Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hamilelikte adet görülür mü?

Hamileyken adet olunur mu?

Hamilelikte adet görülür mü?
0 106

Yumurtlama döneminde salgılanan hormonlar rahim duvarını kalınlaştırır ve muhtemel gebelik durumunda embriyo bu duvara tutunabilir. O dönemde döllenme olmaz, gebelik gerçekleşmezse kalınlaşan bu rahim duvarı pul pul dökülür ve kanla vücuttan atılır. Gebelik durumu ya da yumurtlama ile ilgili bozukluklar haricinde her ay bu süreç aynı şekilde işler. Peki hamilelikte adet görme, diğer bir deyişle hamilelikte regl gerçekleşir mi?

Bazı durumlarda hamilelik döneminde de kanama olabilir, ancak bu kanama hamilelikte adet kanaması olarak isimlendirilmez. Zaten hamilelik döneminde görülen kanamalar adet kanaması gibi her ay düzenli olarak gerçekleşmez. Gebelik süresi boyunca 2-3 kez kanama yaşanabilir. Hatta gebelikte yaşanan bu kanamalar yüzünden anne adayı gebeliğin ilerleyen dönemlerine kadar hamile olduğundan şüphe duymaz.

Kısaca özetleyecek olursak; gebelikte gerçekleşen her kanama, adet kanaması değildir. Hamilelik sürecinin her aşamasında çeşitli nedenlerden dolayı kanama olabilir. Hatta hamile olmayan kadınlarda da olan her kanama menstruasyon değildir. Gebe olan veya olmayan bir kadında, rahim ağzındaki ( serviks ) bir hastalığa bağlı olarak kanama olabilir. Bu nedenle her kanamanın adet kanaması olmadığının bilinmesi, gerekli tanı ve teşhis için uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Hamilelikte adet görme nedir? Üstüne görme ne demektir?

Yeni gebe olan anne adaylarında görülen, adet kanamasından bağımsız yaşanan kanamalara denir. Kadınların son adet günü tarihinden sonra gebe olduğunun farkına varmadan, aşağı yukarı bir sonraki adet süresine denk gelen, adet kanamasına benzeyen bu nedenle adet görüldüğünü zannettiren bir durumdur. Bu kanama sanılanın aksine, anne adayının gebeliğine bağlı olarak yaşanmaktadır. Üstüne görme olarak adlandırılan bu kanama; gebelik döneminde rahim yatağında kendine yer edinmeye çalışan bebeğin, bölgede bulunan damarlara etkisiyle oluşmaktadır.

Üstüne görme, adet kanamasının yoğunluğu ve rengine göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Üstüne görme adet kanaması, normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu kanama, genel olarak döllenmeden ortalama 10 gün sonra görülür ve her zaman anne adayı tarafından fark edilmeyebilir.

Gebelik sürecinde meydana gelen kanamaların nedenleri nelerdir?

Hamilelik döneminde bir takım nedenlerden dolayı kanama gerçekleşebilir. Bu kanamaların kesinlikle adet kanamasıyla bir ilgisi yoktur. Bu nedenle gebelik sürecini etkileyen bir durum söz konusu olabileceği için, mutlaka kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Hamilelik döneminde meydana gelen kanamaların nedenleri aşağıdaki gibidir:

Üstüne görme: Gebeliğin oluşma sürecinde yaşanan implantasyona bağlı olarak görülebilir.

Düşük: Embriyonun rahme tutunmasını engelleyen faktörlerden dolayı, düşük tehlikesinin habercisi olarak görülebilir.

Servikal enfeksiyon kanaması: Serviks bölgesinde meydana gelen enfeksiyona bağlı olarak gebeliği etkileyen bir kanama durumudur.

Rahim kaynaklı: Rahimde meydana gelen yara ya da lezyona bağlı olarak, kanama olabilir.

Plasenta: Plasentanın konumu itibariyle gebeliği olumsuz yönde etkileyen kanamalar gerçekleşebilir.

Üstüne görmenin gebeliğe bir etkisi var mıdır?

Embriyonun rahim yatağına yerleşmesi sonucunda ortam koşulların değişimi, üstüne görme olarak adlandırılan kanamaya neden olur. Gebelik sonucu gerçekleşmesinin yanı sıra, gebeliğe ve bebeğe bir zararı yoktur.

Üstüne görmenin dezavantajı ise, anne adayının hamile olduğunu fark edememesi sonucunda gebelik için tehlikeli durumlar oluşturan davranışlarda bulunmasıdır. Hamileliğin farkında olmayan ve bu nedenle günlük yaşam tarzına devam ederken; radyasyona maruz kalma, ilaç kullanımı ve alışkanlıklar süreci etkilemektedir. Bir diğer dezavantajı ise, istenmeyen gebeliklerin daha geç anlaşılmasına ve müdahale edilememesine neden olmasıdır. Sonuç olarak hamile kalma olasılığınız varsa, bu dönemlerde yaşadığınız her türlü kanama durumunda doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Doktorunuz kanamanın meydana getirdiği durumları inceleyerek, hem gebelik hem de bir hastalığın ürünü olup olmadığını tespit edecektir. Eğer üstüne görme durumunuz varsa, gebeliğe devam etme isteğiniz doğrultusunda gebelik süreci takibine başlanacaktır.

Hamilelikte kanama ne zaman normal karşılanabilir?

Gebeliğin erken dönemlerinde iç çamaşırında leke oluşacak şekilde küçük miktar kanamalar olabilmektedir. Bu durum bebeğin rahim duvarına tutunma kanaması olarak adlandırılır. Bu durumda doktora başvurmak ve fikir almak faydalı olabilir. Fakat şiddetli yoğunlukta ve miktarda olan kanamalar kesinlikle normal karşılanmaz, düşük tehlikesi olarak değerlendirilir. Böyle durumlarda acilen doktora başvurmak esastır. 

Hamilelikte adet görülmesi genetik olabilir

Çok sık karşılaşılmayan bu hamilelikte kanama görme durumunda genetik faktörler etkilidir. Ailesinde, yakın çevresindeki kadınlar hamile olduğu halde adet görüyorsa, diğer kadınlarda da bu durum görülebilir. Bu bağlamda aslına bakılırsa hamile olup olmama durumunu adetin kesilmesiyle bire bir ilişkili düşünmemekte fayda vardır. Korumasız cinsel ilişki yaşayan üreme çağındaki kadınların her zaman gebelik şüphesi vardır.

Hamilelikte kanaması olan kadın ne yapmalı?

Hamilelik dönemi kadının yaşamının fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak en hassas dönemidir. Bu dönemde yaşanan olumlu, olumsuz her şey hem anne adayını hem de bebeği etkiler. Öyle ki anne adayı kendinde olan en küçük bir değişikliği fark eder. Bu sebeple yaşanan bir kanamayı da fark etmemesi imkansızdır. İşte birkaç damla da olsa kanama, pembe ya da kahverengimsi bir akıntı anne adayına bir mesaj olabilir. Böyle durumlarda en doğru yaklaşım vakit kaybetmeden doktora ulaşmaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.