Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hamilelikte kilo alımı nasıl engellenir?

Gebelik sürecinde kilo alımı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte kilo alımı nasıl engellenir?
2 80

Hamilelikte kilo alımı, anne adaylarının gebelik sürecinde yaşadıkları en büyük sorunlardan biridir. Bir bebeğin gün be gün büyümesi ve kilo alması, doğal olarak anne adaylarının da aynı oranda kilo almasına yol açar. Ülkemizde birçok kişi tarafından kabul edilmiş olan yanlış bir algı vardır ki; o da anne adayları kilo aldıkça bebeğin de aynı şekilde aldığı, çok yemek yiyen anne adaylarının bebeklerinin iyi beslendiği gibi düşüncelerdir. Tam tersi hamilelik kiloları ne kadar fazla olursa, anne adayı ve bebekte meydana çıkacak sorunlar da aynı oranda artış gösterecektir. Bununla birlikte olması gerekenden daha az alınan hamilelik kiloları da yine aynı şekilde bebeğe zarar verecek ve annenin birçok soruna maruz kalmasına neden olacaktır.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte kilo alımı, anne adaylarının boy ve önceki kilolarına göre farklılık gösterebilir. Buna rağmen normal bir gebelikte anne adaylarının 10 ila 16 kilo arasında bir kilo alması, ortalama ve normal sınırlarda sayılabilir. Bu kilonun üstünde alan anne adaylarının gereğinden fazla kilo aldığı söylenebilir. Gebeliğin ilk aylarında bebeğin de daha küçük olması nedeniyle az kilo alınsa da, özellikle son 3 ayda hem bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek, hem de onun büyümesiyle genişleyen anne bedeni arasında denge kurabilmek için doğal olarak kilo alımı da artış gösterecektir. Gereğinden fazla alınan gebelik kiloları yüzünden anne adayları bel ve sırt ağrıları, ödem, varis, yorgunluk gibi birçok gebelik sorununu en üst düzeyde yaşamak zorunda kalabilir.

Hamilelikte Kilo Alımı ile Nasıl Baş Edilir?

Eğer hamilelik süreciniz boyunca normal sınırlarda kilo almak istiyorsanız; bu ipuçları size yardımcı olabilir:

 • Öncelikle şunu unutmayın ki; gebelikte fazla kilo almamak adına diyet ya da ağır spor yapmak gibi hatalar hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Bunun yerine dengeli ve düzenli bir şekilde beslenerek, bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri doğal yollarla edinerek işe başlayabilirsiniz.
 • Çoğu anne adayı aslında bilimsel olarak bir gerçekliği olmayan ‘aşerme’ durumuna sığınarak istediğini yiyebiliyor. Bu durum bebeği ve anneyi kötü yönde etkileyebildiğinden oldukça zararlı. ‘Abur cubur’ diye tabir edilen ambalajlı gıdalar, hamur işleri, aşırı tatlı ya da tuzlu gıdalar; sorunlarınızı çoğaltmaktan başka bir işe yaramayacaktır; unutmayın.
 • Gebelikte lif ağırlıklı beslenme, son aylarda gerçekleşen kabızlık sorunları açısından son derece yararlıdır. Ekmek tüketmekte kararlıysanız, beyaz yerine lif oranı daha yüksek olan kepekli, tam buğday gibi ekmekleri ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz.
 • Hem ana, hem de ara öğünler halinde düzenlenmiş dengeli bir beslenme; düzeni, bol bol tüketilen meyve ve sebzeler, asitli içeceklerden uzak durarak bol su içimi, protein ve kalsiyum ağırlıklı öğünler hamilelik süreciniz boyunca size yardımcı olacaktır.
 • Birçok anne adayı gebelik sürecinde çok yorgun hissettiği için hareket etmekten kaçınır. Tam tersi kendinizi fazla yormayacağınız, yürüyüş ya da yüzme gibi hafif ve etkili egzersizleri hamileliğin başından sonuna kadar az miktarlarda da olsa götürebilirseniz; hem hamilelikte kilo alımına karşı bir önlem almış olur, hem de sizin ve bebeğinizin daha rahat bir süreç geçirmesini sağlarsınız.
 • Hamileliğin son dönemlerinde ve bebeğiniz doğduktan sonra uykusuz dönemler geçireceğiniz aş Bu nedenle hazır fırsatınız varken hamilelik sürecinin başlarında bir uyku düzeni oturtmanız çok önemli. Böylece hem fazla kilo alımından kurtulabilir, hem de bu uyku düzeni sayesinde daha sağlıklı bir hamilelik yaşayabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin
 1. Gülin AYLAR

  Ben 3 ayda 7 buçuk kilo aldım sizce normal mi bu şekilde kilo almaktan korkuyorum

  0

  0
 2. Nursel GÜNDÜR

  Kilo alımına çok takılmayın çünkü kimisi ilk başlarda kimisi doğuma yakın kilo alıyor. Ben ilk başlarda çok almıştım sonra kilo alımım yavaşladı

  0

  0

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.