Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Sezaryen doğum nasıl yapılır?

Sezaryen doğum hakkında bilinmesi gerekenler

Sezaryen doğum
0 52

Sezaryen doğum, adını Roma lideri Jül Sezar’dan almış olan bir doğum yöntemidir. Bilindiği üzere Sezar doğarken annesinin normal doğum yöntemiyle doğuramaması nedeniyle karnı kesilerek çıkarılmış ve böylece bu doğum yöntemi tarihteki yerini almıştır.

Sezaryen doğum, normal yollarla doğumun uygun görülmediği durumlarda ya da normal doğum yapmak istemeyen anne adaylarının bilinçli olarak da tercih edebileceği bir doğum şeklidir. Doğumun vajinal yönden değil, anne adayının alt karın bölgesinden açılan bir kesikten bebeği çıkarma yöntemiyle yapılması anlamına gelir. Bu doğum yönteminin gerçekleşmesi için anne adayının genel anestezi alarak bayıltılması ya da epidural anesteziyle belden altının uyuşturulması gerekli olduğundan operasyon olan bu doğum yöntemi, zaman zaman riskler taşısa da bazı riskli durumlarda anne ve bebeğin hayatını da kurtarabilir.

Neden Sezaryen Doğum Yapılır?

Sezaryen doğum, günümüzde sık gerçekleşen bir doğum çeşidi olsa da bir sorun bulunmayan gebeliklerde genellikle normal doğum öneriliyor. Sezaryen doğum yapılması gereken durumlar genellikle hamilelik süreci boyunca gidilen doktor muayenelerinde belli olduğundan, eğer bebeğin normalden daha iri olması, ters durması ya da anneyi zorlayıcı başka etkenler söz konusu olduğunda sezaryen doğuma karar verilebiliyor. Birçok normal doğumda ise doğum başladıktan bir süre sonra gerçekleşen bazı komplikasyonlar sonucu doğum, sezaryen doğum çeşidine dönüştürülebiliyor. Bunun nedeni ise genellikle doğum başladıktan sonra annenin zorlanması ya da doğumun normal şartlar altında bir türlü başlayamaması gibi durumlar oluyor. Tüm bunların yanı sıra anne adayının kararıyla da sezaryen doğum günü belirlenmesi mümkün…

Sezaryen Doğumun Riskleri Nelerdir?

Her durumda olduğu gibi doğumda da normal yollarla yapılanının en iyisi olduğu bir gerçek fakat bazı durumlar var ki, ne yazık ki normal yollarla yapılması mümkün olmayabiliyor. Bazı ekstrem ve riskli durumlarda sezaryen doğumun da bazı sıkıntılara yol açabildiği biliniyor. Uzman kişiler tarafından yapılan sezaryen doğumların riskle karşılaşma oranı az olsa da, bazı durumlarda kanda pıhtılaşma, hastane enfeksiyonu, doktorun hatasıyla oluşan yaralanmalar ya da yanlış kesikler gibi…

Normal Doğum Neden Sezaryen Doğuma Dönüşür?

Bazı normal doğumların doğum başladıktan sonra sezaryen doğuma dönüştürüldüğünü söylemiştik.  Bunun nedeni, doğum anında gelişen bazı komplikasyonlar. O komplikasyonlar ise şöyle:

-Bebeğin vajina kanalından ters ya da yan şekilde gelmesi,

-Anne adayının hesapta olmayan bir şekilde kanamasının başlaması,

-Bebeğin solunum alışında oluşan sorunlar,

-Bebeğin ya da annenin kalp ritminde bir sorun gözlemlenmesi,

– Annede doğum anında gelişen ani tansiyon çıkışı ya da düşüşü,

-Annenin sancılarının yeterli gelmemesi ve doğumun bir şekilde ilerleyemiyor oluşu.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.