Gebelik Haftası Hesaplama
Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Sperm hücreleri ne kadar süre canlı kalır?

Boşalma sonrası sperm ne kadar süre canlı kalır?

Sperm hücreleri ne kadar süre canlı kalır?
0 22.196

Boşalma gerçekleştikten sonra dışarı çıkan sperm hücreleri ne kadar yaşar, ne kadar canlı kalır, ne kadar ömrü vardır? Spermler dış ortamda ne kadar süre canlı kalır? Spermler vajina içinde veya vajina dışında ne kadar süre canlı kalır? Spermler rahim içinde ne kadar yaşar? vb. gibi sorular hemen hemen herkesin merak ettiği sorulardır. Bu soruların cevabını, gelin hep birlikte araştıralım.

Vücut içindeki sperm ne kadar süre canlı kalır?

Vücut içindeki sperm derken, erkekten çıktıktan sonra kadının üreme organına yerleşen spermlerden bahsediyoruz. Bu konuda net bir bilgi olmadığı gibi, değişik kaynaklara göre vücut içindeki spermlerin, farklı durumlara bağlı olarak 1 saat ile 7 gün arasında canlı kaldığı söylenmektedir.

Kadın üreme organına giren spermlerin çok az bir kısmı döllenme yapabilecek ölçüde uzun süre hayatta kalabilmeyi başarır. Spermler, kadının servikal mukus bölgesinde ya da daha üstte bulunan genital bölge kısmında uzun süre canlı kalmak zorundadır. Bu bölgeyi geçmekte zorlanan spermlerin çoğu kısmı canlılığını yitirir.

Eğer spermler serviks bölgesini geçemezse, vajinal kanaldaki asidik koşullar onların çok uzun süre yaşamasına engel olur. Vajinal enfeksiyonların olması da spermlerin çabuk ölmesine sebep olacaktır.

Serviks bölgesini geçmeyi başaran spermler, rahim içinde yani fallop tüpünde 3-5 gün yaşayabilirler. Bu da şu demek oluyor; yumurtlama gününden 1 hafta önce ilişkiye girilirse, fallop tüpüne depolanan spermler döllenmeyi kolaylaştıracak ve gebeliğin oluşmasında etkili olacaktır.

Yumurtlama dönemi boyunca bir kadının  üreme organı daha fazla servikal mukus üretir. Üretilen bu servikal mukuslar, spermin rahime ulaşmasını kolaylaştırır ve döllenmenin daha rahat gerçekleşmesini sağlar.

Vücut dışındaki sperm ne kadar süre canlı kalır?

Bu soru için kesin olarak verilmiş bir yanıt yoktur. Boşalma sonrası spermler dış ortamda uzun süre canlı kalamazlar. Ortam koşullarına göre süre değişiklik gösterebilir. Boşalma sonrasında meni kurur ve spermler kullanışsız hale gelmiş olur. Bu sebeple spermlerin vücut dışında 1 saatten fazla canlı kalmaları mümkün olmayacaktır. Fakat biraz önce de belirttiğimiz gibi, ortam koşulları spermlerin canlı kalma sürelerini değiştirebilir. Daha nemli bir ortamda spermlerin canlı kalma süresi 1 saati bulabildiği gibi, düşük sıcaklıkta haftalarca canlı kalabilir. Hatta dondurulan menideki spermler yıllarca canlılığını koruyabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Bir Yorum Bırakın

Düşüncelerinizi bu bölümden bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın! Bir selam vermek için bile yazabilirsiniz ;)

Lütfen * ile işaretlenen zorunlu alanları doldurun. E-Posta adresiniz sitede gösterilmeyecek.