne adayının çok endişeli – kaygılı olması psikolojik etmenlerden dolayı kabız olmasına sebep olabilir.

Gebelikte Kabızlık Gidermenin Yolları Nelerdir?

Gebelikte kabızlığı gidermek için öncelikle, yukarıda bahsettiğimiz durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak dikkat etmenize rağmen kabız olduysanız tedavisi elbette ki mümkündür.

Rutin Egzersizler Yapın

Gebelik döneminde anne üzerine düşen en başlı görev şüphesiz ki düzenli egzersiz yapmasıdır. Düzenli yapılan egzersizler anne adayının bağırsak düzenini sağlayacaktır.. Bunun için hiçbir şey yapılamıyorsa dahi, günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır.

Beslenmenize Dikkat Edin

  • Her türlü lifli gıdayı (çiğ sebze ve meyveleri) bolca tüketebilirsiniz.
  • Meyve suları, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir kompostoları içebilirsiniz.
  • Sabah kahvaltısı sırasında bir bardak şekerli ılık su içebilirsiniz. Dilerseniz suya bir kaşık yağ ilave edebilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.