Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Gebelikte spor yapılır mı?

Gebelikte spor ve gebelik egzersizleri

Gebelikte spor yapılır mı?
0 36

Gebelikte spor, aşırıya kaçmadıkça ve doğru spor türleri tercih edildiğinde zararı değil; aksine hem anne hem de bebek için fazlaca faydası olan bir alışkanlıktır. Gebeliğin ilk aylarından itibaren düzenli bir şekilde spor yapan anne adaylarının fazla kilo almak yerine daha fit bir gebelik geçirdiği, bununla birlikte doğumun da daha kolay gerçekleştiği bilinmektedir. Uzmanların söylediğine göre gebelik döneminde yapılan hafif ve orta tempolu yürüyüşler, düzenli olarak gerçekleştirilen yüzme etkinlikleri gibi kas sistemini rahatlatan ve anne adayını fazla yormayan sporlar bu dönemde oldukça etki sağlıyor.

Gebeliğin ilk birkaç ayı içinde spor düzenine başlarken ilk etapta hafif, daha sonra orta düzeyde yürüyüş yapılabilir, anne adaylarının bel ve sırt ağrılarına karşı rahatlatıcı bir etki yaratacak olan ufak sırt hareketleri ve hamile yogası da yine etkili olabilir. Bu tarz sporları haftada 3-4 gün olmak kaydıyla 30-60 dk. arasında yapan anne adayları, gebelik sürecini rahat ve daha sorunsuz geçirirken, doğumda da bu sporların etkisini görecektir.

Gebelikte Hangi Egzersizler Yapılmalı?

  • En kolay yapılabilecek, en masrafsız ve belki de en etkili sporlardan biri olan yürüyüş, gebelik döneminde en çok önerilen spor türlerinden biridir. Anne adayının kendini yormadan yapacağı, günde yarım saat civarı bir ortalama sürede gerçekleştireceği yürüyüş onun rahatlamasına, ağrı ve sızılardan kurtulmasına, kendini daha rahat hissetmesine yarar sağlayacaktır.
  • Gebelikte spor yaparken anne adaylarını yormayacak ve bebeğe zararı dokunmayacak tempoda egzersizler tercih edilmelidir. Bunlardan en etkilisi de son dönemlerin en çok tercih edilen sporu olan yoga ve pilatestir. Hem bedensel hem de zihinsel rahatlama sağlayan, kasların esneyerek daha rahatlatıcı hale gelmesinde etkili olan yoga ve pilates, özellikle hamilelere özel açılan hamile yogası, hamile pilatesi kurslarında yapılabilir. Unutmayın ki daha önce bu sporları hiç yapmadıysanız, mutlaka bir uzman desteğinde yapmanız önerilir.
  • Gebelikte yapılabilecek bir diğer spor türü de yüzmedir. Tüm vücudu etkileyen ve kaslar konusunda maksimum etki sağlayan yüzme, gebeliğin orta dönemlerinde rahatlıkla yapılabilir. Su sporlarının vücudu rahatlatıcı etkisi göz önüne alındığında ve bununla birlikte diğer spor türlerine göre risk bakımından da daha alt düzeyde olan yüzme, anne adayının olduğu kadar bebeklerin de rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Gebeliğin son dönemlerinde kendinizi daha az yormanız ve değişen bedeninizle karnınıza uygun tarzda sporlar seçmeniz çok önemlidir. Bu nedenle son aylarda oturduğunuz yerden yapabileceğiniz rahatlatıcı hareketler, kol kaslarınız ya da bacaklarınız için uygulayacağınız ufak tefek egzersiz hareketleri size yardımcı olabilir.

 Gebelikte Spor Yapmanın Yararları Nelerdir?

  • Gebelikte spor yapmak, öncelikle anne adaylarının rahatlamasını sağlar ve vücuttaki stres seviyesini yükseltirken mutsuzluk, depresyon, sıkıntı gibi olumsuz durumların azalmasında yardımcı olur.
  • Gebelikteki en büyük sorunlardan biri olan fazla kilo alımına karşı bir önlem olan egzersizler, metabolizmayı hızlandırmasıyla anne adaylarının ortalama bir kiloyla gebeliği sonlandırmasının en etkili yardımcısıdır.
  • Gebeliğin ilerleyen haftalarında anne adaylarını en çok zorlayan sorunlardan biri sırt ağrılarıdır. Bunun nedeni alınan kilolar ve büyüyen karnın bele baskı yapması, ağırlık merkezinin değişmesidir. Düzenli yapılan egzersizler hem var olan, hem de ilerde olabilecek ağrı sorunlarının yenilmesinde oldukça etkilidir.
  • Doğumun bir ‘kas işi’ olduğunu unutmayın. Vücudunuzdaki kas sistemi ne kadar rahatlar, kaslarınız ne kadar esnerse, normal doğum gerçekleştirirken kaslarınızın esnekliği o kadar işinize yarayacak ve doğum da aynı oranda rahat geçecektir.
  • Gebelikte yaşanan bir diğer sorun olan gebelik diyabetini yenmek için düzenli spor yapabilirsiniz. Aynı şekilde gebelik boyunca sizi yoracak olan uyku sorunları, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi kronik gebelik sorunlarının bir çoğu yine spor sayesinde azalabilir ya da tamamen yok olabilir; unutmayın.
Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.